Tyrimas: Klaipėdos LEZ sumažėjo oro tarša

Aplinkos oras Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos (LEZ) teritorijoje bei jos prieigose yra neužterštas, o pastaruosius trejus metus oro kokybė gerėja. Tai parodė kasmet vykdomas aplinkos oro LEZ‘e užterštumo vertinimas.
Klaipėdos LEZ
Klaipėdos LEZ / Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr.

Skaičiavimai atlikti įvertinus LEZ teritorijoje esančių įmonių išmetimus bei  fonines teršalų koncentracijas, t.y. 2 kilometrų atstumu esančių ūkinės  veiklos taršos šaltinių ir mobilių taršos šaltinių išmetamus teršalus.

Vertinimas atliktas pagal tarptautinius standartus atitinkančią metodiką,  todėl rezultatus galima palyginti tiek su Europos Sąjungos, tiek su Lietuvos  Respublikos norminiais dokumentais.

Aplinkos oro kokybės vertinimą atliko dukterinė Danijos bendrovės „COWI  Consulting Engineers and Planners AS“ įmonė „COWI Lietuva“. Ši  įmonė yra  viena didžiausių inžinerinių konsultacijų ir projektavimo bendrovių  Lietuvoje. Ji veikia kaip nepriklausoma inžinerinė - konsultacinė bendrovė. 

Vertinimo metu buvo skaičiuojama pagrindinių aplinkos oro teršalų - anglies  monoksido, azoto oksidų, sieros dioksido bei kietųjų dalelių -  koncentracija. Tyrimai parodė, kad LEZ teritorijoje ir artimiausiai prie  LEZ‘o esančių Lypkių, Rimkų bei Jakų gyvenviečių aplinkos oras neužterštas –  išmetimai sudaro mažą dalį šiems teršalams nustatytų leistinų ribinių  dydžių: anglies monoksido koncentracija sudaro 0,4-1 proc., sieros dioksido  4-9 proc., azoto oksidų 19 proc., kietųjų dalelių 24-50 proc. leistinų  normų. Šie ribiniai dydžiai yra nustatomi teisės aktais juos pagrindžiant  moksliniais tyrimais ir yra tokio lygio, kad nesukelia kenksmingo poveikio  žmonių sveikatai bei aplinkai.

Tačiau šalia LEZ‘o esančios vienos iš pagrindinių miesto transporto arterijų  - Šilutės plento - oro užterštumas pagal atskirus parametrus yra net kelis  kartus didesnis nei LEZ‘e. Tai dar kartą patvirtina ankstesnių tyrimų ir oro  kokybę kontroliuojančių įstaigų išvadą, kad pagrindinis taršos šaltinis Klaipėdos mieste yra ne gamybinė veikla, o transportas.

„Griežtus aplinkosaugos reikalavimus investuotojams keliame tiek atrankos  metu, tiek jiems pradėjus veiklą zonoje. Vieni svarbiausių kriterijų -  netarši veikla, būtinybė diegti šiuolaikines technologijas, gamybos procesų  atitikimas šiuolaikiniams pasauliniams standartams. Draugiška aplinkai  pramonės veikla galima ir būtina, be jos nebus nei miesto, nei LEZ‘o  sėkmingos plėtros“, - sakė Raimondas Bakas, Klaipėdos LEZ valdymo bendrovės  generalinio direktoriaus pavaduotojas.

Lyginant oro teršalų sklaidos skaičiavimo rezultatus 2011 ir 2012 metais  matyti, kad visų teršalų vidutiniai metinės koncentracijos dydžiai LEZ  išlieka labai panašūs arba mažesni. Bendra tendencija išlieka tokia pati jau  kelerius metus iš eilės: nagrinėjamų teršalų koncentracijos nedidėja ir  sudaro vidutinį arba žemesnį už vidutinį nustatytų leistinų ribų dydį. 

„Kartais Klaipėdos LEZ adresu dar pasigirsta kaltinimai dėl aplinkos taršos.  Geriausias atsakas tokiems kritikams yra tyrimų skaičiai. Šiame kontekste  galiu tik priminti, kad 2012 metais tarptautiniai ekonomikos ekspertai iš
15000 lyderiaujančių Europos kompanijų  Klaipėdos LEZ‘ą išrinko ir nominavo  „European Business Awards 2012“ apdovanojimui būtent už veiklos tvarumą bei  aplinkos saugojimą“, - sakė Povilas Vasiliauskas, Klaipėdos LEZ valdymo  bendrovės valdybos pirmininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai