Vilniaus apygardos teismas (VAT) kovo 21 dieną atmetė „Dzūkijos statybos“ ieškinį „Rafako“, kuriuo prašyta pripažinti pastarosios ir PBG sutartį apsimestine bei reikalauta, kad buvusi jėgainės statybos generalinė rangovė galutinai atsiskaitytų už atliktus darbus.
„Vien tai, jog pagal subrangos sutartį PBG įsipareigojo tik apmokėti už darbus, o visus techninius dalykus ieškovė („Dzūkijos statyba“ – BNS) derino su atsakovu („Rafako“ – BNS), kuris buvo generalinis rangovas projekte, nesudaro pagrindo teigti, jog sandoris buvo apsimestinis“, – rašoma teismo nutartyje.
VAT taip pat atmetė „Dzūkijos statybos“ reikalavimą, kad 343,7 tūkst. eurų skolą už tris siloso bokštus sugrąžintų „Rafako“, nes tokią sumą 2020 metų kovą Kauno apygardos teismas bendrovei jau yra priteisęs iš PBG.
„Patenkinus ieškovės („Dzūkijos statyba“ – BNS) reikalavimus, susidarytų situacija, kuomet atsakovas („Rafako“ – BNS) būtų įpareigotas sumokėti už tuos pačius darbus antrą kartą“, – konstatavo VAT.
Pasak teismo nutarties, pagal 2019 vasarį sudarytą subrangos sutartį su PBG „Dzūkijos statyba“ jėgainėje turėjo pastatyti tris betoninius siloso bokštus, o PBG už juos sumokėti 975 tūkst. eurų (be PVM). Šią sumą „Rafako“ pervedė PBG, tačiau pastaroji „Dzūkijos statybai“ liko skolinga 343,7 tūkst. eurų.
Nutartis per 30 dienų gali būti apskųsta Lietuvos apeliaciniam teismui.
Iš Vilniaus kogeneracinės jėgainės biokuro deginimo įrenginių statybos finansinių sunkumų prislėgta „Rafako“ pasitraukė 2020 metų rudenį. Buvusios „Rafako“ subrangovės teismuose tebereiškia pretenzijas dėl, jų teigimu, nesumokėtų pinigų už atliktus darbus.
Skelbta, kad Lenkijos bendrovė tiesiogiai Lietuvos statybininkams liko skolinga apie 15 mln. eurų.
Projekto užsakovė „Ignitis grupė“ teigė, kad Lenkijos įmonė atliko darbų už 107 mln. eurų, tiek jai ir buvo sumokėta. Iš viso pagal sutartį Lenkijos įmonei turėjo būti sumokėta apie 150 mln. eurų.
„Rafako“ žadėjo teikti ieškinį Stokholmo arbitražui, kur bandys išsiieškoti 26 mln. eurų skolą iš „Ignitis grupės“ už atliktus darbus.
Biokuro įrenginių statyba vėluoja maždaug metus ir turėtų būti baigta šių metų pabaigoje. Visa jėgainės statyba turėtų kainuoti apie 350 mln. eurų.