„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ukrainos centriniam bankui sunkiai sekasi kovoti su probleminiais bankais

Ukrainos centriniam bankui vis mėginant juos uždaryti, jie vis išgyvena: „bankai zombiai“ jau ir taip su didelėmis bėdomis susiduriančiai šalies finansų sistemai kelia dar daugiau problemų. Ir esą padeda jiems korumpuoti šalies teismai.
Ukrainos grivinos
Ukrainos grivinos / 123rf.com nuotr.
Temos: 2 Ukraina Bankas

Ukrainai, kurią Europos Audito Rūmai trečiadienį pavadino korumpuočiausia Europos valstybe, reikia Tarptautinio valiutos fondo (TVF) finansinės paramos, kad ji išbristų iš kelerius metus tebesitęsiančios recesijos. Tačiau vienas iš TVF reikalavimų Ukrainos valdžiai yra uždaryti probleminius bankus, kurių aktyvai yra mažesni už blogas paskolas, todėl tolesnei jų veiklai reikia valdžios pagalbos.

Visgi Ukrainos nacionaliniam bankui ne itin sekasi tai padaryti. Banko Teisės skyriaus vadovas Olegas Zamorskis sakė, kad bankų, kuriuose centrinis bankas nori uždaryti, savininkai vis randa būdų to išvengti.

Jo teigimu, devyni bankai, kuriems centrinis bankas nurodė nutraukti veiklą, gruodžio pradžioje sulaukė teismo užtarimo.

Anksčiau centrinio banko atlikti veiklos nepalankiausiomis sąlygomis testai parodė, kad 28-iems iš 39 Ukrainos bankų reikėtų papildomų lėšų išgyventi potencialią ekonominę krizę.

„Bankų, kurie buvo pašalinti iš finansų sistemos, savininkai naudojasi teismų sistema savo asmeninei naudai, – sakė O. Zamorskis. – Tai, savo ruožtu, žlugdo mūsų pastangas sutvarkyti Ukrainos bankų sistemą ir išvalyti šį sektorių nuo „bankų zombių“, kurie yra niekas kitas, kaip šiukšlės.“

Pasak centrinio banko atstovo, ginčytini teismų spendimai kelia grėsmę visam Ukrainos finansų sektoriui ir žmonėms, kurie neša pinigus į tuos bankus.

Blogos didžiausio banko paskolos

Itin rimtų problemų Ukrainos bankų sistemai gali sukelti didžiausias šalyje bankas „PrivatBank“, kuriam tenka trečdalis visoje šalyje esamų bankų sąskaitų. Jis turi padalinį ir Latvijoje.

Bankas priklauso didelės politinės įtakos turinčiam milijardieriui Igoriui Kolomoiskiui, kuris tapo vienu pirmųjų Ukrainos prezidento Petro Porošenkos taikinių kovoje su korupcija.

Didžiausia problema šiam milijardieriui yra ta, kad, kaip kalbama, jo banką nori perimti valstybė. Vietos žiniasklaida taip pat skelbia, kad šis bankas išduoda paskolų išskirtiniams saviems žmonėms, kurie gali jų niekada negrąžinti.

Vien tik tokios kalbos „PrivatBank“ obligacijų vertę lapkričio pabaigoje nusmukdė beveik 50 proc.

Ukrainos nacionalinis bankas nori, kad I.Kolomoiskis refinansuotų savo banką milijardais JAV dolerių, jeigu nori jį išsaugoti.

Kijeve veikiančio Tarptautinio verslo instituto vadovas Aleksandras Savčenka pažymėjo, kad „PrivatBank“ uždarymas sužlugdytų Ukrainos bankų sistemą.

„Kiti bankai nesusigrąžintų iš „PrivatBank“ jam išduotų paskolų, prasidėtų seriją bankrotų ir kiltų panika. Sistemos atgaivinimas užtruktų vieną ardu mėnesius, o šalies BVP netektų maždaug 2–3 proc.“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs