Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Tesla“ vadovas su SEC pasiekė antrą susitarimą dėl įrašų „Twitter“ tinkle

Elonas Muskas ir JAV akcijų rinkos reguliuotoja pasiekė susitarimą dėl to, apie ką JAV elektromobilių gamintojos „Tesla“ vadovas gali rašyti socialiniame tinkle „Twitter“. E.Muskas sutiko laikytis papildomų apribojimų ir aiškesnių gairių dėl temų, kurių jis turėtų vengti tviteryje ir kituose socialiniuose tinkluose, įskaitant pareiškimus apie įsigijimus, susijungimus, naujus produktus ir gamybos skaičius.
Elonas Muskas
Elonas Muskas / „Scanpix“/AP nuotr.

Jau antrasis „Tesla“ vadovo ir JAV vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) susitarimas buvo pateiktas teismui, kurio prašoma jį patvirtinti, pranešė JAV žiniasklaida.

Pagal šį susitarimą E.Muskas turės laikytis „Tesla“ taisyklių dėl vadovų pasisakymų, kurie gali būti reikšmingi, o jo įrašus tviteryje ir kituose socialiniuose tinkluose turės iš anksto patvirtinti „bendrovės įdarbintas vertybinių popierių reglamentavimo srityje patyręs teisininkas“.

Susitarimas buvo pasiektas po to, kai SEC E.Muską apkaltino ankstesnio susitarimo pažeidimu. Pagal tą susitarimą „Tesla“ vadovui buvo draudžiama savo tviterio įrašuose teikti rinkai svarbią informaciją, iš anksto jos nesuderinus su „Tesla“ teisininkais.

Scanpix nuotr./„Tesla“
Scanpix nuotr./„Tesla“

Pats E.Muskas tvirtina nemanąs, kad jo skelbta informacija buvo reikšminga.

SEC papiktino E.Musko įrašai socialiniame tinkle „Twitter“, kuriuos jis paskelbė šių metų vasarį.

Pirmame iš šių įrašų jis pažymėjo, kad jo bendrovė „2019 metais pagamins apie 500 tūkst. automobilių“, o antrame, kuris pasirodė po kelių valandų, patikslino, jog turėjo omenyje tai, kad bendrovė iki šių metų pabaigos pasieks 500 tūkst. automobilių per metus, arba maždaug 10 tūkst. automobilių per savaitę, gamybos lygį.

Iš viso „Tesla“ planuoja šiemet pagaminti apie 400 tūkst. automobilių – toks skaičius buvo nurodytas ir bendrovės prognozėse, kurios buvo pateiktos jos metinėje veiklos ataskaitoje.

SEC atstovų nuomone, E.Muskas „negavo išankstinio leidimo paskelbti šį pranešimą, kuris buvo netikslus ir pasklido tarp daugiau kaip 24 mln. žmonių“.

Teismas, kuriam SEC pateikė skundą, atkreipė dėmesį į tai, jog, kalbant apie informacijos atskleidimo procedūras, pirmasis šalių susitarimas yra nepakankamai konkretus, ir komisijai pasiūlė E.Muskui nustatyti aiškesnes taisykles.

Naujajame susitarime su SEC nenumatyta jokių baudų E.Muskui ar „Tesla“ ir jis toliau vadovaus bendrovei.

Pasak ekspertų, SEC tenka vengti ryžtingesnių veiksmų – komisija nenori pakenkti „Tesla“ akcininkams, nes bendrovė investuotojų akyse yra neatsiejamai susijusi su E.Musko vardu.

2018 metais SEC E.Muską apkaltino sukčiavimu su vertybiniais popieriais.

Komisija pareiškė, kad jis suklaidino investuotojus, kai rugpjūčio 7-ąją socialiniame tinkle „Twitter“ parašė „užsitikrinęs finansavimą“ elektromobilių gamintojos privatizavimui po 420 JAV dolerių už akciją ir išprovokavo „Tesla“ akcijų kurso šuolį. Tačiau po 17 dienų E.Muskas atsisakė planų išpirkti bendrovės akcijas ir paaiškėjo, kad jo pareiškimas faktiškai buvo nepagrįstas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Twitter“ logotipas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Twitter“ logotipas

SEC pažymėjo, kad E.Musko įrašai tviteryje buvo „melagingi ir klaidinantys“ ir kad jis niekada neaptarė savo planų su vadovaujančiais įmonės darbuotojais ar galimais finansuotojais.

Dėl šio pažeidimo E.Muskui metų pabaigoje teko sumokėti 20 mln. JAV dolerių baudą ir pasitraukti iš „Tesla“ valdybos pirmininko posto. Be to, pagal susitarimą su SEC, jis įsipareigojo savo įrašus socialiniuose tinkluose derinti su bendrovės teisininkais.

Daugelis nusprendė, jog E.Muskas, kuriam priklauso 22 proc. „Tesla“ akcijų, atsipirko lengvu išgąsčiu.

Specialų pareiškimą šiuo klausimu tuomet paskelbė SEC vadovas Jay‘us Claytonas.

Jis davė suprasti, jog komisija galvojo ne tik apie tai, kaip nubausti E.Muską, kuris faktiškai apgavo savo investuotojus, bet ir apie tai, kaip dar nepabloginti jų padėties ir išvengti jų investicijų į bendrovę, kuri yra taip glaudžiai susijusi su savo įkūrėju, nuvertėjimo.

„... Neretai būna taip, kad prie pažeidimo niekaip neprisidėjusių eilinių akcininkų interesai persipina su tą pažeidimą įvykdžiusios bendrovės ir jos vadovų interesais. Pavyzdžiui, baudas tenka mokėti iš lėšų, kurios priešingu atveju būtų panaudotos akcininkų interesais...“, – tuomet pareiškė SEC vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai