Specialiųjų tyrimų tarnyba prašo Ūkio ministeriją išslaptinti su IBM įkurtos įmonės dokumentus

Ūkio ministerijos prašoma išslaptinti dokumentus, susijusius su ginčijama bankrutuojančio Lietuvos tyrimo centro, įkurto kartu su JAV informacijos technologijų milžine IBM, steigimo sutartimi. Kol dokumentai turi riboto naudojimo statusą, ikiteisminio tyrimo nekomentuoja nei Generalinė prokuratūra, nei Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
IBM kompanija
IBM kompanija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

STT Viešųjų ryšių skyriaus vyresnioji specialistė Ramunė Paukštienė BNS pranešė, kad tarnyba rugpjūčio 12 dieną nusiuntė Ūkio ministerijai prašymą išslaptinti dokumentus. „Atsakymo dar negavome“, – BNS sakė R.Paukštienė.

Jos teigimu, kadangi dokumentai yra riboto naudojimo ir susiję su ikiteisminiu tyrimu, STT daugiau informacijos pateikti negali.

Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Rita Stundienė BNS taip pat teigė, kad prokuratūra negali nieko komentuoti, nes dokumentai yra riboto naudojimo, o prokuratūra laukia Ūkio ministerijos sprendimo.

Ūkio viceministras Marius Skarupskas BNS teigė, kad klausimas dėl dokumentų išslaptinimo bus svarstomas. „Galutinis sprendimas nėra priimtas, klausimas bus svarstomas“, – BNS patvirtino M.Skarupskas.

Ūkio ministro Evaldo Gusto visuomeninis konsultantas Kęstutis Virbickas BNS sakė, kad sunkumų gali kilti, derinant informacijos atskleidimą su viena iš Lietuvos tyrimo centro steigėjų – IBM, kuri gali nesutikti atskleisti konfidencialių duomenų.

Ūkio ministras E.Gustas liepos pradžioje pranešė, kad kreiptasi į prokuratūrą dėl centro steigimo sutarties, kurioje buvo numatyti dideli Lietuvos įsipareigojimai.

2010-ųjų rugsėjį Vyriausybei ir IBM pasirašius sutartį dėl centro steigimo, IBM per penkerius metus už patentavimą ir konsultacijas planuota sumokėti apie 130 mln. litų. Centrui buvo žadama kasmet skirti po 40 mln. litų, arba 200 mln. litų per penkerius metus.

2011 metų birželį Ūkio ministerija bendrovei numatė skirti 39 mln. litų Europos Sąjungos paramos, tačiau ji įstrigo, o pati bendrovė veiklos nevykdė. Lietuvos verslo paramos agentūra 2011 metais atsisakė patvirtinti milijoninius mokėjimus įmonei.

Vilniaus apygardos teismas realios veiklos taip ir nepradėjusiam tyrimų centrui rugpjūčio 26 dieną iškėlė bankroto bylą. Į teismą kreipėsi centro steigėjos – Ūkio bei Švietimo ir mokslo ministerijos.

Teismas nustatė, kad centro finansiniai įsipareigojimai siekia 18,744 mln. litų, jie viršija pusę balansinio turto vertės. Centras paskelbė, kad negali vykdyti įsipareigojimų kreditoriams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai