Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) praėjusią savaitę atmetė įmonės skundą ir paliko galioti pirmos instancijos teismo sprendimą, kuris aplinkosaugininkų priskaičiuotą mokestį sumažino nuo 194 tūkst. iki 39 tūkst. eurų. Girelės paukštynas LVAT prašė dar labiau sumažinti mokestį.
„Teismas pagrįstai (...) sprendė, kad nustatoma šios teisinės sankcijos išraiška piniginių lėšų suma būtų pakankamai svari ir turėtų atgrasantį bei užkardomąjį poveikį pažeidimą padariusiai bendrovei“, – rašoma LVAT nutartyje.
Aplinkos apsaugos departamentas 2021 metais Girelės paukštynui priskaičiavo 194,4 tūkst. eurų mokesčio už 2017–2019 metais nedeklaruotus požeminio vandens išteklių kiekius, taikant 10 kartų didesnį tarifą. Įmonė šį sprendimą apskundė.
Vilniaus apygardos administracinis teismas 2021 metų lapkritį įmonės skundą tenkino iš dalies ir mokestį sumažino iki 38,9 tūkst. eurų.
VAAT teigė, kad nebuvo nustatyta, jog įmonė pažeidimą padarė tyčia ar siektų nuslėpti išgaunamo požeminio vandens kiekius. Teismas vertino, kad sankcija, taikant 10 kartų didesnį mokesčio tarifą, yra pernelyg griežta, neproporcinga pažeidimui ir dėl to neteisinga.
Bendrovė neneigė padariusi pažeidimą, tačiau nurodė, kad jo priežastys buvo susijusios su netinkamu teisės aktų išmanymu. Skunde LVAT įmonė prašė panaikinti VAAT sprendimą ir sumažinti priskaičiuotą mokestį iki 1,5 karto.
2017–2019 metais bendrovė išgavo ir naudojo požeminio vandens išteklius, tačiau neapskaičiavo, nedeklaravo ir nesumokėjo mokesčių už juos. Iš viso ji išgavo 182,4 tūkst. kubinių metrų požeminio vandens.