Skalūnų žvalgybos ir gavybos stabdymui pritarė 7 komiteto nariai, 2 susilaikė, vienas – Valentinas Mazuronis – balsavo prieš.
Seimo Aplinkos apsaugos komitetui pradėjus svarstymą dėl skalūnų dujų, į kabinetą suplūdo kelios dešimtys žmonių. Vienas svečių – Emilis Urba – bandė parlamentarus įtikinti, kad skalūnų dujos yra žalingos.
„Esame įpratę manyti, kad gamtinės dujos yra labai švarios. Tačiau skalūninėms dujoms tai visai netinka“, – sakė E.Urba.
Kalbėdamas apie jų žalą, E.Urba skalūnų naudojimą lygino su namu, kurį norėdami apšildyti pradėtume deginti namo baldus.
Jurgitos Lapienytės nuo./Urba Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje |
Mes negalime tikėti verslu, kuris neaiškiai čia atsidūrė, spardydamas kojomis prezidentūrą ir Vyriausybę, – sakė A.Balsys.
„Mes griauname žemės sandarą pildami nuodus, o iš ten imdami tas medžiagas, kurios žemės paviršiuje nebūtinai pageidaujamos. (…) Tam dalykui būdingi netikėtumai, nelauktos reakcijos, vis nauji atradimai ir iššūkiai. (…) Amerikos visuomenė, kurią laikome brandžia, ji nebegali pasipriešinti šitam vėžiui“, – aiškino E.Urba.
Mokslininkas kalbėdamas rėmėsi ne Lietuvoje atliktais tyrimais, bet užsienio mokslininkų darbais.
Komiteto narys Linas Balsys siūlė kol kas stabdyti skalūnų dujų plėtrą.
„Mes negalime tikėti verslu („Chevron“ – red. pastaba), kuris neaiškiai čia atsidūrė, spardydamas kojomis prezidentūrą ir Vyriausybę“, – sakė L.Balsys.
Komiteto posėdyje dalyvavo ir opozicijos lyderis Andrius Kubilius. Jis suabejojo kalbėjusio mokslininko kompetencija ir paragino komitetą aiškiai išanalizuoti visus oficialius duomenis apie skalūnų dujas.
„Dar sykį raginu atskirti du dalykus. Vienas – tyrimai, kitas – naudojimas“, – sakė A.Kubilius.
A.Salamakinas pasiūlė A.Kubiliui pirmiausia pradėti žvalgytis dujų jo kieme. Skalūninių dujų klodai jau esą išžvalgyti ir belieka tik jas pradėti naudoti.
„Aš negavau nė vieno mokslininkų, kurie yra profesoriai, akademikai, pritarimo“, – sakė A.Salamakinas.
Aurelija Stancikienė tikino, kad yra vienas tam pritariantis geologas.
Kitą savaitę komitetas žada susitikti su „Chevron“ atstovais.
Valentinas Mazuronis: pieštuku galima išsidurti akį, bet niekas nestabdo pieštukų gamybos
„Man klausantis emocingų pasisakymų, norėjau užduoti klausimą, gal ir tręšti žemės ūkį nebereikia, nes trąšos skatina tuos pačius procesus“, – po komiteto posėdžio sakė V.Mazuronis.
Jo teigimu, gerai, kad žmonės nori kontroliuoti procesą, tačiau iki šiol esą buvo pateikti tik emocijomis paremti argumentai.
„Rekomendacija stabdyti konkursą, mano nuomone, tėra emocinė, nepakankamai motyvuota, tokia daugiau mitinginė, negu pagrįsta realiais faktais, realiomis mokslininkų išvadomis. (…) O galimybės, kad gali kažkas atsitikti: pieštuku galima išsidurti akį, bet reikia saugotis. Negirdėjau, kad kas nors nutrauktų pieštukų gamybą“, – sakė V.Mazuronis.
V.Mazuronio teigimu, Aplinkos apsaugos komiteto pasiūlymas tėra rekomendacija, į kurią Vyriausybė nebūtinai atsižvelgs.
„Tai yra komiteto kreipimasis į Vyriausybę. (…) Tai yra komiteto nuomonė, komiteto rekomendacija, kurią, aš manau, Vyriausybė svarstys“, – sakė aplinkos ministras.
Geologijos tarnyba: žmones gąsdinti galima labai lengvai
Lietuvos geologijos tarnybos vadovas Juozas Mockevičius taip pat kritiškai žiūrėjo į komitete dalyvavusio mokslininko E.Urbos mintis. Išsakyti argumentai esą paremti neaišku, kokio lygio tyrimais iš laikraščių.
„Gerbiamo mokslininko pranešime nieko negirdėjau apie Europos Sąjungoje atliktas studijas. Tai, be abejo, žmones gąsdinti galima labai lengvai“, – žurnalistams Seime sakė J.Mockevičius.
Artimiausiu metu Geologijos tarnyba ruošiasi paskelbti informaciją apie Tauragės apskrities požeminio vandens ir geriamojo vandens kokybę.
„Tada galima bus spręsti, kiek pagrįsti tie nuogąstavimai dėl požeminio vandens padėties blogėjimo“, – sakė tarnybos vadovas.
Jis kritiškai vertina ir pasisakymus, esą žvalgyba neatskirta nuo gavybos.
„Lietuvos Respublikoje veikia ne tik Žemės gelmių, bet ir nežinau, kiek šimtų kitų įstatymų ir teisės aktų. Tų dviejų etapų suplakti į vieną vietą neįmanoma“, – sakė J.Mockevičius.