Tačiau bendrovės vadovas teigia kol kas apie ieškinį nieko nežinantis, o permoką įmonė grąžina, kaip ir numato teisės aktai.
„Šiandien ryte Lietuvos vartotojų asociacija Vilniaus miesto apylinkės teismui pateikė ieškinį pripažinti šilumos vartotojų teisę atgauti permoką“, – spaudos konferencijoje antradienį teigė „AAA Law“ advokatas Andrius Iškauskas. Jis teigė tikįs, kad byla pirmosios instancijos teisme bus išnagrinėta per pusmetį.
Anot advokato, Seimo energetikos komisijos posėdyje „Lietuvos dujų tiekimas“ anksčiau yra pripažinęs, kad permoka yra grąžinta, tačiau vėliau energetikos ministras Rokas Masiulis pareiškė, kad jokių pinigų nebuvo gauta.
A.Iškausko teigimu, siekiama gauti susitarimus su „Gazprom“ ir išsiaiškinti, kaip buvo iš tikrųjų – ar permoka gauta pinigais, ar ne.
„Visiems buvo aišku, buvo priimta Vyriausybės tvarka, kad ta permoka turi būti sugrąžinta. Mes sakome, kad tas būdas yra absurdiškas, kad jį reikia keisti. Tačiau jau gruodžio mėnesį energetikos ministras išstojo ir pasakė, kad nebėra jokios permokos, tai yra dviguba „Gazprom“ nuolaida.
Mus tas cinizmas labai pašiurpino, supratome, kad reikia tas teises ginti čia ir dabar“, – tikino advokatas.
A.Iškausko teigimu, siekiama gauti susitarimus su „Gazprom“ ir išsiaiškinti, kaip buvo iš tikrųjų – ar permoka gauta pinigais, ar ne.
„Mūsų tikslas susipažinti su visais slaptais ir mažiau slaptais dokumentais ir išsiaiškinti, kokia yra situacija. Kad teismas padėtų tašką šiame ginče, ar yra tie pinigai, ar tai yra vartotojų pinigai“, – sakė advokatas.
Teismo atstovė spaudai Guoda Paužaitė BNS patvirtino, kad teismas antradienį gavo Lietuvos vartotojų asociacijos ieškinį dėl permokos grąžinimo tvarkos. Pasak jos, atsakove nurodoma bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“.
Asociacijos prezidentas Paulius Mereckas antradienį teigė, kad vartotojai atgauna tik dalį permokėtos sumos, o grąžinimo schema yra tokia, kad nebūtų galima lengvai atrasti galų.
„Labai nedidelė jų dalis grąžinama. Matyt, tikimasi, kad,kaip ir su pensijų kompensavimu, kuo ilgiau visą tą dalyką vilkinti, kad vartotojai to neatgautų“, – konferencijoje teigė P.Mereckas.
A.Iškauskas tikino, jog Lietuvos šilumos vartotojai šiuo metu yra atgavę 2,5 mln. eurų.
„Per pastaruosius metus atgavo tik 2,5 mln. eurų, ji mažėja teoriškai kiekvieną mėnesį, bet ji mažėja tokiu tempu, kad akivaizdu, kad tie vartotojai, kurie permokėjo, nesulauks, kada bus grąžinta. O tie miestai, kurie neperka dujų iš „Lietuvos dujų tiekimo“, niekada neatgaus“, – sakė A.Iškauskas, paklaustas, kokiais skaičiavimai jis remiasi. Vėliau jis teigė, jog „tai yra tiek „Lietuvos dujų“, tiek Energetikos ministerijos paaiškinimai“.
Prašoma pripažinti teisę į kompensaciją, nepaaiškinant, kokiu būdu lėšos turėtų būti grąžinamos, – A.Iškauskas.
Anot jo, ieškiniu prašoma pripažinti teisę į kompensaciją, nepaaiškinant, kokiu būdu lėšos turėtų būti grąžinamos. Tačiau advokatas tikino, jog priimtiniausia būtų grąžinti jas vartotojams, pavyzdžiui, įpareigojant šilumos tiekėją sumažinti šildymo sąskaitas.
„Lietuvos dujų tiekimo“ vadovas Mantas Mikalajūnas BNS teigė, kad įmonė, grąžindama permoką, vadovaujasi įstatymais ir Kainų komisijos nustatyta tvarka.
„Ar tvarka gera, ar bloga, nesiimčiau vertinti. Tačiau mes ne kartą esame sakę, kad laikomės teisės aktų ir Kainų komisijos patvirtintos tvarkos, grąžindami permoką“, – BNS sakė M.Mikalajūnas.
A.Iškauskas tikino, kad asociacija negali skųsti teismui Vyriausybės bei Kainų komisijos nustatytos tvarkos.
„Lietuvos vartotojų asociacija negali to padaryti. Lietuvos įstatymai draudžia tai padaryti, Vartotojų asociacija gali ginti tik vartotojų interesus, susijusius su tam tikrais aspektais. Dėl Vyriausybės, kainų komisijos nutarimų klausimą ginčyti kiti subjektai – prokuroras, Seimo narys – mes to padaryti negalime. Tačiau mes ieškosime teisinių būdų ir pirmas žingsnis yra paduoti „Lietuvos dujų tiekimą“ į teismą“, – teigė A.Iškauskas.
Tačiau vėliau jis teigė, kad teismo tikriausiai bus prašoma įvertinti Vyriausybės ir Kainų komisijos sprendimų teisėtumą.