Skaidrumo ir antikorupcijos svarbą globaliame kontekste jau kone prieš dešimtmetį pabrėžė Jungtinės Tautos (JT). Dar 2015-iais JT paskelbė 17 darnaus vystymosi tikslų, kuriais siekiama suderinti ekonominį augimą, socialinę gerovę ir aplinkos apsaugą globalioje darnaus vystymosi vizijoje. Dėl korupcijos kasmet prarandama iki 5 % pasaulio BVP.
Anot „Transparency International“ Iniciatyvų vadovės Ievos Dunčikaitės, įvairūs tyrimai rodo, jog vartotojai noriai renkasi sąžiningas įmones, lieka joms ilgiau ištikimi ir netgi yra pasirengę mokėti daugiau už jų teikiamas prekes ir paslaugas.
„Visgi, labai svarbu, kad įmonių viešai deklaruojami skaidrumo ir antikorupcijos įsipareigojimai taptų kasdien įgyvendinama praktika, kadangi korupcija Lietuvoje vis dar yra viena aktualiausių problemų“, – teigė ji.
Korupcija Lietuvoje vis dar yra viena aktualiausių problemų.
Pasak jos, apie trečdalis verslininkų Lietuvoje pripažįsta, kad tai yra kliūtis vystyti verslą, tad svarbu, kad korupcijos prevencija būtų matoma kaip bendras tiek verslo, tiek viešojo sektoriaus tikslas, o ne tik kaip teisėsaugos atsakomybė.
„Norėčiau, kad vis daugiau vadovų taptų šių pokyčių lyderiais Lietuvoje ir kurtų atvirumo kultūrą savo organizacijose, pradedant bent nuo kelių su bendruomene išsikeltų aiškių tikslų ir jų pamatavimo“, – kalbėjo I. Dunčikaitė.
„Transparency International“ organizacija nuo 2014 m. iki 2021 m. vykdė didžiausių Lietuvoje veikiančių įmonių skaidrumo vertinimą. Per tuos metus, pasak iniciatyvų vadovės, buvo galima aiškiai matyti, kad įmonių skaidrumo lygis augo. Vis daugiau įmonių pradėjo skelbti apie būdus, kaip užkerta kelią korupcijai savo veikloje, viešinti savo etikos kodeksus bei suteikti galimybę pranešti apie galimas negeroves.
Svarbu siekiant JT darnaus vystymosi tikslų
Iniciatyvos „Baltoji banga“ vadovė Ieva Lapeikienė taip pat pabrėžia, kad vis dažniau tarptautinėje bendruomenėje svarstoma, jog nesprendžiant korupcijos problemos, Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimas taps neįmanomas.
„Lietuvoje korupcija taip pat išlieka rimtu iššūkiu. Remiantis 2024-iais STT atlikto „Lietuvos korupcijos žemėlapio“ duomenimis, 37 proc. šalies gyventojų korupciją laiko labai rimta problema. Siekiant efektyviai spręsti šią problemą, būtinas visų visuomenės grupių, įskaitant verslo sektorių, aktyvus įsitraukimas“, – teigė ji.
Skaidrumas ne tik pritraukia patikimus verslo partnerius, bet ir padeda kurti ilgalaikius ryšius.
Lietuva, būdama EBPO nare, aktyviai dalyvauja kovos su korupcija ir verslo skaidrumo stiprinimo iniciatyvose. Mūsų šalis taip pat yra pasirašiusi Jungtinių Tautų konvenciją prieš korupciją. Be to, 2023 m. Jungtinės Tautos priėmė rezoliuciją, kuria valstybės raginamos skatinti privatų sektorių diegti skaidrumo priemones, siekiant užkirsti kelią korupcijai.
I.Lapeikienė taip pat primena, kad įsigaliosianti Europos Sąjungos įmonių tvarumo ataskaitų teikimo direktyva įpareigos visas ją atitinkančias įmones reguliariai skelbti ataskaitas apie savo veiklos poveikį aplinkai, žmogui ir socialinei sričiai. Skaidrumo klausimai šiose ataskaitose užima itin svarbią vietą, nes jie leidžia objektyviai įvertinti įmonių įsipareigojimus ir veiklos rezultatus, susijusius su tvarumu.
Būtent dėl aukščiau išvardintų priežasčių I.Lapeikienė, kuri yra Nacionalinio atsakingo verslo apdovanojimų (NAVA) komisijos narė, nuo šių metų pasiūlė įsteigti naują nominaciją už įmonės skaidrumo ir korupcijos prevenciją.
Tai galimybė valstybei atkreipti dėmesį į skaidriai veikiančio verslo pastangas ir įkvėpti kitus sektoriaus atstovus siekti aukštesnių skaidrumo standartų.
„Šis nauja nominacija – tai galimybė valstybei atkreipti dėmesį į skaidriai veikiančio verslo pastangas ir įkvėpti kitus sektoriaus atstovus siekti aukštesnių skaidrumo standartų. Tai ne tik paskata verslui, bet ir svarbus žingsnis darnaus vystymosi tikslų link“, – pabrėžė komisijos narė.
Neabejojama, kad šį apdovanojimą pelniusi įmonė turės galimybę ne tik pademonstruoti savo pasiekimus, bet ir tapti pokyčio ambasadoriumi nacionaliniu lygmeniu, įkvėpdama kitus siekti skaidrumo ir atsakomybės.
Skaidrumas – atsakingo verslo dalis
I.Lapeikienė pabrėžia, kad siūlydama steigti šią nominaciją, organizacija siekė atkreipti dėmesį į įmonių skaidrios veiklos principus – esminę atsakingo verslo sudedamąją dalį, kuri dažnai lieka mažai pastebima, tačiau yra kritiškai svarbi.
„Be skaidrumo įmonės veikla gali tapti tik deklaratyviu atsakingumo įvaizdžiu, o ne realiu įsipareigojimu“, – teigė ji.
Anot jos, kad galima būtų teigti, jog įmonė veikia skaidriai, būtina suvokti, jog skaidrumas apima dvi pagrindines dimensijas: vertybinę ir procedūrinę. Tai reiškia ne tik įmonės pasiryžimą laikytis teisės ir moralės principų kasdienėje veikloje, bet ir efektyvių priemonių, rizikos valdymo bei kontrolės mechanizmų įgyvendinimą, užtikrinantį šių principų laikymąsi.
Be skaidrumo įmonės veikla gali tapti tik deklaratyviu atsakingumo įvaizdžiu, o ne realiu įsipareigojimu.
„Šios nominacijos vertinimo kriterijai apima šiuos du aspektus – tiek vertybinę įmonės laikyseną, tiek jos gebėjimą užtikrinti realų skaidrumo principų įgyvendinimą“, – teigė iniciatyvos autorė.
I.Lapeikienė teigė tikinti, kad skaidraus verslo nominacija taps reikšmingu indėliu visai verslo bendruomenei. Šis apdovanojimas išskirs įmones, kurios savo veikloje taiko aukščiausius skaidrumo ir atsakomybės standartus, stiprindamos pasitikėjimą partnerių, klientų ir visuomenės akyse. Juo bus atkreiptas dėmesys į įmonių gebėjimą veiksmingai valdyti rizikas, išvengti korupcijos ir užtikrinti etišką veiklą – tai tiesiogiai prisideda prie jų konkurencinio pranašumo.
„Skaidrumas ne tik pritraukia patikimus verslo partnerius, bet ir padeda kurti ilgalaikius ryšius. Tikėtina, kad toks pripažinimas sustiprins darbuotojų motyvaciją, jų įsipareigojimą atsakingai dirbti, taip pat padės pritraukti talentus, kuriems svarbios įmonės vertybės“, – sakė I.Lapeikienė.
Nacionaliniai atsakingo verslo apdovanojimai vyks sausio 30 dieną. Visą apdovanojimų ceremoniją galėsite tiesiogiai stebėti portale 15min.lt.
Nacionaliniai atsakingo verslo apdovanojimai (NAVA) – tai nuo 2008 metų vykdoma valstybės institucijų iniciatyva Lietuvoje, kuria siekiama didinti žinomumą apie įmonių socialinės atsakomybės naudą verslui, valstybei ir kiekvienam žmogui bei skatinti šalies įmones diegti veikloje socialinės atsakomybės principus.
Nuo 2013 metų šiuos apdovanojimus organizuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei Aplinkos ministerija kartu su socialiniais partneriais.