Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gift(ed) – kelias nuo nepageidaujamo iki trokštamo

Perdarymo bei perdirbimo srityje veikiantys meno atstovai, amatininkai, dizaineriai, įmonės bei tuo besidomintys gyventojai jau gali jungtis į vieną bendruomenę – „Gift(ed)“. Naujos platformos pagrindinis tikslas – suburti žmones, kurie jau aktyviai dalyvauja perdirbimo (upcycling) procese bei tuos, kurie domisi žiedine ekonomika, ypatingą dėmesį skiriant praėjusių metų meno specialybių studentams.

Gift(ed) platforma yra skirta padėti tvarkytis su vis didėjančia vartojimo ir naujai gaminamų daiktų kiekio bei atliekų problema, o jos bendraautoriai tiki, jog perdirbimas ir pakartotinis naudojimas gali būti labai patraukli ir perspektyvi profesija, kuri turėtų būti skatinama visoje švietimo sistemoje. Ši platforma buvo sukurta siekiant suburti specialistus ir pedagogus, kad pristatytų poreikį ir galimybes mažinti atliekas perdarant, pritaikant naujai (upcycle), perdirbant ir taisant senas medžiagas ar įprastai funkcijai nebetinkamus daiktus. Naujoji platforma ir yra paremta švietimo principu, nes joje šiuo metu galima rasti keturis nemokamus amatų ir dizaino tvarumo modulius, meistriškumo kursus, mokomąją vaizdinę medžiagą ir kt., o išklausius interaktyvius kursus ir atlikę užduotis, dalyviai gali gauti tai liudijantį sertifikatą.

Gift(ed) platforma yra keturių partnerių iš trijų skirtingų šalių sunkaus ir sistemingo darbo vaisius: VšĮ „Darnaus vystymo projektai“ (Lietuva), VšĮ „Kolpingo kolegija“ (Lietuva), Daugpilio dizaino ir meno mokykla „Saules skola“ (Latvija), CPK (Italija). Visi partneriai darniai dirbo viso projekto metu ir kūrė platformą, skirtą padėti šviesti visuomenę perdirbimo ir žiedinės ekonomikos srityse. Ir galiausiai sukūrė itin reikšmingą įrankį perdirbimo ir žiedinės ekonomikos kelyje į švietimą. Baigus minėtą darbą, buvo surengti trys platformos pristatymo renginiai visose trijose partnerių šalyse.

Sėkminga Gift(ed) platformos gyvavimo pradžia

Lietuvoje Gift(ed) platformos pristatymo renginys vyko š.m. spalio 19 d. Vilniuje, į kurį susirinko būrys tvaraus vartojimo idėją palaikančių žmonių: aukštųjų mokyklų dėstytojai, baigiamųjų kursų menų ir dizaino krypties studijų studentai, Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro atstovė Jolita Šalkauskienė, tokį kūrybinį kelią jau pradėję menininkai ir kt. 

Gift(ed) pristatymo renginį pradėjo projekto vadovas, VšĮ „Darnaus vystymo projektai“ direktorius Žydrūnas Šipka. Pristatęs platformos tikslą, privalumus ir naudą, kvietė visus renginio dalyvius „padaryti partnerių sukurtą produktą gyvą“.

Kaip teigė Ž. Šipka, pirminės idėjos autorė – Airijoje gyvenanti Lietuvė Rasa Visockienė, kuri su renginio dalyviais bendravo kiek kitokiu būdu – per iš anksto įrašytą, bet nuoširdų ir įkvepiantį vaizdo įrašą. Šiame vaizdo įraše Rasa priminė labai paprastą, bet daug ką pasakantį pavyzdį, kaip naudotų daiktų perdarymas yra ar buvo naudojamas anksčiau žmonių kasdienybėje ir kvietė grįžti prie šio elgesio modelio, taip tausojant aplinką ir skatinant perdirbimo kultūrą. Rasa sakė: „Mano mama visus nebetinkamus naudoti drabužius ir kitus audinius naudojo siūti kilimams, todėl aš, susikarpiusi netinkamus drabužius, pasisiuvau sau labai gražų kilimą, kurį naudoju jau daug metų“.

Po Rasos sveikinimo kalbos, savo veiklą ir darbus turėjo galimybę pristatyti trys menininkės.

Pirmoji buvo Simona Jonikienė, kūryboje žinoma kaip „Ponia Virvė“, kuri pristatė medvilnės perdirbimą į trikotažines juosteles bei dekupažo techniką, parodė, kokius nuostabius darbus ji pati kuria: iš trikotažinės juostelės nunertas delnines ir rankines, daiktadėžes, pagalvėlių užvalkalus, stalo padėkliukus; iš senų, nebenaudojamų medinių dėžučių sukurtas vienetines skryneles; iš nebenaudojamų indų, tokių, kaip kavos dėžutės, sukurtas pieštukines ir kt. Ir, kaip sakė pati menininkė, „Pasigaminti trikotažinę juostelę iš savo brangaus bei mylimo, bet nebetinkamo dėvėti drabužio ir taip jį prikelti antram gyvenimui, yra itin paprasta ir naudinga daugeliu atžvilgių: emociniu, savirealizacijos, finansiniu“. Kūrėja dalinosi sukaupta didžiule, beveik 8-erių metų patirtimi ir skatino Gift(ed) pristatymo renginio dalyvius pakartotinai naudoti daiktus ir suteikti jiems visiškai naują paskirtį tausojant aplinką. Baigdama savo pristatymą, Ponia Virvė sakė: „Ieškau, perku ir parduodu nėrėjoms perdirbtos medvilnės trikotažines juosteles ir siūlus, o supakuotas priemones rankdarbiams ir netgi savo kurtus gaminius klientams siunčiu ne pirmos jaunystės pakuotėse. Tikiu, kad savo pavyzdžiu galiu įkvėpti bent dalį jų elgtis taip pat“.

Antroji menininkė – Asta Gegužė, save vadinanti tiesiog Geguže. Ji kuria iš panaudotų žmonių džinsų, kuriuos gauna iš visos Lietuvos gyventojų. Kaip sakė pati menininkė, savo kelią tekstilės perdirbimo srityje, ji pradėjo dar ankstyvoje vaikystėje, kai jos šeimos nariams persiuvant naudoti nebetinkamus drabužius, Asta pamatė ir suprato, kad irgi norės tuo užsiimti. Taip ji, jau pati būdama mama, po suplyšusio pirkto hamako ir jo taisymo, nusprendė, kad tai ir bus jos pagrindinė gyvenimo veikla – gaminti hamakus, taip pat sėdmaišius bei kitus gaminius iš džinso. Savo veiklos metu Asta senus džinsus paverčia naudingais ir praktiškais gaminiais, kuriais susidomi vis didesnė Lietuvos gyventojų dalis.

Trečioji save ir savo darbus pristatė Agnė Kišonaitė, dar kitaip žinoma, kaip AgneArt. Ši, tris Lietuvos ir vieną Gineso rekordą už savo gaminius turinti menininkė, galima sakyti, puikiai atspindi kiek daug ir iš kokių skirtingų panaudotų daiktų galima gaminti. Pristatymo metu Agnė demonstravo skulptūrą „Lūpdažis milžinas“, kuri buvo pagaminta iš 2500 panaudotų lūpdažių, o pati didžiausia jos lūpdažių skulptūra, kuri užfiksavo Gineso rekordą, buvo sukurta iš 18 000 panaudotų lūpdažių. Taip pat visame pasaulyje žinoma menininkė demonstravo ir kitas įspūdingas savo skulptūras iš stiklo, panaudotų insulino švirkštų, metalo atraižų ir t.t., kurios labai aiškiai parodo, kad bet kokį daiktą galima prikelti antram gyvenimui.

Įžanga į perdirbimo ir žiedinės ekonomikos kultūrą

Renginyje svarų žodį tarė ir Gift(ed) platformos svarba bei reikšmingumu džiaugėsi visi projekto partneriai: renginyje dalyvavę Latvijos atstovai iš Saules Skola (Latvija) ir Kolpingo Kolegijos (Lietuva) bei visus dalyvius nustebinęs vaizdo skambutis į Italiją, kur tuo pat metu pas parnerius CPK Lecce vyko analogiškas Gift(ed) platformos pristatymo renginys.

Pasibaigus visų pranešėjų pasisakymams, buvo suorganizuota panelinė diskusija tema „Daiktų perdarymas (upcycling): mada ar būtinybė šiuolaikinei visuomenei?“, ją vedė Juozas Meldžiukas. Diskusijoje dalyvavo Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro atstovė Jolita Šalkauskienė, menų ir dizaino studijų krypties dėstytoja Milda Jankuvienė bei studentė Akvilė Bernotaitė, projekto partnerė iš Saules Skola Agnese Leikuse ir viena iš menininkių – Simona Joniekienė – „Ponia Virvė“. Diskusijos, kaip ir viso renginio metu, buvo išsakyta daug pasiūlymų, idėjų bei vizijų, kuriomis Gift(ed) partneriai, tikimasi, pasinaudos tęsiant šio produkto vystymą ir tobulinimą, siekiant geriausio įmanomo rezultato daiktų perdarymo bei žiedinės ekonomikos srityje. Panelinę diskusija reziumavo Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro atstovė Jolita Šalkauskienė: „Džiugu,kad daugėja antrinio daiktų panaudojimo iniciatyvų ir platformos Gift(ed) sukūrimas yra labai sveikintinas. Gift(ed) ne tik dalinsis informacija apie tinkamo  atliekų tvarkymo svarbą, antrinį daiktų panaudojimą, bet ir skatins kūrybiškumą, sujungs gyventojus ir bendruomenes, kurioms rūpi aplinka. Tikimės, kad pavyks sėkmingai vystyti ir UAB VAATC daiktų dalijimosi stotelių DĖK‘ui bei Gift(ed) bendradarbiavimą.“

Gift(ed) platformos pristatymo renginio pabaigoje vyko dvi praktinės veiklos. Pirmoji iš jų – 11-os klausimų virtuali viktorina. Jos metu renginio organizatoriai patikrino renginio dalyvius, ar įdėmiai klausėsi pranešėjų pristatymų. Iš karto po viktorinos prasidėjo dviejų menininkių – Simonos Jonikienės ir Astos Gegužės kūrybinės „dirbtuvėlės“, kuriose kiekvienas Gift(ed) platformos pristatymo renginio dalyvis galėjo išbandyti daiktų perdarymą praktiškai.

Dalyviai kartu ne tik išklausė pranešimus apie perdirbimą ir žiedinę ekonomiką, įsigilino į menininkų praktinius darbus, bet ir visi kartu pasidalino idėjomis, kaip tai dar labiau skatinti Lietuvoje, o visą renginį puikiai atspindėjo Kauno kolegijos atstovės Reginos Navickienės atsakymas į vieną iš diskusijos klausimų „Kaip įsivaizduojate Gift(ed) platformą po 10 metų?“. „Tikiuosi, kad po 10 metų tokios platformos nereikės, nes po 10 metų visi Lietuvos žmonės eis šiuo perdirbimo keliu“, - sakė R. Navickienė.

Prie nemokamos platformos kiekvienas gali jungtis interneto adresu https://platformgifted.eu. Prie platformos tobulinimo prisidėjo testuotojų grupės iš Lietuvos, Latvijos ir Italijos. Lietuvoje platformą testavo Kauno technologijų mokymo centro moksleiviai.

Nemokamą platformą galima rasti adresu https://platformgifted.eu . Projektas „Gift(ed) finansuojamas iš Europos sąjungos formos Erasmus+ programos. Projekto numeris 2021-1-LT01-KA220-VET-000029739.

Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/471604

Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs