„Šiame gyvenime viskas yra susiję. Rūpinimasis aplinka, bendruomenėmis ir darbuotojais prisideda prie valstybės, kurioje gera gyventi visiems, kūrimo. Tai taip pat vertinga pačioms įmonėms, nes atsakingoje įmonėje nori dirbti kvalifikuoti ir atsidavę darbuotojai, gera informacija apie įmonę sklinda iš lūpų į lūpas. Iš esmės taip kuriama įmonės reputacija ir geriausiai tai veikia, kai socialiai atsakingas elgesys yra savanoriškas ir pagrįstas vertybėmis“, – teigė pagrindinį apdovanojimą įteikęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Šiemet visos įmonės varžėsi keturiose nominacijose: „Metų darbovietė“, „Metų bendruomeniškiausia įmonė“, „Aplinkai draugiškiausia įmonė“, „Šeimai palankiausia darbovietė“. Kiekviena iš šių nominacijų suskirstyta į tris kategorijas, atskirai apdovanojant labai mažas ir mažas įmones, kuriose dirba ne daugiau kaip 49 darbuotojai, vidutines, turinčias 50–249 darbuotojų, bei dideles įmones, savo gretose skaičiuojančias daugiau nei 250 darbuotojų.
Pagrindinį apdovanojimą „Metų socialiai atsakinga įmonė 2019“ pelnė „Layher Baltic“. Įmonė įvertinta už nuoširdų ir atsakingą socialinės atsakomybės vertybių puoselėjimą įmonėje ir už jos ribų.
„Labai svarbu žinoti, kad valstybė vertina tavo darbą ne tik pagal sumokėtus mokesčius, bet ir pagal tą darbą, kurį darai bendruomenei arba visuomenei“, – sakė „Layher Baltic“ vadovas Viktoras Voroncovas.
Jo teigimu, socialiai atsakinga veikla kainuoja daugiau žmogiškųjų išteklių, o ne finansų. Įmonė stengiasi neišmesti medinių atliekų, jas renka ir po to atiduoda mažiau pasiturintiems, pensininkams.
„Ne viską galima matuoti pinigais. Socialinė atsakomybė dažniausiai yra ne pinigai, o būtent pačių žmonių įnašas“, – įsitikinęs V.Voroncovas.
Metų darbovietė 2019
2019 metų darbovietės nominaciją vidutinių įmonių kategorijoje pelnė statybų technikos nuomos kompanija „Cramo“. Bendrovė įvertinta už visapusiškos darbo kultūros puoselėjimą ir darbuotojų tobulėjimo skatinimą.
Įmonė suteikia papildomą darbuotojų sveikatos draudimą ar įmoką į pensijų fondą. Taip pat darbuotojai gali teikti savo idėjas tobulinant ir gerinant savo kasdieninės veiklos procesus, darbo aplinką bei veiklos rezultatus.
Didelių įmonių kategorijoje 2019 metų darboviete paskelbta medicinos ir mokslo įrangos gamintoja „Thermo Fisher Scientific Baltics“ už pažangiausiais metodais paremtą darbuotojų įtraukimą ir jų įgalinimą. Įmonė įvertinta už tai, kad darbuotojai skatinami už išskirtinių užduočių, projektų ir idėjų siūlymą bei jų įgyvendinimą. O už tai jie skatinami piniginiais priedais, padėkomis, paminėjimais per susirinkimus. Įmonė taip pat taiko papildomas saugą darbe užtikrinančias priemones, kurių reikalauja įstatymai.
Aplinkai draugiškiausia įmonė 2019
Vidutinių įmonių kategorijoje 2019 metais aplinkai draugiškiausia įmone paskelbta konsultacijų bendrovė SDG. Bendrovė įvertinta už atsakingą požiūrį į perkamų produktų kilmę ir švaresnio transporto naudojimo skatinimą. Bendrovė skatina darbuotojus naudotis įmonei priklausančiais dviračiais, rinktis aplinkai draugiškesnes medžiagas ir spalvas, renkasi automobilius su „Blue drive“ technologija.
Didelių įmonių kategorijoje už draugiškumą aplinkai apdovanota gamybos įmonė „AQ Wiring Systems“. Įmonė įvertinta už griežtą aplinkosaugos rodiklių kontrolę, taupaus elektros energijos vartojimo skatinimą ir nuolatinį siekį tapti tvaria įmone. Vienas iš pagrindinių įmonės veiklos principų yra saugoti aplinką visų procesų metu bei tapti tvaria ir atsakinga. Prisidedant prie plastiko atliekų mažinimo plastikinė pakuotė gamybos viduje naudojama pakartotinai, o darbuotojai motyvuojami vienkartinius kavos puodelius keisti daugkartiniais, prisidėti prie Aplinkos ministerijos rengiamos akcijos „Naudok vieną“.
Šeimai palankiausia darbovietė 2019
Šeimai palankiausia darbovietė 2019 labai mažų ir mažų įmonių kategorijoje nominuota pastolių nuomos bendrovė „Layher Baltic“. Įmonė apdovanota už atsižvelgimą į kiekvieno darbuotojo poreikius ir šeimai palankios atmosferos kūrimą. Įmonėje yra darbo ir šeiminių įsipareigojimų derinimo politika, periodiškai teikiami pasiūlymai ir pageidavimai dėl šeimai palankesnės atmosferos kūrimo. Be to, priemonės pritaikomos atsižvelgiant į konkrečius darbuotojo poreikius bei įmonės galimybes.
Šeimai palankiausia darbovietė 2019 vidutinių įmonių kategorijoje už nuoširdų rūpestį darbuotojų šeiminiais įsipareigojimais ir darbuotojų kultūrinio gyvenimo skatinimą įvertinta bendrovė SDG. Įmonėje taikoma darbo ir šeiminių įsipareigojimų derinimo politika, darbuotojams suteikiamos galimybės naudotis lanksčiu darbo grafiku. Biuruose įrengtos poilsio zonos, kad darbuotojai galėtų atsivesti vaikus į darbovietę. Darbuotojų vaikams taip pat organizuojamos vasaros dienos stovyklos, kuriose jie turi galimybę užsiimti teatro, muzikos, kino, šokio ir dailės srityse.
Didelių įmonių kategorijoje šeimai palankiausia įmone nominuota telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ už visapusišką darbuotojų šeiminių įsipareigojimų puoselėjimą. Įmonė turi „Nuotolinio darbo tvarką“, galimybes darbuotojams lanksčiai reguliuoti savo darbo laiką, taip pat suteikiamos galimybės dirbti ne visu etatu arba lanksčiu darbo grafiku, kai darbuotojas to pageidauja, pavyzdžiui, grįžus po vaiko priežiūros atostogų.
Įmonėje taip pat veikia speciali mokyklinio amžiaus vaikų užimtumo iniciatyva „Telia Mokyklinukų klubas“. Šis klubas skirtas įmonės darbuotojų vaikams nuo 6 iki 12 metų. Klube nuo popietės iki pat vakaro laukiami darbuotojų vaikai, su kuriais dirba paskirti žmonės. Čia mokyklinukai gali paruošti namų darbus, ilsėtis ir žaisti, yra organizuojamos įvairios edukacinės, ugdomosios veiklos.
Iniciatyvos autorė, „Telia“ atlygio ir naudų darbuotojams vadovė Inga Abraškevičienė atsiėmusi apdovanojimą sakė, kad jis jai yra ypatingai svarbus ir projektu „Mokyklinukų klubas“ labai besididžiuojanti.
