„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vaikų mėgstami žaislai – ES rinkos priežiūros institucijų akiratyje: dalyje rasta per daug boro

Šlykštukais, gleivių žaislais, slaimais vadinami tąsios konsistencijos gaminiai ypač populiarūs tarp vaikų. Tačiau kai kurių šių žaislų sudėtyje esančios medžiagos gali kelti pavojų vaikų sveikatai. Iš ES institucijų atrinktų 184 gleivių žaislų pavyzdžių 47-iuose buvo nustatytas per didelis boro kiekis, savo tinklapyje rašo Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT)
Žaislas
Žaislas / Shutterstock nuotr.

VVTAT jau ne kartą tikrino šių žaislų atitiktį reikalavimams. Nesaugūs gaminiai buvo pašalinti iš rinkos, jais prekiavusiems pardavėjams skirtos atitinkamos baudos.

Šį kartą VVTAT kartu su 14-os ES valstybių narių institucijomis dalyvavo ES finansuojamos programos CASP2024 projekte PSA7. Jo metu buvo tiriama boro koncentracija į rinką tiekiamuose gleivių žaisluose.

Projekte dalyvavusios institucijos atrinko 184 skirtingus gleivių žaislus, kurie buvo tikrinami akredituotoje laboratorijoje Vokietijoje. Pagal specialią tyrimų metodiką bandiniai buvo suskirstyti į dvi kategorijas. Priklausomai nuo kategorijos, beveik kas ketvirtame žaisle boro koncentracija viršijo leistiną normą (I kategorijos norma yra 1200 mg/kg, II – 300 mg/kg).

VVTAT atrinko Lietuvoje ir į laboratoriją Vokietijoje išsiuntė 12 bandinių. Septyniuose iš jų boro koncentracija 2-3 kartus viršijo atitinkamai kategorijai nustatytą leistiną boro kiekį.

Būtent dėl šio cheminio elemento gleivių žaislams būdingas tąsumas, lipnumas, tamprumas – savybės, dėl kurių jie tokie mėgstami vaikų. Vis dėlto boras, boro rūgštis ir boratai klasifikuojami kaip 1B kategorijos kancerogenai, mutagenai arba toksiškos reprodukcijai medžiagos. Į organizmą patekęs per didelis boro kiekis gali sukelti apsinuodijimą. Beje, ši medžiaga yra linkusi kauptis organizme ir vėliau kelti pavojų reprodukcinėms žmogaus savybėms.

Per didelė boro koncentracija nustatyta tuose gleivių žaisluose, kurie nebuvo tinkamai paženklinti arba apskritai nebuvo paženklinti. Todėl perkantiems gleivių žaislus patartina atkreipti dėmesį į ženklinimo informaciją, rinktis patikimą gamintoją, platintoją.

Po sąlyčio su šiuo žaislu vaikams būtina nusiplauti rankas. Tėvai turėtų stebėti, kad vaikai žaislo masės neįsidėtų į burną, žaisdami neliestų akių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“