Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vitas Vasiliauskas: Lietuvos bankų pelną pernai tirpdė pasiruošimas eurui

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas ketvirtadienį pristatė bankinio sektoriaus praėjusių metų rezultatus ir šių metų perspektyvas. Jis informavo, kad pernai Lietuvoje veikiančių komercinių bankų turtas augo sparčiau, taip pat didėjo ir būsto paskolų portfelis. Visus metus augusi indėlių suma dar greičiau augti pradėjo metų pabaigoje – grynieji pinigai į bankus plūstelėjo prieš euro įvedimą.
Vitas Vasiliauskas
Vitas Vasiliauskas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Bankuose laikomų indėlių suma pernai išaugo 18,1 proc. iki 16,3 mlrd. eurų. Didžiausią įtaką tokiam dideliam indėlių augimui turėjo gyventojų pasiruošimas euro įvedimui.

Bankų sektoriaus valdomas turtas per metus išaugo 7,4 proc. ir šių metų sausio pirmąją siekė 24,1 mlrd. eurų. Pernai pelningai dirbo 6 iš 7 bankų ir 5 iš 8 bankų filialų. Per metus jie uždirbo 213,5 mln. eurų – 6,2 proc. mažiau nei 2013 metais.

„Pelno sumažėjimas yra. Esminis momentas yra susijęs su euro įvedimu – papildomomis išlaidomis, kurios susijusios su investavimu į sistemas, jų pritaikymą ir pan.“, – sakė V.Vasiliauskas.

Pasak jo, per krizę sukauptų nuostolių dabar bankų uždirbamas pelnas dar nepadengė. Sunkiausi Lietuvoje veikiantiems komerciniams bankams buvo 2009 metai, kai nuostoliai viršijo milijardą eurų. Nuostolingi buvo ir 2010 metai – bankai patyrė 70 mln. eurų nuostolių.

Visi bankai praėjusiais metais su atsarga vykdė nustatytus likvidumo ir kapitalo pakankamumo normatyvus. Bendras bankų kapitalo pakankamumo rodiklis buvo 21,3 proc. (reikalaujamas – 8 proc.), bendras bankų likvidumo rodiklis – 43,6 proc. (reikalaujamas – 30 proc.).

Būsto paskolų portfelis vien per paskutinį ketvirtį išaugo 55,7 mln. eurų iki 5,7 mlrd. Lt (1,65 mlrd. eurų).

Skolinasi būstui

„Esminis elementas, kuris šauna į viršų, kalbant apie namų ūkių kreditavimą, yra būsto paskolos. Kaip matome, šis bankų turto elementas auga jau nuo 2013 metų pradžios. Augimo tendencija yra išlaikoma. 2014 metais Lietuvoje parduota beveik 10 tūkst. individualių namų – 10 proc. prieaugis, palyginti su 2013 metais. Butų parduota daugiau nei 30 tūkst. – tai maždaug 12 proc. prieaugis“, – kalbėjo V.Vasiliauskas.

Būsto paskolų portfelis vien per paskutinį ketvirtį išaugo 55,7 mln. eurų iki 5,7 mlrd. Lt (1,65 mlrd. eurų).

Tačiau bendras paskolų portfelis kito nežymiai.

„Jis yra sumažėjęs, bet situacija namų ūkių ir verslo paskolų portfelyje skiriasi. Namų ūkių kreditavimas augo, kalbant apie verslo įmonių kreditavimą, jis traukėsi. Tiesa, traukimasis buvo lėtesnis nei 2013 metais“, – sakė V.Vasiliauskas.

Pasak jo, tendencijos visoje Europoje yra panašios – gyventojai skolinasi daugiau, o verslas paskolų kol kas vengia.

Neatmesčiau, kad tai susiję ir su geopolitine situacija. Verslas nori palaukti, o kas gi bus toliau, – V.Vasiliauskas sakė apie tai, kodėl verslas nesiskolina.

Privačių įmonių portfelis pernai susitraukė nuo 6,8 mlrd. eurų iki 6,5 mlrd. eurų. Tačiau, pasak V.Vasiliausko, sumažėjimą lėmė daugiausia techninės priežastys – bankų pateikiamų finansinių ataskaitų konsolidavimo taisyklių pokyčiai ir pasikeitusi paskolų grupavimo metodika.

„Sąlygos paskolų išdavimui švelnėja. Paklausos nėra – įmonės laukia, tai yra susiję su lūkesčiais į ateitį. Neatmesčiau, kad tai susiję ir su geopolitine situacija. Verslas nori palaukti, o kas gi bus toliau“, – sakė V.Vasiliauskas.

Pasak jo, šiemet verslo paskolų portfelis turėtų augti 2–6 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos