VMI peržiūrėjus pasiūlymus „Airbnb“, 22 gyventojai papildomai deklaravo 261 tūkst. eurų pajamų

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad verslo internete kontrolės padaliniui atlikus būsto nuomos platformoje „Airbnb“ paslaugas siūlančių Lietuvos gyventojų veiklos analizę, smulkieji verslininkai papildomai deklaravo 261 tūkst. eurų pajamų bei 49 tūkst. eurų mokesčių, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Airbnb“
„Airbnb“ / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Remiantis atlikta analize, Lietuvoje internete, būsto nuomos platformoje „Airbnb“, šiais metais pateikta daugiau nei 4000 pasiūlymų. VMI, atsižvelgdama į veiklos mastą, vertino tuos atvejus, kai vienas asmuo siūlė nuomotis po daugiau nei tris nekilnojamo turto (NT) objektus (tokių gyventojų buvo 62). Išanalizavus pasiūlymus, VMI dėmesį patraukė 28 gyventojų veikla: 15 verslininkų atžvilgiu pradėta stebėsena, 19 mokesčių mokėtojų sulaukė operatyvių patikrinimų. Vienas dažniausiai nustatytų pažeidimų – iš nuomos verslo gautos pajamos neapskaitomos, t. y. gyventojai deklaruoja tik dalį gautų pajamų.

„VMI atlikus stebėsenos ir kontrolės veiksmus, 22 asmenys pateikė/patikslino deklaracijas ir papildomai deklaravo 261 tūkst. eurų pajamų už apgyvendinimo paslaugų teikimą bei 49 tūkst. eurų mokėtinų mokesčių, iš kurių PVM sudarė – 34 tūkst. eurų, GPM – 15 tūkst. eurų. Trims asmenims dėl mokesčių administratoriui reikalingų dokumentų pateikimo tvarkos pažeidimų surašyti administracinių nusižengimų protokolai, taip pat vienas nutarimas dėl reikalingų dokumentų pateikimo tvarkos pažeidimų ir pažeidimų buhalterinėje apskaitoje“, – sako VMI Kontrolės departamento Verslo elektroninėje erdvėje ir elektroninėmis priemonėmis kontrolės skyriaus vedėjas Rolandas Puncevičius.

Anot jo, siekiant nustatyti galimus mokesčių vengimo atvejus, vertinama ne tik gyventojų mokesčių administratoriui pateikta informacija (pavyzdžiui, deklaracijų duomenys), trečiųjų šalių duomenys, bet ir informacija viešojoje erdvėje.

„Pavyzdžiui, vienas gyventojas tikino tris kambarius naujame name Palangoje nuomojantis giminaičiams, tačiau yla iš maišo išlindo internete įvertinus klientų paliktus atsiliepimus apie apgyvendinimo vietą. Klientų atsiliepimai leidžia nustatyti ir galimai stebėsenai atsirinktų asmenų pardavimų apimtis“, – pasakoja R.Puncevičius.

Atliekant bendrą NT nuomos rinkos priežiūrą itin vertingi ir gyventojų pranešimai apie galimai nelegalią veiklą. Šiais metais dėl nelegalios NT nuomos iš gyventojų gauti 265 pranešimai, pernai – 479 pranešimai.

Kaip vykdyti NT nuomos veiklą?

VMI primena, kad šiuo metu gyventojai, nepriklausomai nuo to, trumpam ar ilgam laikui nori nuomoti gyvenamosios paskirties patalpas kitiems gyventojams, tai gali padaryti įsigiję „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų“ verslo liudijimą. Gyventojai taip pat gali teikti apgyvendinimo paslaugas įsigiję verslo liudijimus veikloms: „Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas“, „Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos) teikimas“. NT nuoma su individualios veiklos pažyma negalima. Pažymėtina, jog bet kokio NT (įskaitant ir gyvenamųjų patalpų) nuomos paslauga gali būti teikiama gyventojams ir kitu būdu – nuomos paslaugas teikiančiam gyventojui, metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 2 d., deklaruojant iš nuomos gautas pajamas ir sumokant 15 proc. gyventojų pajamų mokestį. Kai bet kokio NT nuomos paslaugos teikiamos juridiniams asmenims, tai 15 proc. gyventojų pajamų mokestį nuo už nuomą sumokamų sumų apskaičiuoja ir į biudžetą sumoka pats juridinis asmuo.

Statistika

Šiais metais verslo liudijimą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų“ įsigijo beveik 11 tūkst. gyventojų. Palyginimui, 2018 metais tokių gyventojų buvo beveik 10 tūkst., jų deklaruota pajamų iš verslo liudijimų suma siekė daugiau nei 85 mln. eurų, 2017 metais minėtą verslo liudijimą įsigijo 8,8 tūkst. gyventojų, deklaruota pajamų iš verslo liudijimų suma – beveik 72 mln. eurų. Verslo liudijimus apgyvendinimo paslaugų teikimui („Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas“, „Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos) teikimas“) šiais metais įsigijo 1,5 tūkst. gyventojų.

Palyginimui, 2018 m. šiuos verslo liudijimus įsigijo 1,6 tūkst. gyventojų, o jų deklaruota pajamų iš verslo liudijimų suma – 20,9 mln. eurų. 2017 m. tokių gyventojų buvo 1,6 tūkst., jų deklaruota pajamų iš verslo liudijimų suma – 20,6 mln. eurų. Auga ir iš NT nuomos veiklos gautų deklaruojamų pajamų suma. 2018 metais 55 tūkst. gyventojų deklaravo 172 mln. eurų pajamų, 2017 m. – 56 tūkst. gyventojų deklaravo 149 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai