Bendrovės „Glassbel“ Tyrimų ir vystymo departamento vadovas Tomas Lenkimas apie įmonės veiklą kalba kukliai, lyg gamintų įprastus langus paprastam daugiabučiui, tačiau puse lūpų užsimena, jog tokius projektus įgyvendina tik apie dešimt kitų pasaulio kompanijų, tad konkurentus galima suskaičiuoti ant rankos pirštų. Kompanijos galimybės tokios, jog iš keturių įspūdingo dydžio stiklų „išeitų normalus namas“, sako T.Lenkimas.
Unikalus gaubtas be atspindžių
Savo darbais bendrovė nesipuikuoja. Apie „Glassbel“ veiklą keletas žodžių į viešumą prasprūdo Klaipėdai rengiantis šių metų žiemos šventėms. Įžiebus dvi žaliaskares, jau šį savaitgalį Teatro aikštėje miestiečiams ir svečiams bus pristatyta unikali prakartėlė. Joje bus galima išvysti 120 žmogeliukų, 50 gyvūnėlių ir kitų personažų.
Nepaprasto grožio prakartėlę su pačia tikriausia šv. Kalėdų istorija, atkeliavusia iš Jeruzalės, miestui padovanos menininkė Aida Raimonda Pečeliūnienė, nuo vasario viena savo rankomis lipdanti dešimtis prakartėlės personažų, juos dailinanti, rengianti. Paroda pasakos apie Jeruzalę prieš 2 000 metų ir atskleis tikrąją šv. Kalėdų istoriją, kada į pasaulį atėjo Kristus, nuo kada ir švenčiamos Kalėdos. Prakartėlė bus įkurdinta po didžiuliu, 12 m ilgio ir 3 m pločio, stikliniu gaubtu, kurį miestui padovanos bendrovė „Glassbel“.
Mes pirmieji pasaulyje pagaminome didelio formato stiklus, jie iškeliavo į Jungtinius Arabų Emyratus, operos pastatą Dubajuje.
„Turime stiklą, padengtą danga, kuri panaikina visus atspindžius. Toks naudojamas akiniams, meno kūriniams muziejuose. Mes pirmieji pasaulyje pagaminome didelio formato stiklus, jie iškeliavo į Jungtinius Arabų Emyratus, operos pastatą Dubajuje. Toks pat stiklas bus panaudotas šiam paviljonui. Šis stiklas leidžia fotografuoti, nematyti atspindžio. Tikslas, kad priėjęs prie stiklinio fasado ne savo atspindį matytum, o tai, kas yra viduje“, – pasakojo T.Lenkimas. Jo teigimu, stiklas iš tiesų bus įspūdingas ir neįprastas, be to, ir nepaprastai brangus.
Darbavosi Dubajaus operos teatre
Pernai liepos mėnesį Dubajuje iškilmingai atidarytas ištaigingas operos teatras, stovintis pačiame Dubajaus centre, priešais aukščiausią dangoraižį pasaulyje Burdž Chalifa. Pasak T.Lenkimo, šis įspūdingas teatro pastatas formomis primena arabišką laivą. Jame ir sudėti minėti stiklai. Kompanija šiam projektui pagamino 9 000 kv. metrų stiklo be atspindžių.
„Kai prieini, stiklo nematai, reikia paliesti pirštu, kad suprastum, kad čia yra stiklas. Kai operos teatre susirenka žmonės, viduje jie jaučiasi tarsi būtų lauke. Toks stiklas yra naudojamas ir prabangių automobilių salonuose. Važiuojant gatve atrodo, kad automobiliai stovi lauke, o iš tiesų už stiklo“, – pasakojo T.Lenkimas.
Projektai egzotiškose Rytų šalyse tęsiami iki šiol. Bendrovė gamina stiklus kabančiam tiltui, kuris primena tunelį ir yra iš stiklo. Projektas įgyvendinamas naujai statomame mieste šalia Saudo Arabijos sostinės Rijado. Miestas jau beveik pastatytas, tačiau kol kas jame niekas negyvena. Pastatus jungia minėti stikliniai tuneliai. Bendrovė gamina net 48 tūkstančius kv. metrų stiklo.
Įspūdingi projektai
Neseniai padarėme stiklus Lego muziejui, dabar darome Totenamo stadionui Londone. Esame darę Sočio olimpinei žiemos arenai, – įspūdingus projektus kukliai vardija T.Lenkimas.
