Nepaisant pastangų sustiprinti JAV bankų sistemą – o kai kuriais atvejais ir dėl šių pastangų, – dėl padidėjusių įsipareigojimų JAV doleriais šalių, kuriose įsikūrę bankai, ekonomikos gali tapti pažeidžiamesnės, teigiama naujoje TVF ataskaitoje.
Išvados, pateiktos Pasaulinio finansinio stabilumo ataskaitoje, rodo, kad ne JAV bankų „finansavimo trūkumas“ – skirtumas tarp turimo turto ir įsiskolinimo JAV doleriais, – padidėjo iki 1,4 trln. JAV dolerių ir siekia 13 proc. bankų turto.
Tai gali sutrikdyti rinkas, jei vėl susidarytų padėtis, kokia buvo susidariusi beprasidedant pasaulinei finansų krizei, kai skolinimo institucijos kaupė dolerius ir nenorėjo skolinti, o tai reiškė, kad didėjo turimų nedidelių lėšų išlaidos, įspėjo TVF.
„Šis vadinamasis finansavimo skirtingomis valiutomis trūkumas atspindi finansavimo sumą, kurią reikia surinkti naudojant tokias priemones kaip užsienio valiutų apsikeitimo sandoriai, todėl bankai tampa labiau pažeidžiami“, – teigė ataskaitos autoriai.
Didesnis pasitikėjimas „nepastoviais trumpalaikiais finansavimo šaltiniais“ didina „galimybę, kad ne Jungtinėse Valstijose įkurti bankai, kurie kliaujasi finansavimu JAV doleriais, savo šalyse nevykdys įsipareigojimų“, – pažymėjo TVF.
Ataskaitoje vyriausybės paragintos įdiegti „buferius“, kad apsisaugotų nuo tokios situacijos, kuri galėtų sustiprinti sukrėtimus ir suduoti smūgį jų ekonomikoms.
Tokios atsargumo priemonės apimtų didesnes centrinių bankų atsargas, „skirtas užpildyti spragą, jei išsektų likvidumas JAV doleriais“, taip pat „centrinių bankų apsikeitimo sandorius, suteikiančius prieigą prie JAV dolerių įtemptais laikotarpiais“, – pareiškė TVF.
Ataskaitoje pažymima, kad ne JAV įkurtų bankų turtas JAV doleriais sudaro daugiau nei 12 trln. JAV dolerių, palyginti su 10 trln. JAV dolerių turtu prieš pat krizės pradžią, todėl jie yra jautresni JAV palūkanų normos didėjimams.