„Šiandien turime du pagrindinius prioritetus. Pirmasis jų – talkinti institucijoms atliekant tyrimą, kad būtų nustatytos gaisro priežastys ir aplinkybės, įvertintas incidento poveikis aplinkai. Antrasis – operatyviai ir tinkamai pašalinti gaisro padarinius, kad galėtume imtis naujų, aukštesnio saugumo lygmens sandėlių statybos darbų“, – pranešime spaudai cituojamas „Žalvaris“ direktorius Vitoldas Sapožnikovas.
Nurodoma, kad bendrovė per tris dienas nuo gaisro sutvarkė 2,6 ha dydžio teritoriją, pašalino nuolaužas, iš šulinių išsiurbė ir išvalė gaisro gesinimo metu susidariusias užterštas nuotekas. Prižiūrint aplinkosaugininkams, buvo išvežta ir dalis teritorijoje buvusių atliekų, daugiausia – metalo atliekos, pabėgiai, filtrinė medžiaga. Aplinkosaugininkai fiksuoja išvežamų atliekų kiekius.
Po savaitgalį įvykusio draudimo ekspertų vizito gaisravietėje, suteiktas leidimas bendrovei išardyti ir gaisro paveiktų dviejų sandėlių konstrukcijas.
„Šiandien baigėme demontuoti visiškai sudegusį 2500 kv. metrų ploto nepavojingųjų antrinių atliekų sandėlį bei išvežame atliekas. Taip pat pradėjome antrojo, 1200 kv. metrų ploto pavojingųjų atliekų sandėlio ardymo darbus. Šiame sandėlyje buvo stipriai pažeistas stogas, tokia jo būklė kėlė pavojų gyvybei, tad kol kas nebuvo galimybės patekti į pastato vidų, įvertinti čia esančių atliekų likučius ir būklę. Šiandien, gavę Lietuvos automobilių kelių direkcijos leidimą, atsigabenome specialiąją didelių gabaritų techniką, kuria nuo popietės pradėtos ardyti šio antrojo sandėlio konstrukcijos. Iki dabar esame demontavę apie trečdalį pastato“, – sako V.Sapožnikovas.
Sandėlio konstrukcijos ardomos suderinus ir dalyvaujant Priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo tarnybos pareigūnams. Dėl darbuotojų, gyventojų ir aplinkos saugumo, ant konstrukcijų nuolat pilamas vanduo, kad nekiltų dulkių ir būtų išvengta papildomos taršos. Išardžius konstrukcijas, kartu su aplinkosaugininkais bus įvertinta po gaisro sandėlyje likusių sudegusių pavojingųjų atliekų būklė, jų kiekiai ir parinktas tinkamiausias jų sutvarkymo planas.
„Abiejų šių nugriautų pastatų vietoje ateityje iškils nauji, modernūs ir dar aukštesnio nei reikalaujama saugumo lygio sandėliai su automatinio gesinimo sistemomis“, – teigia V.Sapožnikovas.
Per savaitgalį „Žalvaris“ taip pat parengė ir su Aplinkos apsaugos agentūra derina tolimesnį gaisro padarinių likvidavimo planą, apie vykdomus veiksmus informuoja atsakingas institucijas, jų vadovus, teikia informaciją gretimai esančioms Kauno miesto ir rajono seniūnijoms. Gyventojų klausimams ir pasiteiravimams bendrovė sukūrė specialią komunikacijos el. paštu liniją – gyventojams@zalvaris.lt. Antradienį „Žalvaris“ direktorius lankysis Seimo Aplinkos apsaugos komitete, kur pristatys kilusio gaisro situaciją bei tolimesnius padarinių šalinimo veiksmus.
„Noriu patikinti, kad „Žalvaris“ yra ir toliau bus atviras ir bendradarbiauja su institucijomis, tarnybomis, tyrėjais, teikia ir teiks visą reikalingą informaciją. Siekiame, kad incidento priežastys ir aplinkybės būtų skaidriai ištirtos, jo padariniai – operatyviai ir tinkamai likviduoti, o žala aplinkai – teisingai įvertinta“, – bendrovės skaidrumo įsipareigojimą dar sykį pabrėžė V.Sapožnikovas.
Jis taip pat atsiprašė visų kauniečių, kurie dėl kilusio gaisro patyrė poveikį, grėsmę ar nepatogumų.
„Apgailestaujame, kad šis įvykis, nepaisant mūsų taikomų saugumo priemonių, apskritai įvyko. Tai – didelis psichologinis sukrėtimas ir mūsų įmonei, kurioje darbo ir aplinkos saugumą laikome prioritetu, turime kasmet audituojamus ISO veiklos standartus, diegiame tvarumo standartus pagal JT Darnaus vystymosi tikslus. Vertiname, kokių papildomų priemonių galime imtis, kad tokia nelaimė nepasikartotų ateityje“, – sakė „Žalvaris“ direktorius.
Gaisras bendrovės „Žalvaris“ Kauno skyriuje kilo praėjusio ketvirtadienio vakarą. Dėl kol kas nenustatytų priežasčių užsiliepsnojo nepavojingosios antrinės popieriaus ir plėvelės atliekos, tačiau ugnis išplito ir į greta buvusį pastatą. Apytiksliais bendrovės skaičiavimais, gaisro metu sudegė apie 135 tonos popieriaus ir 250 tonų plastiko – šios atliekos antrinių žaliavų rinkoje gali būti vertos apie 160 tūkst. eurų. Visus gaisro padarytus nuostolius bendrovė dar vertina, bendradarbiauja su draudikais. Gaisro priežastį ir poveikio aplinkai mastą turi padėti nustatyti institucijų pradėtas tyrimas.
Nepaisant įvykusio incidento įmonės veikla yra tęsiama, bendrovė vykdo prisiimtus įsipareigojimus klientams. Laikinai, dėl nelaimės padarinių šalinimo Kauno regiono klientų aptarnavimą užtikrina kiti bendrovės padaliniai Lietuvoje. Bendrovės darbuotojų darbas Kauno skyriuje organizuojamas atsižvelgiant į Valstybinės darbo inspekcijos rekomendacijas ir reikalavimus.
„Žalvaris“ yra viena didžiausių ir ilgiausiai veikiančių pramonės atliekų tvarkymo įmonių Lietuvoje ir lyderiaujanti šio sektoriaus bendrovė Baltijos šalyse. Bendrovei priklauso 10 atliekų surinkimo ir tvarkymo padalinių, įmonė aptarnauja daugiau nei 4 000 klientų visoje šalyje. „Žalvaryje“ dirba 150 darbuotojų, iš kurių 60 – įvairių sričių specialistai, įskaitant 11 darbuotojų, teikiančių aplinkosauginės dokumentacijos rengimo, audito, atliekų apskaitos bei konsultavimo paslaugas.