Grupės įmonės aktyviai bendradarbiauja su įvairiomis mokymo įstaigomis, yra įsteigtos patrauklios stipendijos studentams.
„Labai glaudžiai dirbame su Plungės technologijų ir verslo mokykla, Telšių regioninio mokymo centru, taip pat kolegijomis, universitetais. Mūsų specifika – maisto pramonė. Yra kelios kryptys, pavyzdžiui, maisto technologija, kur visada norime įdarbinti specialistus.
Bazė mokytis, augti studentams yra tikrai gera.
Kita pusė – inžinerinė, fabrikuose veikia įvairios gamybinės linijos, daug technologinių procesų. Todėl ir bazė mokytis, augti studentams yra tikrai gera. Turime ne vieną pavyzdį, kai studentai po praktikos, net jei ir išeina dirbti kitur, vėliau grįžta pas mus“, – kalbėjo „Vičiūnų grupės“ personalo vadovė Benjamina Plauškienė.
Paprasti klausimai priverčia tobulėti
Pasak B. Plauškienės, nauda yra ne tik praktiką atliekančiam studentui, kuris išbando realų darbą pagal savo pasirinktą specialybę, – darbas su studentais yra svarbus taip pat ir pačiai įmonei.
„Visų pirma, taip neatitrūkstame nuo jauno žmogaus. Kitas dalykas – jauni žmonės mums atneša naujų minčių, naujų idėjų. Net jei praktika trunka mėnesį, kartais visiškai paprasti studentų klausimai, kodėl darome taip, o ne kitaip, priverčia susimąstyti, pagalvoti – išties kodėl?
Juk kai daugybę metų darai tą patį, atrodo, kad turi būti būtent taip. Ypač maisto technologai turi daug naujų žinių, naujų technologinių idėjų kalbant apie ekologiją, vyraujančias tendencijas – jie tai žino, tuo domisi ir savo žinias atsineša į įmonę“, – kalbėjo B. Plauškienė.
Jauni žmonės mums atneša naujų minčių, naujų idėjų.
Kaip sakė pašnekovė, atlikę praktiką ir baigę studijas į įmonių grupę dirbti ateina apie 60 procentų praktikantų: „Taip, daug, bet ir pozicijų įmonėje yra daug, vien Plungės gamybos slėnyje dirba 2400 darbuotojų. Yra iš ko rinktis, spektras – platus. Nuo pagalbinio darbininko iki kokybės inspektoriaus, nuo žaliavų vertintojo iki laboranto, technologo ar darbo logistikoje. Dažnai gamyboje lieka dirbti operatoriai, ypač tie, kurie atėję iš profesinių mokyklų.“
Metai laiko – vien susipažinti su darbu
Metai laiko. Tiek užtrunka, kol studijas baigęs žmogus visiškai įsilieja į darbą ir ima suprasti didelėje įmonėje vykstančius procesus.
„Jei tai specialistas, ne gamybos darbininkas, mes sakome, kad pirmi metai, kol neapsisuka visas gamybos ciklas, yra savotiškas bandomasis laikas, investicija. Žmogus tik po metų supranta, kaip viskas vyksta, kokio dydžio yra procesai ir panašiai. Naujai atėjusiam žmogui yra paskiriami kuratoriai – tai įmonės darbuotojai, kurie jį augina, prižiūri. Be to, ir kiti padaliniai įdeda darbo, kol išmoko naują žmogų visų procesų – neužtenka žinoti tik savo srities, kai ateini dirbti į verslą“, – sakė B. Plauškienė.
B. Plauškienė akcentavo, kad įmonė visokeriopai stengiasi dėl praktiką atlikti atėjusių studentų, nes iš tiesų siekiama užsiauginti tikrą specialistą. Pasak pašnekovės, tai ypač svarbu dabar, kai darbo rinkoje vyksta įtempta kova: „Vienas iš užtikrinčiausių būdų turėti stiprų specialistą yra praktika.“
Kas žmones motyvuoja likti dirbti po praktikos? Pasak B. Plauškienės, keli dalykai. „Manau, kad tai kompleksiška. Stabilumas, galimybė taikyti savo žinias, plėsti jas. Taip pat komanda, darbo užmokestis, kuris kasmet vis auga.“
Vienas iš užtikrinčiausių būdų turėti stiprų specialistą yra praktika.
Kolegos noriai dalijasi savo patirtimi
Plungėje dirbantis inžinierius-mechanikas Algimantas Mikuta praktiką atliko vienoje iš grupei priklausančių įmonių – „Plungės kooperatinėje prekyboje“.
„Praktikos vietą man rekomendavo dėstytojai, užtikrindami, kad čia galėsiu daug ką pamatyti ir kad pati praktika bus naudinga“, – sakė A. Mikuta.
Prisimindamas praktikos laiką pašnekovas akcentavo draugišką kolektyvą ir tai, kad čia bendradarbiai noriai dalijosi savo patirtimi: „Su kolegomis radau bendrą kalbą. Mes gi visi iš to paties miesto, tie patys žmonės. Praktika man buvo vertinga. Nors esi tarsi ir pagalbinis darbuotojas, bet pamatyti, suprasti, koks tai darbas – labai verta, naudinga.“
Tuomet, kai po studijų A. Mikuta ieškojo darbo, kaip tik ir įmonės padalinys ieškojo inžinieriaus-mechaniko
„Kaip tik buvo laisva darbo vieta. Paskambinau, nusiunčiau gyvenimo aprašymą. Dabar čia dirbu daugiau nei ketverius metus. Man čia viskas tinka ir patinka: sąlygos, darbo užmokestis.“
Projektas, kuriame susitinka verslas ir švietimo įstaigos
Vasaros pabaigoje naujienų portale 15min startavo kartu su VšĮ Centrinė projektų agentūra rengiamas projektas „Profesijos, pritaikytos verslui“. Tai internetinė platforma, kurioje verslo įmonės ir Lietuvos profesinio mokymo įstaigos gali sužinoti apie tarpusavio bendradarbiavimo galimybes. Daugiau kaip dešimt įmonių jau užmezgė kontaktą su pasirinkta profesine mokykla. Projekte jų dalyvauja virš 50.
Projekte dalyvauja 3 švietimo įstaigos, kuriuose rengiami maisto pramonės specialybių darbuotojai, taip pat skaitlingas būrys įstaigų, rengiančių gamybos, sandėliavimo, transporto įmonėms reikalingus specialistus.
Specialistų ieškantys verslo įmonių atstovai kviečiami pasinaudoti skaitmenine platforma – „Profesijos, pritaikytos verslui“ . Joje profesinio ugdymo įstaigos galima ieškoti pasirinkus vietovę ar pageidaujamą profesiją. Tokiu būdu galima greitai ir patogiai sužinoti, kurioje mokykloje rengiamas pageidaujamas specialistas.
Taip pat galima susisiekti su projekto vykdytojais el. paštu profesijos.verslui@15min.lt, kurie padės užmegzti kontaktą su pageidaujama profesine mokykla arba pakonsultuos, jei kyla klausimų ieškant profesijos.