Projektą LIFE ForestHabitatLT plačiam gamtos apsauga užsiimančių specialistų ratui Briuselyje pristatė dvi VMU darbuotojos: gamtos apsaugos, gamtotvarkos, rekreacijos ir medžioklės skyriaus projektų koordinatorė Ugnė Užtupienė ir Trakų regioninio padalinio gamtotvarkos specialistė Gintarė Karelina. VMU koordinuojamas projektas tik vienas iš dviejų projektų šiais metais, susijusių su miškininkyste. Atsižvelgiant į tai, kad visai neseniai buvo patvirtintas Gamtos atkūrimo reglamentas, kuriuo Europos Sąjunga siekiama atkurti ekosistemas bei gerinti buveinių būklę, VMU pradedamas įgyvendinti projektas reikšmingai prisidės prie šių tikslų įgyvendinimo.
Per 32 LIFE programos gyvavimo metus, buvo ES ir asocijuotose šalyse buvo finansuoti daugiau nei 6 tūkst. aplinkosauginių projektų. 2023 metais LIFE ForestHabitat paraiška varžėsi su dar 653 projektų paraiškomis, o programos finansavimą gavo tik 133. Gamtos ir biologinės įvairovės srityje buvo pateiktos 118 paraiškų, iš kurių finansavimas skirtas tik 25. Tai didis laimėjimas ne tik VMU, bet ir Lietuvai, kadangi, gautas finansavimas šio projekto vykdymui taps reikšmingų ir tvarių sprendimų miškininkystės srityje įrankiu, padedančiu puoselėti miškų ir pelkių būklę „Natura 2000“ saugomose teritorijose.
„Džiugu, kad paraiškų vertintojai, atsižvelgė į miškininkų darbo svarbą prisidedant prie gamtos atkūrimo. Taip pat nepaisant to, kad projekte dalyvauja tik 3 partneriai, visi iš Lietuvos, jis pasirodė svarbus Europos mastu. Tikimės, kad pademonstruoti rezultatai kaip artimos gamtai miškininkystės priemonėmis galima pagerinti EB svarbos buveinių būklę, galės būti pritaikomi ne tik valstybiniuose, tačiau ir privačiuose miškuose. Turime puikią komandą, Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai padės užtikrinti, kad taikomos priemonės turi mokslinį pagrindimą. VšĮ Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas padės įgyvendinti hidrologinio režimo atkūrimo darbus“ – teigia LIFE ForestHabitatLT projekto koordinatorė Ugnė Užtupienė.
Susitikimo metu buvo išklausomi CINEA, Europos komisijos atstovai pristatė artimiausių metų LIFE programos tikslus, aktualiausius LIFE projektams gamtos atkūrimo reglamento punktus, biologinės įvairovės strategijos 2030 metams aktualijas, tolesnes LIFE programos perspektyvas po 2027 metų. Susitikimo metu vyko ir tematinės sesijos, LIFE Forest Habitat projektas buvo pristatomas grupėje apie gamtos atkūrimą ir tvarkymą (angl. Restoration and management), projektui įteikta simbolinė LIFE vėliava.
LIFE ForestHabitatLT projektui pasirinktos keturios teritorijos Lietuvoje, kuriose bus vykdomos veiklos – Šimonių giria, Buktos miškas, Praviršulio tyrelis. Įtraukta ir viena apsaugos statuso neturinti teritorija – Dabrovolės (Žaliojo raisto) pelkė. Saugomose teritorijose išskirtos įvairių tipų miškų ir pelkių buveinės, tačiau dalies jų apsaugos būklė įvertinta kaip bloga ar patenkinama. Dabravolės pelkėje bus sudaromos sąlygos buveinėms susiformuoti. Projekto metu bus parengiami gamtotvarkos planai, integruojami į vidinės miškotvarkos projektus, pritaikomos EB svarbos natūralių miško buveinių tvarkymo rekomendacijos, parengiamos artimesnės gamtai miškininkystės gairės Lietuvos miškams. Vėliau bus projekto rezultatai bus vertinami ir pristatomi visuomenei. Planuojama, kad projekto metu iš viso bus pagerinta 750 ha miško ir 500 ha pelkių buveinių būklė.
Daugiau apie projektą: https://vmu.lt/life-foresthabitatlt/apie-projekta/
Šaltinis: https://sc.bns.lt/view/item/497057