Tyrimas: „Vilnius Coding School“ ir VU mokslininkai pristato įsidarbinimo IT rinkoje sėkmės algoritmą 2021 metams

Pirmojo Lietuvoje atlikto tyrimo apie asmeninių kompetencijų, padedančių įsidarbinti ar rasti pirmąjį darbą IT srityje persikvalifikavusiems asmenims, duomenimis, net 71 proc. žmonių priimami į darbą be darbo patirties, o darbdaviai didžiausią dėmesį skiria trims kandidato asmeninių savybių grupėms. Pasak tyrimo iniciatorės suaugusiųjų programavimo mokyklos „Vilnius Coding School“ įkūrėjos Julijos Rimšelės, gauti rezultatai atskleidė bendrą vaizdą iš paukščio skrydžio, kokių asmenybių ieško konkurencinga IT rinka, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Vilnius Coding School“ ir VU mokslininkai pristato IT rinkos tyrimą
„Vilnius Coding School“ ir VU mokslininkai pristato IT rinkos tyrimą / „Vilnius Coding School“ nuotr.

„Vilnius Coding School“ bendradarbiaudama su Vilniaus universitetu 2021 m. sausį atliko mokslinį tyrimą. Apklausti IT bendrovių įdarbinimo specialistai ir aiškintasi, kokios asmeninės kandidatų savybės leidžia specialybę keičiančiam žmogaus sėkmingai įsidarbinti IT srityje.

„Bendraudami su verslu girdime, kad „kietųjų“ įgūdžių darbuotojams neužtenka, siekiant persikvalifikuoti į IT sritį. Bendrovės pirmiausia renkasi asmenybę, o po to – techninius įgūdžius, todėl kartu su mokslininkais ištyrėme, koks yra asmenybinis sėkmės algoritmas, ieškomas IT darbo rinkoje“, – sako J.Rimšelė.

Bendraudami su verslu girdime, kad „kietųjų“ įgūdžių darbuotojams neužtenka, siekiant persikvalifikuoti į IT sritį.

Tyrimo duomenimis, neturinčiam darbo patirties persikvalifikavusiam į IT sritį kandidatui didesnė galimybė įsidarbinti yra IT įmonėse (94,7 proc. respondentų), palyginti su kitą veiklą, kur reikalingos IT kompetencijos, vykdančiomis įmonėmis (62,5 proc.).

Algoritmas, kurio ieško darbdaviai

Tyrimą įgyvendinusi VU Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto docentė, mokslų daktarė Dalia Bagdžiūnienė dalijasi, kad, be techninių įgūdžių, žmogiškųjų išteklių specialistai vertina kandidatų profesinę motyvaciją bei profesinį augimą, asmenines charakteristikas ir socialinius įgūdžius.

„Tyrimas atskleidė, kad ieškomų kandidatų profilyje dominuoja ne tiek techninės kompetencijos, kiek santykį su profesija apibūdinančios savybės, – sako D.Bagdžiūnienė. – Pirma, domėjimasis profesine sritimi, karjeros kryptingumas, noras tobulėti, imlumas naujovėms, kūrybiškumas būtų pačios svarbiausios.

Ieškomų kandidatų profilyje dominuoja ne tiek techninės kompetencijos, kiek santykį su profesija apibūdinančios savybės.

Toliau rikiuojasi santykius su kitais žmonėmis lemiantys socialiniai įgūdžiai: pozityvumas, tolerancija skirtybėms, geranoriškumas, gebėjimas bendradarbiauti, dalykiškai spręsti nesutarimus ar problemas. Trečia, asmeninės charakteristikos, nors jas galima įvardyti ir kaip pamatines pirmosioms dviem savybių grupėms: asmeninės vertybės, mąstymo lankstumas, iniciatyvumas, gebėjimas dirbti ir spręsti klausimus savarankiškai, greitai prisitaikyti prie kintančių reikalavimų ar aplinkos permainų.“

Pirmaujančios asmeninės savybės, kurias labiausiai reikėtų ugdyti pirmojo darbo IT srityje ieškantiems specialistams – atvirumas dideliam kiekiui informacijos, drąsa eksperimentuoti ir pamatyti, kas geriausiai veikia, savarankiškumas, greita informacijos paieška, nuolatinis žinių atnaujinimas, noras bandyti ir dalintis.

17 proc. darbdavių socialiniai tinklai yra informacijos šaltinis apie kandidatus

40 proc. įdarbinimo specialistų, paklaustų, kokiais metodais vertina potencialių darbuotojų asmenines savybes, nurodė, kad informaciją renka bendraudami darbo pokalbio metu, 17 proc. papildomai tikrina socialinius tinklus apie kandidatą, o specialius testus asmenybės charakteriui nustatyti atlieka 14 proc. IT bendrovių.

„Įdarbinimo specialistai taip pat nurodė, kad pokalbio metu ieškoma ne tik teigiamų charakterio signalų, tačiau ir nerimą dėl žmogaus tinkamumo keliančių užuominų. Pirma, neetiškas, nepagarbus elgesys tiek pokalbio metu, tiek buvusių darbdavių ar kolegų atžvilgiu, jų kritika, konfidencialios informacijos atskleidimas ir pan. nėra pozityviai vertinama respondentų. Antra, nepakankami bendravimo įgūdžiai, vangūs atsakymai, netinkama kūno kalba, nesklandi kalba, žema bendra kalbos kultūra taip pat yra nerimą keliantys ženklai darbdaviui, net jei techninių įgūdžių pakaks“, – toliau tyrimo rezultatus pristato mokslų daktarė D.Bagdžiūnienė.

„Vilnius Coding School“ nuotr./„Vilnius Coding School“ karjeros keitimo centro vadovė Sima Kučinskaitė ir įkūrėja Julija Rimšelė
„Vilnius Coding School“ nuotr./„Vilnius Coding School“ karjeros keitimo centro vadovė Sima Kučinskaitė ir įkūrėja Julija Rimšelė

35,7 proc. respondentų nurodė, kad jei kandidatas nebuvo priimtas į darbą dėl techninių įgūdžių trūkumo, tačiau papildomai savarankiškai pasimokė, tobulino techninius įgūdžius ir gali tai įrodyti, jis vėl gali būti pakviestas į atrankos pokalbį.

Kiti nerimą keliantys signalai

„Svarbu tai, kad tyrimas atskleidė ir raudonąsias zonas dėl darbuotojo asmenybinių savybių tinkamumo į pareigas. Plačiau kalbant apie tai, rezultatai toliau rodo, kad nepalanki nuomonė apie kandidatą gali susidaryti, jei asmuo nesugeba papasakoti apie savo profesinę motyvaciją, nesidomi įmone, į kurią eina, negali įvardyti profesinės karjeros tikslų, demonstruoja perdėtai didelį ar nepakankamą pasitikėjimą savo profesionalumu ar asmeninėmis savybėmis, – sako „Vilnius Coding School“ Karjeros keitimo centro vadovė Sima Kučinskaitė.

Tyrimas atskleidė ir raudonąsias zonas dėl darbuotojo asmenybinių savybių tinkamumo į pareigas.

Pasak S.Kučinskaitės, siekdamos toliau kuo efektyviau padėti darbo rinkos dalyviams, norintiems persikvalifikuoti, abi organizacijos atliks papildomus darbus. „Kartu su VU mokslininkais, remdamiesi tyrimo išvadomis, toliau sieksime pagerinti persikvalifikavimo į IT sritį situaciją Lietuvoje. Kitas etapas, kurį jau planuojame – sukurti ir plėtoti specialių virtualiai prieinamą asmenybės testą, skirtą norintiems persikvalifikuoti į IT sritį, kuriuo kiekvienas galėtų pasitikrinti savo pasiruošimą“, – sako Karjeros keitimo centro vadovė.

Apskritai D.Bagdžiūnienė pastebi, kad tokie tyrimai yra reikšminga komunikacijos tarp pagrindinių darbo rinkos dalyvių priemonė. „Svarbu atrasti rengiančių būsimus darbuotojus, juos įdarbinančių organizacijų ir pradedančių šioje srityje karjerą specialistų pokalbio pamatą. Keitimasis informacija apie verslo poreikius ir lūkesčius IT specialistų įdarbinimo srityje užtikrina bendradarbiavimo veiksmingumą ir profesinio rengimo atitiktį rinkos poreikiams“, – sako mokslininkė.

„Vilnius Coding School“ kartu su VU mokslininkais atliekant tyrimą apklausti 35 įvairių Lietuvoje įsikūrusių IT įmonių personalo atrankos specialistai. Dauguma respondentų atstovauja privataus sektoriaus įmonėms (91,4 proc.), pagal ekonominės veiklos rūšį tai IT sektorius (54,3 proc.) ir finansų ir draudimo sritis (20 proc.). Pagal IT srities darbuotojų skaičiaus dalį įmonėje 31,4 proc. tyrimo dalyvių nurodė, kad IT darbuotojų yra mažiau nei 10 proc. ir 34,3 proc. – kad daugiau nei 50 proc.

Programavimo mokykla ir Vilniaus universitetas jau ruošiasi kitam šio projekto etapui – drauge kuria specialių asmenybės testą. Testas bus prieinamas internete nemokamai ir juo bus galima pasitikrinti asmeninį pasiruošimą persikvalifikavimui į IT sritį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų