Burokėlių įdarui nebenaudoja
Klaipėdoje įsikūręs saldainių fabrikas mena dar 1876 m. Tuomet jį greta Jono kalnelio Klaipėdos senamiestyje įkūrė du vokiečiai. Per karą fabrikas buvo sugriautas ir atstatytas tik 1945 m.
Tik mažą dalį pagamintų saldainių anuomet gamintojai galėjo realizuoti supakuotus ar suvyniotus į popierėlius. O dėl žaliavų stygiaus įdarui tekę naudoti burokus, agrastus ir rabarbarus. Cukraus siuntų iš Vilniaus tekdavę laukti savaitėmis.
Dabar karamelės gamybos technologija pažengusi neatpažįstamai. 1949 m. fabrikas pradėjo mechanizuoti saldainių gamybos procesą. O 2006 m. jo valdymą perėmus Ukrainos prezidentui Petro Porošenkai priklausančiai korporacijai „Roshen“, fabrikas tapo modernia konditerijos gamykla, kuriai teko ieškoti ir kitos vietos – piečiau Klaipėdos.
Trečdalis saldainių lieka Lietuvoje
Per parą „Roshen“ konditerijos fabrike Klaipėdoje pagaminama iki 20 t karamelinių saldainių. Per metus susidaro apie 3 tūkst. tonų. Trečdalis jų lieka Lietuvoje, trečdalis išvežiojama į Baltijos šalis, o likusi produkcija realizuojama tolesnėse ES šalyse. Todėl ir Ukrainos santykiai su Rusija jokios įtakos saldainių gamybos apimtis neturi. Nestringa ir žaliavų tiekimas. 95 proc. cukraus, gliukozės sirupo ir sutirštinto pieno fabrikas įsigyja iš Lietuvos gamintojų.
Saldainius Klaipėdoje gamina bemaž 100 žmonių. Karamelės gaminimo ir fasavimo linijos veikia 5 dienas per savaitę. Tačiau netrukus fabrikas ketina spartinti tempus ir dirbti nepertraukiamai. Taip tikimasi per metus pagaminti 4 tūkst. tonų saldainių.
Savo fabriko savininkas nėra matęs
Klaipėdos fabriko konditeriai gamina 16 pavadinimų saldumynus. O iš viso konditerijos korporacija „Roshen“ gamina 320 pavadinimų gaminių: šokolado, karamelės, želė saldainių, sausainių, vaflių, biskvitinių vyniotinių ir tortų. Kasmet maždaug 450 tūkst. tonų.
Be Lietuvos fabriko, korporacijai priklauso 6 gamyklos Rusijoje, Vengrijoje ir Ukrainoje. Pagrindinė būstinė yra Kijeve. Tačiau didžiausias jos akcininkas Ukrainos prezidentas P.Porošenka nuo 2003 m. korporacijos valdyme nedalyvauja. Tapęs Ukrainos prezidentu net ketino perleisti savąsias akcijas, tačiau iki šiol jų nepardavė. Niekada jis nesilankė ir Klaipėdoje įsikūrusiame konditerijos fabrike.
Taikys Ukrainos fabrikų patirtį
Iki šiol visuomenei uždara Klaipėdos konditerijos gamykla atveria duris. Ukrainoje jau seniai taikoma praktika – rengti ekskursijas mokyklinio amžiaus vaikams ir supažindinti su konditerio amatu bei saldainių gamybos subtilybėmis.
Klaipėdoje ji pradėta diegti tik dabar. Aštuonerių sulaukę vaikai fabriko virtuvėlėje patys gali pasigaminti karamelės, prieš tai apžiūrėję gamyklos įrenginius ir patalpas.