Traukiasi „Lifosos“ vadovas, įmonei – priekaištai dėl paslaugų Rusijos oligarchams

Laikinasis „Lifosos“ administratorius teigia nustatęs, kad įmonė dar iki praėjusio penktadienio teikė paslaugas „EuroChem“ grupės įmonėms, kurių savininkai Rusijos oligarchai, kuriems taikomos Europos Sąjungos sankcijos, rodo 15min gautas antras administratoriaus raštas, adresuotas ministerijoms ir žvalgybos tarnyboms. Administratorius taip pat informavo, kad „Lifosos“ vadovas Rimantas Proscevičius įteikė atsistatydinimo raštą. Apie prašymą atleisti iš pareigų 15min patvirtino ir Finansų ministerija.
„Lifosos“ gamykla
„Lifosos“ gamykla / Bendrovės nuotr.

Kaip 15min jau rašė, laikinojo „Lifosos“ administratoriaus „Finance guru“ įgaliotas asmuo Egidijus Kaselis praėjusią savaitę informavo ministerijas ir žvalgybos tarnybas apie sunkumus, su kuriais susiduria, ir prašė išplėsti jo įgaliojimus.

Pasak jo, „Lifosos“ vadovybės sudaromi sandoriai gali neatitikti Rusijai įvestų sankcijų ir būti ekonomiškai nenaudingi, o įmonės vadovai neteikia visų reikiamų duomenų.

Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Kėdainių kalnai bendrovės „Lifosa“ teritorijoje
Violetos Grigaliūnaitės/15min nuotr./Kėdainių kalnai bendrovės „Lifosa“ teritorijoje

Šią savaitę siųstame dar viename E.Kaselio rašte, kurio kopiją taip pat gavo 15min, administratorius informuoja, kad „Lifosa“ vadovas R.Proscevičius įteikė prašymą atleisti jį iš darbo nuo liepos 1 d.

Finansų ministerija 15min patvirtino žinanti apie „Lifosos“ vadovo ketinimą traukti iš pareigų.

„Matome, kad įmonės vadovybė ir laikinasis administratorius dar neveikia kaip viena komanda. Žinome ir apie įmonės vadovo pateiktą prašymą pasitraukti iš pareigų. Bendraujame su visomis šalimis ir tikime, kad galima situaciją spręsti be drastiškų veiksmų, taip pat kad jų bendras interesas yra dirbti kartu ir taip pasiekti geriausią rezultatą“, – 15min komentavo ministerija.

Administratoriaus teigimu, prašymas įteiktas netrukus po to, kai nustatyta naujų aplinkybių – esą įmonė net ir pradėjus darbą administratoriui toliau teikė paslaugas „EuroChem“ grupės, priklausančios į ES sankcijų sąrašą įtrauktiems rusų oligarchams, įmonėms.

E.Kaselis 15min nekomentavo nei rašto turinio, nei žinios apie R.Proscevičiaus atsistatydinimą. Susisiekti su „Lifosa“ vadovu ar jo atstovais 15min kol kas nepavyko, jei komentarą gausime, publikaciją papildysime.

Visgi Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) atstovė spaudai Monika Zdanauskaitė 15min tvirtino, kad kol kas nėra nustatyta, jog „Lifosa“ būtų pažeidusi kokias nors sankcijas.

„EuroChem“ grupės įmonėms teikė buhalterinės apskaitos paslaugas

O naujame E.Kaselio rašte valstybės institucijoms toliau skundžiamasi įmonės vadovybės veiksmais. Administratorius teigia, kad įmonė privalo gauti laikinojo administratoriaus pritarimą galiojančių sandorių ir sutarčių tolimesniam vykdymui, tačiau iki šiol nepateikė nė vieno kreipimosi dėl anksčiau sudarytų susitarimų tęsimo.

Be to, įmonė iki šiol esą nėra sustabdžiusi net 200 sutarčių vykdymo, nors joms joks laikinojo administratoriaus pritarimas nebuvo suteiktas.

Negavęs duomenų ir savo iniciatyva ėmęs aiškintis, ar nėra tęsiami sandoriai su susijusiais asmenimis, kurie galimai pažeidžia tarptautines sankcijas, laikinasis administratorius teigia sužinojęs, kad „Lifosa“ tebevykdė sutartis su įmonėmis „Eurochem group AG“, „Eurochem Trading GMBH“, „Eurochem MCC JSC“, „Suek AG“.

„EuroChem“ grupės, kuriai priklauso ir „Lifosa“, savininkas Andrejus Melničenko, po to, kai jam buvo pritaikytos tarptautinės sankcijos, perleido grupės valdymą savo žmonai Aleksandrai Melničenko. Tačiau neseniai Europos Sąjunga (ES) įvedė sankcijas ir jai.

REUTERS/Scanpix/Andrejus Melničenko
REUTERS/Scanpix/Andrejus Melničenko

Kaip rašoma valstybės institucijoms adresuotame administratoriaus laiške, laikinasis administratorius birželio 9 dieną pareikalavo nedelsiant sustabdyti šių sutarčių vykdymą ir pateikti visą su jomis susijusią informaciją. Iš įmonės kitą dieną pateiktų duomenų paaiškėjo, kad įmonė, negavusi laikinojo administratoriaus pritarimo ir dėl to net nesikreipusi, šias sutartis vykdė iki pat birželio 10 dienos.

Pagal tris iš šių sutarčių net 19 įmonės darbuotojų teikė buhalterinės apskaitos paslaugas „EuroChem“ grupės įmonėms. Šių darbuotojų pagrindinė darbo funkcija buvo būtent minimų sutarčių vykdymas – finansinių konsultacijų, apskaitos paslaugų, finansinių ataskaitų ruošimas, su elektronine bankininkyste susijusios paslaugos, biudžeto planavimas ir t. t., teigiama rašte.

„Lifosos“ administratoriui pateiktais duomenimis, per šių metų kovo–gegužės mėnesius įmonė suteikė buhalterinės apskaitos paslaugų už 150 749 eurus, tačiau, kaip supratęs administratorius, už jas nebuvo visiškai atsiskaityta.

„Laikinojo administratoriaus įsitikinimu, tokie įmonės vadovybės veiksmai, kai be laikinojo administratoriaus pritarimo ir žinios yra toliau vykdomi įmonės sandoriai su susijusiais asmenimis, kelia didelę grėsmę, kad įmonės veikla pažeis taikomas tarptautines sankcijas ir tokio įmonės vadovo galimai padaryto pažeidimo požymiai yra akivaizdūs“, – rašoma rašte.

Kaip valstybės institucijoms išsiųstame rašte informuoja E.Kaselis, iš karto po to, kai laikinasis administratorius pareikalavo sustabdyti sutartis su minėtomis įmonėmis, vadovas pateikė prašymą atleisti jį iš darbo nuo liepos 1 dienos.

Vakarų šalių pirkėjus ignoruoja

Praėjusią savaitę siųstame rašte E.Kaselis nurodė, kad įmonė nesiekia parduoti produkciją žinomoms ir gerą reputaciją turinčioms pasaulinėms bendrovėms, kurios pačios išreiškė norą pirkti tiesiogiai be tarpininkų, o siūlo tik „EuroChem“ grupės atstovų nurodytus pirkėjus.

Šį kartą E.Kaselis pateikia ir konkrečius pavyzdžius.

„Laikinojo administratoriaus turima informacija leido susidaryti vaizdą, kad netgi tais atvejais, kai galimi produkcijos pirkėjai patys tiesiogiai kreipiasi į įmonę, jais nėra domimasi ir su jais sąmoningai nėra bendradarbiaujama“, – rašoma rašte.

Pasak administratoriaus, įmonės produkcija domėjosi JAV kompanija „Nitron Group LLC“ ir Vokietijos įmonė „Agro Baltic GmbH“, tačiau įmonės vadovybė esą nesuteikė joms reikalingos informacijos.

Be to, kaip rašoma rašte, net ir įmonės vadovui pateikus atsistatydinimo pareiškimą, įmonė ir toliau reikalauja pritarti savo produkcijos pardavimui UAB „Granmax“, kuri per savo galutinį naudos gavėją Igorį Udovickį yra susijusi su sankcionuotais asmenimis.

„Lifosos“ savininkui pritaikius sankcijas, įmonės likimui iškilo grėsmė

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, Vakarai įvedė sankcijas Rusijos oligarchams. O į „juodąjį sąrašą“ pateko ir A.Melničenka – netiesioginis Kėdainiuose stovinčios trąšų gamyklos „Lifosa“ savininkas. Dėl šios priežasties vienos didžiausių šalies gamyklų sąskaitos buvo įšaldytos, gamyba sustojo, o tūkstantį darbuotojų turinčios įmonės ateičiai iškilo grėsmė.

Ieškant sprendimų, kaip atnaujinti įmonės veiklą, Finansų ministerija gegužės pabaigoje paskyrė laikinąjį administratorių „Finance guru“, kurio tikslas – kuo skubiau atnaujinti įmonės gamybos procesą, taip pat įsitikinti, kad naudos negautų sankcionuoti asmenys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų