Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ukrainos „NovaPay“ siekia gauti e. pinigų įstaigos licenciją Lietuvoje

Ukrainos pašto ir kurjerių paslaugų grupei „Nova Post“ priklausanti nebankinė finansų įmonė „NovaPay“ siekia gauti elektroninių pinigų įstaigos licenciją (EPĮ) Lietuvoje. Pasak įmonės Lietuvoje vadovo, gavusi licenciją per trejus metus ji Lietuvoje ketina investuoti apie 15–20 mln. eurų, be to, neatmeta galimybės ateityje siekti banko licencijos.
Bitkoinas ir eurai
Bitkoinas ir eurai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Temos: 1 Lietuvos bankas

Prašymą dėl licencijos Lietuvos bankui bendrovė pateikė dar 2022-ųjų lapkritį ir šiuo metu laukia licencijavimo procedūrų pabaigos ir centrinio banko sprendimo.

„Iš Lietuvos banko per tą laiką esame sulaukę trijų klausimų paketų, kuriuose labai išsamiai buvo teirautasi apie mūsų verslo modelį, kapitalo kilmę. Ukraina kol kas nėra Europos Sąjungos narė, todėl natūralu, kad buvo kilę abejonių dėl mūsų akcininkų ir verslo skaidrumo. Visos finansų institucijos, su kuriomis tenka susidurti ES, klausimų mums turi labai daug ir tai yra normalu, taip ir turi būti“, – BNS sakė Lietuvoje registruotos „NovaPay EU“ direktorius Andrijus Kryvošapka.

„Kita vertus, mūsų verslo modelis yra labai skaidrus ir stabilus, neturime jokių ryšių su kokiais nors deputatais ar oligarchinėmis verslo grupėmis, išaugusiomis iš sovietinių aktyvų“, – pridūrė jis.

A.Kryvošapkos teigimu, „NovaPay“ veikla yra licencijuota ir kontroliuojama Ukrainos centrinio banko. Grupėje, kurios viena iš verslo sričių yra logistika, „NovaPay“ užtikrina vadinamąjį „cash on delivery“ paslaugų poreikį, kai už įsigytą prekę atsiskaitoma jos pristatymo metu.

Plečiantis verslui pernai buvo nuspręsta Ukrainoje ir užsienio rinkose plėtoti mokėjimų verslą, kuriam ir reikalinga EPĮ licencija.

„Iš esmės tai bus mokėjimo paslauga, panaši į tas, kurios jau egzistuoja Europos Sąjungoje ir kurias teikia, pavyzdžiui, „Revolut“ arba „Wise“. Ukrainoje įstatymas, leidžiantis išduoti tokias licencijas, įsigaliojo tik nuo šių metų gegužės. „NovaPay“ tapo pirmąja bendrove, gavusia licenciją, suteikiančią teisę atidarinėti sąskaitas ir teikti klientams mokėjimo paslaugas“, – aiškino A.Kryvošapka,

„Taip pat nekantriai laukiame, kol analogišką licenciją gausime Lietuvoje, kad šias paslaugas galėtume pasiūlyti visų pirma klientams Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungose šalyse“, – pridūrė jis.

Lietuvos bankas (LB) „NovaPay“ licencijavimo proceso nekomentuoja.

„Negalime teikti informacijos apie konkrečius pareiškėjus, nes tai yra priežiūros tikslu gauta informacija ir jos atskleidimui teisės aktuose nustatyti apribojimai, todėl siūlome bendrauti tiesiogiai su įmonės atstovais“, – komentare BNS nurodė LB.

A.Kryvošapkos teigimu, sprendimą siekti EPĮ licencijos Lietuvoje lėmė tai, kad nebankinių finansų bendrovių atžvilgiu šalis yra, ko gero, draugiškiausia jurisdikcija Europos Sąjungoje (ES), be to, Lietuva suteikia tiesioginę prieigą prie SEPA mokėjimų sistemos.

„NovaPay“ vadovas pripažino, kad praėjusių metų pabaigoje, kai buvo teikiamas prašymas dėl licencijos, finansinių technologijų (fintech) įmonių bumas Lietuvoje jau buvo atlėgęs, tačiau sakė tikintis sulaukti teigiamo centrinio banko sprendimo.

„Vertiname save kaip skaidrią ir suprantamą kompaniją ir tikimės, kad Lietuvos bankas įvertins mūsų perspektyvas. Mes nesame tiesiog finansų kompanija, mes einame kartu su „Nova Post“, kuri šiuo metu plečiasi Europoje, kur jau dirba aštuoniose rinkose. Spalio viduryje „Nova Post“ savo atstovybę atidarė Estijoje, praėjusią savaitę – Latvijoje. Planas yra, kad iki 2024 metų pabaigos „Nova Post“ savo paslaugas siūlys visose ES šalių rinkose“, – sakė A.Kryvošapka.

„Manau, kad gavę licenciją per trejus metus Lietuvoje investuotume ne mažiau kaip 15–20 mln. eurų, tačiau tiek tikslias sumas, tiek investicijų terminus šiuo metu sunku įvardinti“, – teigė jis.

Pasak jo, jei LB atsisakytų suteikti licenciją, „NovaPay“ jos bandytų siekti kitos ES šalies jurisdikcijoje.

Anot ukrainiečio, ketinimų siekti banko licencijos „NovaPay“ bent jau šiuo metu neturi, tačiau ateityje neatmeta tokios galimybės.

„EPI licencija, kurios laukiame, iš esmės atitinka visus mūsų verslo poreikius šiuo metu. Žinoma, jei mūsų planai bus įgyvendinti, veikla bus sėkminga, gal po penkerių metų galvosime apie banko licenciją. Viskas priklausys nuo to, kaip mums pavyks plėtoti savo verslą. Nepaisant visko, turime didelių ambicijų ir gerų vilčių“, – sakė A.Kryvošapka.

Registrų centro duomenimis, „NovaPay EU“ įsteigta pernai rugpjūtį, įmonės įstatinis kapitalas siekia 7,48 mln. eurų, 100 proc. bendrovės akcijų priklauso Ukrainos „NovaPei“, o iki šių metų sausio vidurio vienintelis įmonės akcininkas buvo Kipro „NP Holdings Limited“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos