Už vieną sunkiausių konkurencijos teisės pažeidimų, nulėmusių aukštesnes kainas vartotojams, „Iglu Tech“ ir ją kontroliuojančiai įmonei „Unit Invest“ skirta solidari 909 280 Eur bauda.
Tyrimo metu išsiaiškinta, kad „Iglu Tech“ nuo 2021 m. birželio su dalimi platintojų sudarė sutartis, kuriose nustatė ne tik šilumos siurblių perpardavimo kainų lygį, bet ir maksimalų leidžiamą nuolaidų dydį. „Iglu Tech“ stebėjo platintojų taikomas kainas ir nuolaidas elektroninėse parduotuvėse, siuntė įspėjimus bei raginimus pakeisti kainas ir grasino nutraukti sutartis, jeigu produkcija bus parduodama mažesnėmis kainomis, nei nurodė pati gamintoja.
Nors sutartyse ir susirašinėdama su platintojais „Iglu Tech“ savo produkcijos kainas dažniausiai įvardijo kaip „rekomenduojamas“, tačiau Konkurencijos tarybos ekspertų atlikta faktinių aplinkybių analizė parodė, kad iš tiesų šių „rekomenduojamų“ kainų bei maksimalaus leidžiamo nuolaidų lygio privalėjo laikytis visi platintojai.
Tai atskleidžia ir „Iglu Tech“ atstovų siųsti laiškai platinimo bendrovėms (kalba netaisyta): „<...> siunčiu Jums mūsų naujas kainas, visur yra bendra katalogo kaina ir 30 procentų internetinė nuolaida. Kainas reikia pakeisti iki savaitės galo, nes kainos buvo pakeistos beveik prieš mėnesį. Jei manote, kad nėra tikslo toliau siekti rezultatų kartu, tada galime nutraukti sutartį ir išimti mūsų produktus iš prekybos <...>“.
Tokias pačias šilumos siurblių platinimo sąlygas „Iglu Tech“ taikė ir dar kelioms kitoms jos produkcija prekiavusioms bendrovėms, su kuriomis gamintoja nebuvo pasirašiusi oficialių platinimo sutarčių (kalba netaisyta): „<...> kainas pridedu: <...> Nuolaida galutiniam pirkejui NEDAUGIAU NEGU 7% (suteikus didesne nuolaida – bendradarbiavimas nutraukiamas) <...>“.
Įvertinusi visas aplinkybes, Konkurencijos taryba nusprendė už draudžiamą konkurenciją ribojantį susitarimą bendrovei „Iglu Tech“ ir ją kontroliuojančiai įmonei „Unit Invest“ skirti solidarią 909 280 Eur baudą. Nesurinkus pakankamai įrodymų, kad draudžiamame susitarime dalyvavo „Axioma servisas“ ir „Axioma LT“, procedūra šių bendrovių atžvilgiu buvo nutraukta.
Nutarimas gali būti skundžiamas Regionų administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo įteikimo arba paskelbimo Konkurencijos tarybos interneto svetainėje dienos.
Konkurencijos tarybos pirmininkė Jolanta Ivanauskienė priminė, kad bendrovių susitarimai nepardavinėti tam tikros produkcijos mažesnėmis nei gamintojos ar tiekėjos nurodytomis kainomis ir netaikyti didesnių nuolaidų yra itin žalingi vartotojams.
„Kai prekių ar paslaugų platintojai konkuruoja tarpusavyje ir savarankiškai nustato kainodarą, jie turi galimybę pirkėjams pasiūlyti patrauklesnes kainas ir didesnes nuolaidas. Mūsų nagrinėtu atveju – šilumos siurblių gamintoja, nustačiusi fiksuotą produkcijos kainų lygį ir nuolaidų dydžius, apribojo platintojų konkurenciją visame jų tinkle, dėl ko nukentėjo siurblius įsigiję pirkėjai“, – sakė J.Ivanauskienė.
Per pastaruosius dvejus metus institucija baigė tris tyrimus dėl produkcijos kainų fiksavimo, nuolaidų netaikymo ar maksimalaus jų dydžio nustatymo vartotojams. Minėtas naujausias tyrimas buvo vykdomas tik dėl produkcijos gamintojos ir su ja susijusių įmonių veiksmų, Konkurencijos tarybai siekiant racionaliai naudoti turimus išteklius ir efektyviai atlikti tyrimo veiksmus.