Ekonomikos ir inovacijų ministerija: nėra oficialaus įmonės prašymo pratęsti sutartį
A.Paukštis, kaip vieną iš priežasčių, kodėl stabdo milijardinės vertės projektą, nurodė ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) veiksmus. Esą EIMIN pagal stambių investicijų sutartį suteikė teisę išsinuomoti kelis valstybinės žemės sklypus 4 puslaidininkių lustų gamykloms ir projektavimo centrui statyti.
„Projektus privalome įgyvendinti per 5 metus. Tačiau žemės paskirties keitimas į pramonės paskirtį jau trunka 2 metus ir truks gal dar metus Vilniaus miesto savivaldybėje. Mes negalime net pradėti pastatų projektavimo, nes neaišku nei koks aukštingumas nei užstatymo techninės sąlygos. Prašėme EIMIN pratęsti sutartį, nes nerealu per likusius dvejus metus pastatyti tokias gamyklas. Gavome atsakymą – NE“, – dėstė A.Paukštys.
15min atsiųstame ministerijos komentare teisinamasi, kad ministerija padėjo įmonei. Rašoma, kad EIMIN kartu su UAB „TELTONIKA IoT GROUP“ ir UAB „TELTONIKA EMS“ 2022 m. gruodį pasirašė Stambaus investicinio projekto sutartį dėl gamyklų miestelio statybų Liepkalnyje. Projektui buvo suteiktas specialus statusas, leidžiantis greičiau įsikurti ir pradėti veiklą.
„EIMIN per pastaruosius kelerius metus padėjo „Teltonikos“ įmonių grupei gauti lustų gamybos technologijas iš Taivano ir pradėti statyti savo gamyklų miestelį. Procesas vyko, pirmosios gamyklos Liepkalnyje statomos.
Pagal Investicijų įstatymą, investuotojas per penkerius metus – iki 2027 m. pabaigos įsipareigojo Vilniaus mieste įgyvendinti savo projektą. Bendrovė yra neoficialiai informavusi ministeriją apie teritorijų planavimo kliūtis, kurios trukdo vystyti projektą. Ministerija tarpininkavo įmonei derybose su kitomis valstybės institucijomis dėl sklypų, kuriuose kyla gamyklų miestelis, žemės paskirties keitimo ir nuomos. Pastaruoju metu pavyko išspręsti klausimą dėl sklypo, kuriame šiuo metu yra Valdovų rūmų sandėlis ir jo iškėlimo. Dėl kitų sklypų sprendimai daromi Vilniaus miesto savivaldybėje, kuriai priklauso žemė“, – 15min atsiųstame atsakyme nurodo ministerija.
Pasak komentaro, EIMIN nėra priėmusi jokio sprendimo dėl investicinio projekto sutarties pratęsimo. Dėl to ministerija nėra gavusi oficialaus įmonės prašymo, nors prašė tai padaryti. Bendrovė esą šiuo klausimu konsultavosi tik neoficialiai, o įstatymai griežtai reglamentuoja sutarčių pratęsimą. Ministerija žada, kad oficialiai gavusi įmonės prašymą toliau dės visas pastangas sutarčiai pratęsti.
Anot ministerijos, EIMIN taip pat žinomas elektros trūkumo problema. „Šį klausimą geriausiai pakomentuotų problemą sprendusi Energetikos ministerija ir jos valdomos energetikos įmonės“, – nurodoma komentare.
15min kol kas neturi Energetikos ministerijos komentaro.
ESO: „Mus apriboja biurokratija“
Nuo A.Paukščio kliuvo ir ESO bei „Litgrid“. „Teltonikos“ savininkas teigė, kad viena iš priežasčių stabdyti projektą yra ta, kad šiuo metu kylančios gamyklos liks be elektros.
Tačiau ESO atstovė spaudai Rasa Juodkienė 15min teigė, kad dėl šio projekto vyksta periodiniai susitikimai ir su klientu, ir kitais projekto dalyviais.
„Pagrindinius darbus ir prijungimą gali atlikti perdavimo operatorius LITGRID. ESO aktyviai dalyvauja ir visus darbus atliekame anksčiau nei numatyti terminai: projektas suderintas, įranga užsakyta.
