„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Šilumos gamintojai neprivalės supirkti terminalo dujų: jos bus parduodamos rinkoje

Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtiems įstatymų pakeitimams, kuriais keičiamas suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo būtinojo kiekio realizavimo modelis ir didinama konkurencija gamtinių dujų rinkoje.
Klaipėdos uostas oficialiai perdavė SGD krantinės valdymą bendrovei "Klaipėdos nafta"
Klaipėdos uostas oficialiai perdavė SGD krantinės valdymą bendrovei "Klaipėdos nafta" / L. Sėlenienės nuotr.

Pataisomis siūloma panaikinti prievolę reguliuojamiems energijos gamintojams pirkti per Klaipėdos SGD terminalą tiekiamas dujas iš paskirtojo tiekėjo „Litgas“.

Paskirtasis tiekėjas privalės ir toliau įsigyti būtinąjį kiekį – 4 SGD krovinius per metus – tačiau jį parduoti turės rinkos pagrindais Lietuvos, regioninėje ar tarptautinėje SGD rinkoje.

Pagal naują tvarką reguliuojami energijos gamintojai turėtų galimybę diversifikuoti savo dujų tiekimo portfelį ir gamtines dujas įsigyti iš skirtingų šaltinių. Iki šiol jie beveik 100 proc. reikiamų dujų turėjo įsigyti iš paskirtojo tiekėjo.

„Mes siūlome reguliuojamiems energijos gamintojams nustatyti palankesnį teisinį reguliavimą. Tai leis valstybės reguliuojamiems šilumos ir elektros gamintojams įsigyti dujas konkurencingomis sąlygomis ir mažiausios kainos principu gamtinių dujų rinkoje iš skirtingų šaltinių – 50 proc. dujų įsigyti biržoje, o likusią dalį savo pasirinkimu“, – pranešime spaudai sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pagal siūlomą tvarką reguliuojami energijos gamintojai, kurie per metus suvartoja 50 gigavatvalandžių gamtinių dujų ar daugiau, ne mažiau kaip 50 proc. reikalingo metinio gamtinių dujų kiekio turėtų įsigyti konkurencinėmis sąlygomis gamtinių dujų biržoje „GET Baltic“.

Šiuo metu yra aštuoni tokie reguliuojami energijos gamintojai – didžiųjų miestų šilumos ir elektros energijos gamintojai – suvartoja apie 90 proc. viso reguliuojamų energijos gamintojų suvartojamo gamtinių dujų kiekio.

Tikimasi, kad modelio pakeitimai 6 mln. eurų sumažins su SGD terminalu susijusias sąnaudas.

Prognozuojama, kad siūlomas modelis leistų per keletą metų 4 kartus padidinti Lietuvos gamtinių dujų biržos likvidumą, o metinės prekybos apimtys biržoje augtų nuo 0,8 TWh (2018 m.) iki 3–3,5 TWh gamtinių dujų, tai sudarytų apie 15 proc. šalies dujų suvartojimo.

„Sandoriai biržoje – tai skaidriausia ir efektyviausia prekybos dujomis forma, kuri užtikrina aiškias ir vienodas sąlygas visiems rinkos dalyviams. Tai palengvina naujų tiekėjų atėjimą į rinką, skatina konkurenciją, kuri užtikrina geresnes kainas vartotojams“, – sako energetikos ministras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“