„Mūsų darbas yra stiklo apdirbimas, perkame stiklą kaip žaliavą ir apdirbame, tai stiklo paketai dangoraižiams, muziejams, neseniai padarėm stiklus Lego muziejui, dabar darome Totenamo stadionui Londone. Esame darę Sočio olimpinei žiemos arenai, – įspūdingus projektus kukliai vardija T.Lenkimas. – Mūsų klientai yra fasadų bendrovės, jiems tiekiame stiklus, šiek tiek ir patys projektuojame, nes reikia išmanyti apie stiklą. Daug kam stiklas atrodo paprastas dalykas, bet kaip statybinė medžiaga tai visiškai neįprasta medžiaga – ir stipri, ir dūžta. Mūsų pagrindinė rinka – Anglija, Airija, šiek tiek darome Lietuvoje, šis tas Klaipėdoje, tačiau viskas susiję, kaip bebūtų keista, su tikėjimu, religiniais dalykais.“
Vienas bendrovės „Glassbel“ projektų Klaipėdoje – Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia, kurioje stiklo paketus bendrovė pagamino su tikru oniksu.
„Oniksas gražiai atrodo ir persišviečia, yra plonas, penkių milimetrų. Šviesa, patekusi pro stiklą, kurio dalį sudaro tikras akmuo, gražiai sklinda. Tai įspūdingas projektas, nepigus dalykas. Reikėjo kiekvieną paketą dėlioti tarsi dėlionę“, – pasakojo T.Lenkimas, puse lūpų tegalintis prabilti apie Legolende neseniai įgyvendintą projektą.
„Tai vienas iš tų projektų, kai nelabai galime pasakoti. Legolendas yra įspūdingas, ten statomas nerealus muziejus, bus laikomos visos kada nors padarytos lego kolekcijos. Mes muziejui pagaminome visus išorinius stiklus“, – neatskleisdamas detalių pasakojo vienas įmonės vadovų.
Vienas įdomesnių dabar įgyvendinamų projektų, pasak T.Lenkimo, Totenamo futbolo stadionas Anglijoje, kurio viduje bus sudėti įmonėje pagaminti stiklai. Daug projektų bendrovė įgyvendina Airijoje.
Pradėjo veiklą sunkmečiu
„Kur reikia labai didelių matmenų ir labai geros kokybės, ten mes dirbame“, – itin kukliai apie projektus pasakodamas užsiminė T.Lenkimas.
Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje įsikūrusioje baltarusiško kapitalo įmonėje dirba apie 200 žmonių. Kitais metais įmonė švęs dešimtmetį. Metinė įmonės apyvarta siekia apie 20 mln. eurų.
Bendrovė buvo įsteigta 2008 metais, kuomet statybų sektorių ištiko krizė, tačiau, pasak T.Lenkimo, gavusi didelių valstybinių objektų, įmonė išgyveno.
„Pradėjome nuo sudėtingų projektų, nes niekas negalėjo jų padaryti. Paprasti projektai buvo maži kaina, o mes neieškome, kur maža kaina. Pasauliniu mastu yra gal viena iš dešimt didelių stiklo kompanijų, kuri gali pasiūlyti daugiau. Daug inžinerinio darbo įdedame, tai mūsų pranašumas, – sako „Glassbel“ įmonės, dirbančios visą savaitę 24/7 režimu, vienas vadovų. – Stiklo gamintojų pasaulyje išvis tėra kokie penki, tai mūsų tiekėjai.
Stiklo apdirbėjų yra daug, bet kiekvienas turi savo rinką, kai kurie daro langus, mes darome fasadus dideliems pastatams. Turime ypatingų specialių produktų – darome stiklus su tinkleliais. Neseniai Klaipėdoje sudėjome stiklus Birių krovinių terminale ir susijusioje įmonėje Baltarusijoje, ten tarp stiklų yra mažas tinklelis – iš išorės atrodo blizgantis kristalas, o iš vidaus matai kiaurai. Tai reikia pamatyti, sunku papasakoti.“
Veiklos pradžioje į parodas Vokietijoje važinėjusi bendrovė netruko sulaukti klientų dėmesio, tačiau dabar projektai juos suranda patys. Kompanija turi įspūdingą skaitmeninį spausdintuvą, kurio galimybės – 720 dpi rezoliucija. Įrangos unikalumas atsiskleidžia pažvelgus į „Glassbel“ administracinį pastatą, ant kurio – jūros vaizdai.