„Vaikams labai smagu ateiti, matyti, kur dirba mamytė, kur dirba tėvelis, praleisti laiko biure. Svarbu į iniciatyvas įtraukti ir darbuotojus. Vienas jų po renginio prie manęs buvo priėjęs ir pasakė, kad tai yra geriausia nauda, kokią darbdavys gali duoti darbuotojui, jog rūpinamės ne tik jais, bet didžiausiu jų turtu. Jis mane patikino, kad tikrai kito darbo neieškos. Tai didžiausias įvertinimas“, – atsiėmusi apdovanojimą kalbėjo I.Abraškevičienė.
Metų bendruomeniškiausia įmonė 2019
Metų bendruomeniškiausia įmonė 2019 labai mažų ir mažų įmonių kategorijoje paskelbta „Layher Baltic“ už norą dalytis ir gerinti gyvenimą kitiems. Bendrovė teikia paramą Antakalnyje įsikūrusiems sutrikusio vystymosi kūdikių namams, Naujojoje Vilnioje esančiam vaikų dienos centrui „Mūsų nameliai“, taip pat skiriamas dėmesys vaikams iš socialinės rizikos šeimų. Bendrovė teikia visokeriopą pagalbą Salininkų, Juodšilių ir Vaidotų bendruomenėms, organizuoja šventes ir renginius. Socialinei kavinei „Pirmasis blynas“, kurioje dirba negalią turintys asmenys, sumontavo sienas ir lubas.
Vidutinių įmonių kategorijoje bendruomeniškiausia įmone nominuota vaisvandenių gamintojai „Coca-Cola HBC Lietuva“ už jaunimo ir moterų verslumo skatinimą. Drauge su „Junior Achievement Lietuva“ įgyvendinamos programos „Youth Empowered“, kurių metu jaunimas įgauna kompetencijas, reikalingas integruojantis į darbo rinką. Moterų verslumo skatinimo programa „Empowering Young Women for the Future of Jobs“ padeda merginoms (ir ne tik!) išsivaduoti nuo vyresnėse kartose gajų stereotipų apie „vyriškas“ ir „moteriškas“ profesijas.
Tarp didelių įmonių metų bendruomeniškiausia įmone paskelbta šaldytų duonos ir pyrago gaminių įmonė „Mantinga“ už nuoseklų tikslų siekimą prisidedant prie Marijampolės savivaldybės ir vietos bendruomenės švietimo ir ugdymo. Įmonėje veikia „Mantinga labdaros ir paramos fondas“, kuris prisidėjo prie to, kad būtų įkurta Marijampolės informacinių technologijų mokykla VšĮ „LISPA“. Per 2019 m. „Mantinga“ skirtomis priemonėmis švietimo ir verslumo srityje pasinaudojo daugiau nei 1,6 tūkst. vietos jaunų žmonių.
Ar socialinė atsakomybė kainuoja brangiai?
Metų bendruomeniškiausią įmonę galėjo išrinkti ir portalo 15min skaitytojai. Nominantai Nacionaliniuose apdovanojimuose pasidalijo savo patirtimi, kodėl ėmėsi socialiai atsakingos veiklos ir ar tai brangiai kainuoja.
Metų bendruomeniškiausia įmonė 2019 labai mažų ir mažų įmonių kategorijoje, skaitytojų nuomone, tapo užkandinė „Kibi Čibi“, kuri buvo įvertintas už socialinio verslo plėtojimą ir pilietines iniciatyvas.
Užkandinė įsikūrė regos negalią gyvenančių žmonių rajone Kaune, kuriame taip pat gyvena didelė senjorų bendruomenė. Verslininkai paragino savo užkandinės klientus ir socialinio tinklo „Facebook“ sekėjus prisidėti prie akcijos „Padovanok senjorui pietus“. Ši žinia žaibiškai apskriejo Lietuvą ir daugybė žmonių iki šiol turi galimybę nupirkti senjorui pietus už 3 eurus.
„Iniciatyva gimė po veiklos pusmečio, nors niekada neplanavome tapti socialiai atsakingu verslu. Bet esame maža šeimos užkandinė ir pas mus labai dažnai užsuka senjorai, kuriems netgi kibinas, kainuojantis 1 eurą, yra per brangus. Todėl gimė idėja senjorams pietus tiesiog padovanoti, o šiuo metu esame išdaliję virš tūkstančio pietų. Ši akcija tęsiasi iki šiol ir kiekvienas užėjęs gali ateiti, nupirkti“, – sakė „Kibi čibi“ idėjos autorė Karolina Barišauskienė.
Anot jos, nors ši akcija įmonei finansiškai nekainuoja, tačiau tenka skirti daug žmogiškųjų išteklių, laiko.
„Jeigu įvertintume, kiek valandų ir bendravimo su žmonėmis, tai būtų tiesiog nuoširdumas ir bendravimas. Tokie dalykai yra neįkainojami. Mes neturime pinigų, bet turime vidinius resursus“, – tikino K.Barišauskienė.
Vidutinių įmonių kategorijoje bendruomeniškiausia 2019 metų įmone tapo „SDG“. Bendrovė įvertinta už įvairių Lietuvos vietovių vaikų ugdymą ir kūrybiškumo skatinimą.
Įmonė 10-us metus organizavo projektą „Kalėdinės vaikų svajonės“, kurio metu vaikai iš vaikų globos namų, socialinių dienos centrų ar vaikų šeimų kuria originalius kalėdinius atvirukus. Taip pat 2019 metais SDG dalyvavo respublikiniame konkurse „Būk saugus“, skirtame 5–12 klasių moksleiviams.
SDG įmonių grupės, garsėjančios savo socialine atsakomybe, prezidentas Eduardas Jasas apdovanojimuose patikino, kad socialinė atsakomybė yra tikrai brangi. Tokiai veiklai reikia skirti ne tik finansinių, bet ir žmogiškųjų išteklių, bet tai duoda naudą.
„Kas yra brangu? Visi matė, kaip statė Valdovų rūmus, kuriuose esame, kiek buvo diskusijų, kaip tai brangu, bet pastačius turime nuostabius rūmus ir visi džiaugiamės. Tą patį galima pasakyti ir apie socialinę atsakomybę. Pagrindinė verslo užduotis yra uždirbti pinigus ir kai įmonė yra tvari, tada ji gali skirti išteklių daryti daugiau, nei jai priklauso“, – įsitikinęs jis.
E.Jaso teigimu, iš socialiai atsakingos veiklos įmonė naudą justi pradėjo tik po 10 metų ir tik per darbuotojus.
„Pragmatiškas žmogus renkasi. Ir jeigu jis renkasi ateiti dirbti pas mus, tai yra didžiulis privalumas“, – sakė jis.
Didelių įmonių kategorijoje už rūpestį ir pagalbą daugiavaikėms, sunkiai besiverčiančioms šeimoms ir sergantiems vaikams metų bendruomeniškiausia įmone 2019 paskelbta transporto ir logistikos bendrovė „Manvesta“. Ne vienus metus įmonė bendradarbiauja ir savo paramą skiria onkologinėmis ligomis sergančiais vaikais besirūpinančiam fondui „Mamų unija“ bei prisideda prie šio fondo statomų „Šeimos namų“.
33-ąjį gimtadienį neseniai atšventusios įmonės „Manvesta“ vykdančiosios direktorės Agnės Čižienės nuomone, faktas, kad bendrovė suteikia visas socialines garantijas, yra ne privalumas, o būtinybė.
Jos teigimu, lengva dalytis su visuomene, kai įmonė yra finansiškai stipri. Tačiau daugiau tenka prisidėti ne finansiškai, o asmeniniu indėliu.
„Biudžetai kitu atveju net nebūna labai dideli, todėl man labai smagu, kad mūsų įmonė mato naudą dalytis, tą mato ir mūsų darbuotojai, kurie noriai savanoriauja. Kainuoja pinigais, kainuoja laiku, bet kadangi mums sekasi, galime skirti pinigų galbūt daugiau nei kitos kompanijos“, – sakė A.Čižienė.