Teismas: „Nuctech“ bei „Intos“ ginčas su muitine nebus perduotas KT ir ESTT

Kinijos kompanijos „Nuctech“ padalinio Varšuvoje „Nuctech Warsaw Company“ ir Lietuvos bendrovės „Inta“ ginčas dėl rentgeno įrengimo Raigardo kelio poste nebus stabdomas bei perduotas nagrinėti Konstituciniam Teismui ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismui (ESTT).
Teismas, konstitucija,
Teismas, konstitucija, / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Lietuvos apeliacinis teismas gegužės 30-ąją tokio įmonių prašymo netenkino neradęs tam pagrindo.

„Bylą nagrinėjantis teismas savarankiškai sprendžia, ar yra pagrindas kreiptis į Konstitucinį Teismą. (...) Nagrinėjamu atveju nekyla apeliančių („Inta“ ir „Nuctech“ – BNS) nurodytų klausimų dėl Europos Sąjungos teisės normų aiškinimo ir taikymo, todėl tenkinti prašymo kreiptis prejudicinio sprendimo nėra pagrindo“, – teigiama nutartyje.

Bendrovės Vilniaus apygardos teismo anksčiau prašė panaikinti Muitinės departamento skelbto konkurso sąlygas, draudžiančias valstybės pirkimuose dalyvauti su nepatikimomis šalimis siejamoms įmonėms, bet ieškinys atmestas konstatavus, kad sąlygos yra teisėtos.

„Intos“ ir „Nuctech“ manymu, pirmos instancijos teismas šį ginčą sprendė į jį nepakankamai įsigilinęs ir neobjektyviai, tačiau Apeliacinis teismas tik patvirtino, kad konkurso sąlygos yra pagrįstos: „Tam tikrų subjektų teisės dalyvauti pirkime ribojamos dėl galimos grėsmės valstybės saugumo interesais“.

Ginčytinos sąlygos numato, kad tiekėjas ir jo siūlomos prekės neturi kelti grėsmės nacionaliniam saugumui, prekių gamintojas ar jį kontroliuojantis asmuo negali būti nepatikimas – tokiomis Lietuvoje laikomos Kinijos, Rusijos, Baltarusijos bei su Rusija siejamų teritorijų įmonės.

Bendrovės kelia versiją, jog tokie Lietuvos apribojimai gali pažeisti sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo bei jos nuostatus dėl laisvo prekių judėjimo – jos siekė, kad tai ir kitus galimus Bendrijos teisės aktų pažeidimus išsiaiškintų ESTT, o kol bus priimtas jo verdiktas, ginčo nagrinėjimą Lietuvoje sustabdyti.

Bylos stabdymo siekta ir dėl galimybės kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų, ar viešojo konkurso sąlygos nepažeidžia pagrindinio šalies įstatymo nuostatų.

Ginčas kilo dėl Muitinės departamento šių metų sausį paskelbto konkurso už maždaug 3 mln. eurų įsigyti ir įrengti rentgeno kontrolės sistemą Raigardo kelio poste sąlygų. Ten anksčiau buvo sulaikoma itin daug kontrabandinių cigarečių.

Šalys bylinėjasi ir dėl muitinės sprendimo šių metų pradžioje nutraukti rentgeno įrengimo Klaipėdos uoste konkursą, kurį, pasiūliusi 3,2 mln. eurų kainą, laimėjo „Inta“. Bendrovė teismų prašė panaikinti muitinės sprendimą nutraukti konkursą ir įpareigoti ją sudaryti sutartį su įmone, tačiau teismai „Intos“ prašymą atmetė.

Teismai konstatavo, jog grėsmės nacionaliniam saugumui kriterijus yra toks pat svarbus, kaip ir pirkimo vertė bei greitis.

Vyriausybinė strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija bei Vyriausybė 2021-ųjų vasarį pripažino, kad planuotas „Nuctech“ sandoris su Lietuvos oro uostais dėl bagažo patikros sistemos įsigijimo kelia grėsmę nacionaliniam saugumui dėl bendrovės ryšių su Kinija, o teismai vėliau atmetė „Nuctech“ ir „Intos“ prašymą panaikinti tokį Vyriausybės nutarimą.

Vis dėlto „Nuctech“ padalinys Varšuvoje, laimėjęs Muitinės departamento konkursą, pernai įrengė traukinių rentgeno kontrolės sistemą Kenos pasienio punkte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis