JAV Niujorko valstijos Fredonijos universiteto mokslinio tyrimo išvadose dėl fasuoto geriamojo vandens užterštumo mikroplastikais konstatuojama, kad fasuotas geriamasis vanduo galėjo būti užterštas mikroplastikais dėl plastiko dalelių migracijos iš pakuočių ar vandens pylimo metu.
JAV mokslininkai ištyrė 259 individualius mėginius iš 27 skirtingų partijų, tarp kurių buvo 11 skirtingų prekių ženklų. Tarp jų yra ir Lietuvoje pardavinėjamas vanduo – „Evian“ ir „San Pellegrino“.
Tiesa, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ramina vartotojus Lietuvoje – vanduo su plastiku į šalį patekti neturėjo, o, be to, nėra nustatytas plastiko žalingas poveikis organizmui.
Tokio vandens į Lietuvą nepateko
Mėginius buvo pasirinkta atrinkti iš 5 šalių gamintojų – Kinijos, JAV, Brazilijos, Indijos, Indonezijos ir Meksikos. Fasuotas geriamasis vanduo iš Europos nebuvo tirtas.
„VMVT informuoja, kad kai kuriais moksliniame tyrime minimais prekiniais ženklais yra prekiaujama ir Lietuvoje, tačiau informacijos, kad būtų prekiaujama tų pačių partijų, kurios buvo ištirtos moksliniame tyrime – neturime. Papildomai informuojame, kad didžioji dauguma fasuoto geriamojo vandens, kuriuo yra prekiaujama Lietuvos rinkoje, gaminama mūsų šalyje arba Europos žemyne“, – 15min laiške rašo VMVT Maisto skyriaus specialistai.
Jie pridūrė, kad šiuo metu tarptautiniai ir nacionaliniai teisės aktai mikroplastiko kiekio fasuotame vandenyje nenustato.
Europos Sąjungos Tarybos Aplinkos darbo grupėje šiuo metu yra svarstomas Pasiūlymas dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl žmonėms vartoti skirto vandens kokybės naujos redakcijos. Direktyvos naujos redakcijos projekte siūloma nustatyti įpareigojimus atlikti vandens telkinių, naudojamų žmonėms vartoti skirtam vandeniui imti, pavojingumo vertinimą, cheminių medžiagų ir teršalų, būdingų konkrečiam vandens telkiniui, pvz. mikroplastiko, monitoringą.
Be to, minėtame pasiūlyme nurodyta, kad valstybės narės, remdamosi pavojingumo vertinimu ir monitoringo rezultatais, galėtų imtis prevencinių priemonių vandens ėmimo vietai apsaugoti, taikyti taršos šaltinių poveikio mažinimo priemones, įskaitant mokslinius tyrimus, kurie padėtų geriau suprasti poveikį, pvz., mikroplastiko, vandens ekosistemoms ir žmonių sveikatai, ir rasti sprendimus galimai rizikai mažinti.
„Papildomai informuojame, kad remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, šiuo metu nėra pagrįstų įrodymų, dėl neigiamo mikroplastiko poveikio sveikatai. PSO planuoja įvertinti mikroplastiko riziką sveikatai artimiausiu metu“, – paaiškino VMVT Maisto skyriaus specialistai.