Kokios krosnys yra reikalingos pirtims, kurios yra skirtos viešam naudojimui?
Paskutiniu metu vis labiau populiarėja nenutrūkstamo veikimo krosnys, kurios daugeliu atvejų yra kūrenamos iš priepirčio ir nuolat skleidžia šilumą. Jos yra būtinos ten, kur maudomasi be pertraukų per visą dieną. Tiek malkomis kūrenamos, tiek elektrinės šios paskirties krosnys neįsivaizduojamos be akmenų įkrovos, ant kurios pilamas vanduo garams išgauti.
Kokios pirties krosnys tinka individualiam naudojimui?
Individualiam naudojimui tinka periodinio kūrenimo krosnys. Tokią krosnį patariama įkurti tiek, kad jos šilumos užtektų ne tik pėrimosi metu, bet ir džiovinimuisi po to. Šeimyninėje pirtelėje įprasta maudytis tik tada, kai pirties krosnyje visas jos kuras jau būna visiškai sudegęs. Kuo pati krosnis masyvesnė, tuo daugiau šilumos sukaupia. Tiesa, dėl tos pačios priežasties ir jos iškūrenimas ilgiau trunka.
Pakura tokiose krosnyse nėra atskirta nuo akmenų įkrovos, liepsna pasiekia akmenis, juos kaitina ir po to virtusi dūmais iškeliauja laukan pro dūmtraukį. Akmenys joje labai smarkiai įkaista. Apačioje sukrautieji pasiekia net tūkstančio laipsnių karštį, viršutiniai – iki šešių šimtų laipsnių.
Kaip yra kūrenama periodinio veikimo krosnis?
Kadangi periodinio kūrenimo krosnyje pasiekiama labai aukšta temperatūra, visi suodžiai visiškai sudega, todėl kaitinimo akmenys palieka švarūs. Šios rūšies krosnys turi ne tik dūmtraukio sklendę, bet ir garo angą su durelėmis. Kai pirtis kūrenama, garo durelės yra laikomos uždarytos, o dūmtraukio sklendė atvira.
Kai prasideda pėrimasis, tada elgiamasi atvirkščiai – dūmtraukis užsklendžiamos, o garo durelės atidaromos, pro jas ant akmenų pilamas vanduo, kurio purslai akimoju virsta garais ir kamuoliais veržiasi į garinės patalpą. Po to garo durelės vėl uždaromos. Tokioje krosnyje akmenys ilgą laiką būna uždaryti krosnies viduje, todėl išlaiko sukauptą karštį pakankamai ilgai trunkančioms maudynėms.
Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/467839