„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 08 25 /17:04

Europos parke pristatoma argentiniečio menininko Matiaso Di Carlo skulptūra

Europos parko muziejuje netoli Vilniaus visuomenei pristatoma nauja skulptūra. Dar vienos kultūros dalelė, dar vienas unikalios meninės ir idėjinės raiškos meno kūrinys papildys muziejaus po atviru dangumi ekspoziciją. Jo tema plati ir gili – išgryninta filosofija, matematikos vizualizavimas erdvėje, gamtos kontempliacija.

Kilmė

Matias Di Carlo gimė 1978 m. Buenos Airėse, Argentinoje. 2002–2003 metais menininkas kartu su žmona Andrea atvyko į Ispaniją, kur gyvena ir kuria iki šiol.

Menininko itališkos kilmės giminės tradicija – kalvystė. M. Di Carlo – jau ketvirtosios kartos, įvaldžiusios metalo ir ugnies stichiją, atstovas. Šeimos dirbtuvėse Argentinoje jis praleido daug laiko tobulindamas savo įgūdžius, dirbo Buenos Airėse ir Patagonijoje, įgyvendindamas įvairius architektūros ir kraštovaizdžio sričių projektus.

Kaita

Nuo kalvystės M. Di Carlo perėjo prie šiuolaikinės skulptūros, senąjį amatą ir gilias jo tradicijas perkeldamas į originalios meninės išraiškos lygmenį. Tačiau šis perėjimas buvo ilgas procesas. Gimtinėje M. Di Carlo daug laiko praleido kopinėdamas po Pietų Amerikos kalnus, kartais mėnesiams vienui vienas iškeliaudavo į laukinę gamtą, medituodavo. Persikėlęs gyventi į Europą, M. Di Carlo gilinosi į darbo su metalu technikas Italijoje ir Ispanijoje, dirbdamas kartu su žmona ieškojo naujų sprendimų, sampratų.

Ilgainiui išsigrynino menininko holistinės išraiškos siekis: siekis išplėtoti savo paties kūno ir minčių procesų reprezentacijas per skulptūrinį „įkūnijimą“. Šis siekis ir toliau išlieka, motyvuoja, padeda išlaikyti balansą. Kūryba – visuomet procesas, tąsa.

Pastarieji metai M. Di Carlo buvo ypač sėkmingi. Su skulptūra „Horizontas“ jis tapo pagrindiniu Silicon Sculpture Valley 2022 metų projekto menininku. Kūrėjo parodos ir atidarymai rengiami įvairiose pasaulio šalyse, 2022 ir 2023 metais jis dalyvavo meno mugėse Niujorke, Bazelyje, Stambule ir kitur.

„Klostė“

Europos parko ekspoziciją papildysianti M. Di Carlo skulptūra „Gravitacija svarbi“ („Gravity Matters“) – kūrinys iš „Klosčių“ („Fold“) serijos.

Skulptūrinė M. Di Carlo kalba kyla iš dviejų pagrindinių šaltinių: prancūzų filosofo Deleuze’o raštų apie „klostę“ (the fold) ir gamtos, visatos kompleksiškumo. Menininkas kuria iš metalo ir jį tarsi lenkia tuo pačiu būdu, kaip sulenkiamas popierius erdvėje, ir taip sukuria savotiškus gigantiškus origamius. Nėra nei skulptūros vidaus, nei išorės. Tarp materijos tankumo ir tuščios erdvės kylanti įtampa virsta vibracija, į paviršių iškyla viena dimensija po kitos. Klostė interpretuojama kaip jėga, verčianti medžiagiškumą begalybe. Įvykstanti metamorfozė naudoja energiją ir pati yra jos šaltinis.

Savo kalvystės žinias menininkas transformavo į savitą skulptūrinę kalbą, kur išskirtinę estetinę svarbą turi žaismas tarp tuštumos ir tankumo, šviesos ir šešėlio. Skulptoriaus darbai minimalistiniai, tačiau pasižymintys žaisminga formalia kalba, leidžiančia žiūrovui pažvelgti tarsi anapus griežtų medžiagų, kurios panaudotos kūriniuose.

„Klostė yra erdvė, judėjimas ir laikas“, – sako Matias Di Carlo.

Kritika

Meno kritikas, kuratorius Bjornas Sternas apie Matiaso Di Carlo kūrybą sako:

„Matias Di Carlo darbai geriausiai apibūdinami kaip žaismingas minimalizmas. Dirbdamas itin disciplinuotai, kruopščiai ruošdamas maketus, eskizus, siekdamas suprasti formos sudėtingumą ir sąveiką santykyje su kūnu, jis išplėtojo vizualinę matematinę formą ir sugebėjo atskleisti jos apimtis trijų matmenų erdvėje. Geležis ir plienas atrodo itin inertiški ir nepersmelkiami, tačiau Di Carlo ilgai eksperimentuojant su alchemija pavyko suteikti spalvą ir šilumą šiaip jau atšiauriems ir nesvetingiems paviršiams. Patina, kurią Di Carlo padengia savo plieno darbus, yra ir pietų Ispanijos rusvų atspalvių atspindys, ir pokalbis su pačia materija, vykstantis laisvai ir nuolatinėje kaitoje.

Kai Di Carlo pasirinko šiuolaikinio skulptoriaus kelią, jis sugebėjo išsilaisvinti nuo naudingumo ir akademinių suvaržymų ir išvystė intuityvią metodologiją, kurdamas emociją per vientisą formą. Ilgi, mėnesius trunkantys meditacijos periodai gamtoje ir su gamta, dažnai vienatvėje ir laukinėje aplinkoje, Di Carlo leido sukaupti visuminį minčių katalogą, kuris egzistuoja ne tik dvasinėje plotmėje, bet ir fiziškai įsikūnija griežtose jo skulptūrų formose. Kaip ir su visais dalykais gamtoje, esama paslėptų tiesų. Visata pati pradeda nuo to, kas paprasta ir nuosekliai kyla link aukštesnių, sudėtingesnių formų. Atidžiai įsižiūrėjus į Di Carlo skulptūras kyla jausmas, kad daugelis šių formų jau „suprato“, kad visuma visuomet yra sudaryta iš jos dalių sumos.“

„Kad kūrinys atsirastų Europos parke, prisidėjo visas būrys šiuolaikinio meno gerbėjų, kuriems muziejus yra ypač dėkingas“ – sako Europos parko įkūrėjas Gintaras Karosas. – „Pagrindinis mecenatas, dovanojantis skulptūrą muziejui, yra Toras Andersas Petteroe. Taip pat prie šio projekto daug prisidėjo menininkui atstovaujanti „Wadström Tönnheim“ galerija ir jos direktorius Mattias Tönnheimas, idėją iniciavo Niujorke ir kitose pasaulio šalyse dirbanti ir kurianti menininkė, meno ekspertė Brigita Krasauskaitė.“

„Wadström Tönnheim“ galerija siekia tyrinėti ir atskleisti tapybos svarbą šiuolaikinėje vizualinėje kultūroje taip pat ir per kitų meno sričių kūrinius fotografiją, skulptūrą, instaliacijas, piešinius, videomeną. Galerija priklauso Mattiasui Tönnheimui, jis ir vadovauja.

Menininkė Brigita Krasauskaitė kuria įvairiose dailės srityse, yra meno ekspertė, sertifikuota vertintoja ir konsultantė. Ji įkūrė „Foreign Territory“, kad plačiajai visuomenei galėtų pristatyti jaunų, novatoriškų menininkų darbus, o pripažintų menininkų kūrybą šviežiu kuratorės žvilgsniu atgaivintų naujose erdvėse ar kituose kontekstuose. „Foreign Territory“ remia šiuolaikinių menininkų, meno fondų ir menininkų palikimo administratorių veiklą siekiant savo vizijos tarptautinėje meno rinkoje, viešosiose erdvėse ir muziejuose.

Europos parkas yra modernaus ir šiuolaikinio pasaulio meno muziejus po atviru dangumi. Čia universalia meno kalba įprasminamas Europos centras. Europos parko 55 hektarų vientisame meno ir gamtos ansamblyje įkurdina beveik pusantro šimto kraštovaizdžio meno darbų ir skulptūrų.

Matiaso Di Carlo kūrinio „Gravitacija svarbi“ pristatymas visuomenei – Europos parko muziejaus įgyvendinamo projekto „Profesionalaus meno ir kultūros lauko plėtra Europos parke. Menininkai už tvarų pasaulį“ dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. 

Matiaso Di Carlo kūrinio „Gravitacija svarbi“ pristatymo renginys ir susitikimas su menininku vyks 2023 m. rugpjūčio 27 d. 15 val. Europos parke.

Daugiau informacijos ir registracija: hq@europosparkas.lt, +370 5 2377 077, +370 698 30923.

Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/468026

Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“