Penktadienį Delfi.lt, remdamasis savais šaltiniais, paskelbė, kad vienos didžiausių Lietuvos pramonės įmonių „Achemos grupė“ kontrolinį akcijų paketą galimai norėtų įsigyti Šveicarijoje registruota vengriško kapitalo energetikos kompanija „MET Group“.
15min šaltinis patvirtino informaciją, kad L.Lubienė nori parduoti įmonės akcijas. Anot jo, šiuo metu „Achemoje“ atliekamas teisinis vertinimas. Jis užsiminė ir apie tai, kad rastas pirkėjas galimai susijęs su dujų verslu.
Sandoris dar nėra patvirtintas oficialiai – nei „Achemos“, nei „Met Group“ atstovai į 15min užklausas neatsakė.
Neseniai buvo sužinota ir apie dar vieną Vengrijos investuotojų planą – didžiausias Vengrijos bankas OTP nori įsigyti Baltijos šalyse veikiantį „Luminor“. Ekspertai kalba, kad tokiam sandoriui užbaigti prireiktų mažiausiai kelių mėnesių.
Visgi toks staigus vengrų susidomėjimas mūsų kraštu ekspertams ėmė kelti klausimų ir net įtarimų.
„Norisi būti optimistu ir galvoti, kad už to niekas neslypi, bet, deja, gyvename tokiu metu, kai politinės įtampos labai veikia ir ekonominį gyvenimą“, – 15min paminėjo Kauno technologijos universiteto (KTU) finansų profesorius Rytis Krušinskas.
Neranda priežasčių
Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Andrius Romanovskis paminėjo, kad, jo manymu, žinia apie vengrų norus įsigyti „Achemą“ ir „Luminor“ turėjo daugeliui būti netikėta. Netikėta ji buvo ir jam pačiam.
„O turint omeny, kad nemaža dalis Vengrijos verslų yra glaudžiai susiję su politika, sunku tikėtis, jog šie norintieji investuoti nėra susiję. Juk žinome Vengrijos laikyseną ir Rusijos karo Ukrainoje atžvilgiu, Vengrija bando manevruoti ir santykiuose su Rusija, Kinija. Tai dėl Vengrijos kyla daug klausimų, o dar nori įsigyti ir tokias milžiniško dydžio įmones, kurios susijusios su finansais ar svarbia valstybės veikla.
Užsidega nemažai raudonų lempučių. Už saugumą atsakingos institucijos turėtų tuos verslus patikrinti ir atsakyti į daug kylančių klausimų“, – 15min paminėjo A.Romanovskis.