Mes – ESO – teikiame klientui alternatyvius sprendimus – pasiūlymus, kad pagelbėtume ir užtikrintume energijos tiekimą, kol bus išspręstos problemos su „VIA Lietuva“, – komentavo R.Juodkienė.
Pasak jos, ESO pasiūlymai – alternatyvos turėti reikalingas elektros energijos galias, kurios reikalingos „Teltonikai“ vystant projektą:
- siūlyta įsivesti gamtines dujas ir elektros energiją gaminti iš dujų – „Teltonika“ atsisakė, dėl per mažo našumo.
- klientui taip pat pateiktas pasiūlymas, kaip perskirstyti turimas galias per skirtingus objektus, kad klientui suteikti reikalingą 1.8MW galią. „Teltonikos“ atsakymo laukiama.
„Suprantame, kad šie sprendimai nėra ekonomiškai naudingi klientui, bet įstatyminė bazė ir biurokratija apriboja mūsų galimybes atliepti ne tik „Teltonikos“, bet ir kitų klientų poreikius. Dėl biurokratinių kliūčių stringa ne tik šis, bet ir daugybė kitų projektų. Pavyzdžiui, EV projektų prijungimas vyksta per lėtai ir sudėtingai, o ESO šiuo metu turi nesuderintus 165 projektus, kurių vertė siekia beveik 1,5 mln. eurų“, – nurodė R.Juodkienė.
„Litgrid“: nėra kliūčių
Tuo tarpu Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ 15min patvirtino, kad nėra kliūčių tiekti elektros energiją bendrovės „Teltonika“ aukštųjų technologijų parkui Vilniuje.
„Dėl elektros įrenginių prijungimo „Litgrid“ specialistai aktyviai bendradarbiauja su „Teltonikos“ atstovais jau apie metus, nuolatos konsultuoja dėl elektros įrenginių prijungimo, projekto įgyvendinimo.
Bendrovei 2024 metų sausį išduotos techninės sąlygos prijungti 58 MW galios įrenginių – tiek, kiek buvo prašyta.
Elektros įrenginių prijungimo projektas šiuo metu yra parengtas ir suderintas su visomis institucijomis, išskyrus „Via Lietuva“. „Litgrid“ vertinimu, gavus „Via Lietuva“ suderinimą, projekto įgyvendinimą visiškai realu užbaigti iki 2027 metų“, – teigiama atsiųstame komentare.
Priminsime, kad „Teltonikos“ savininkas Arvydas Paukštys penktadienį pareiškė, kad stabdo 3,5 mlrd. eurų vertės Liepkalnyje plėtojamo „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybas, nes „nebeliko vilties“ iki 2027 metų užsitikrinti būtiną elektros kiekį, per ilgai užsitęsė žemės sklypų paskirties keitimas į pramoninę.
Pasak A.Paukščio, „Teltonika“ susidūrė su kliūtimis siekiant užsitikrinti 63 megavatus (MW) elektros galios, o užtrukus žemės paskirties keitimui pastatyti gamyklų iki 2027 metų nepavyks, be to, Ekonomikos ir inovacijų ministerija atsisakė pratęsti investicijų sutartį.
Ministerija dar 2022 metų gruodį pasirašė sutartį su „Teltonikos“ grupe, kur iki 2029 metų 14-kos hektarų teritorijoje turėjo įsikurti „Teltonika High-Tech Hill“ antro etapo technologijų parkas. Bendrovė čia planavo investuoti 96 mln. eurų ir sukurti 700 darbo vietų.
2023 metų rugpjūtį „High Tech Hill“ parke įmonė pradėjo 143 mln. eurų vertės spausdintinio montažo plokščių gamyklos statybas. Pernai gruodį Liepkalnyje pradėtos ir elektronikos surinkimo gamyklos statybos, į kurias ketinta investuoti 75 mln. eurų.
Šių metų liepą technologijų parke prasidėjo ir plastiko ir mechanikos komponentų gamyklos statybos už 53 mln. eurų.