„Pirmiausia buvo iškeltas klausimas Seimo, priimant atskirą teisės aktą, kuriame buvo aiškiai parašyta, kad įpareigoja ištirti tolesnį Lietuvos apsirūpinimą elektros energija – ar su Visagino atominės elektrine, ar be jos. Dabar mokslininkai yra pateikę išvadas, jos šiandien bus pristatytos Strateginiame komitete, po to – koalicijoje ir bus priimti sprendimai “, – pirmadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė premjeras.
„Čia dar nėra visa energetikos strategija. Visa strategija yra ruošiama lygiagrečiai, kur bus kalbama apie biokuro dalį, apie termofikacinių elektrinių pertvarką tiek Kaune, tiek Vilniuje, taip pat yra iškeltas klausimas, kada prasidės kitų projektų įgyvendinimas“, – tęsė A.Butkevičius.
Premjero teigimu, šiuo metu Lietuva turi galimybes ir pajėgumus apsirūpinti elektros energija, tačiau būtina įvertinti, ar tai ekonomiškai naudinga.
„Šiandien mes turime tiek pagrindinių priemonių arba tokius techninius pajėgumus, kad mes galime apsirūpinti elektros energija 180 procentų. Bet yra kainos klausimas – ar tai apsimoka. Tam ir padaryta visa analizė. Skaičiavimuose yra taikyta 70 matematinių modelių, skaičiuojant 70 procentų apsirūpinimu ir 80 procentų apsirūpinimu. Įvairiausi modeliai yra pritaikyti, siekiant kuo daugiau patiems gamybos metu apsirūpinti elektros energija. Tačiau reikia įvertinti, kiek ta elektros energija kainuos. Puikiai suprantame, kad konkurencingumas, mokumas ir visi kiti faktoriai veikia. Reikia įvertinti, kad 2015 metais mes jau būsime “Nord Pool„ ir pirksime “Nord Pool„ biržoje elektros energiją“, – kalbėjo A.Butkevičius.
Su darbo grupės išvadomis Vyriausybei perduotos ir Lietuvos energetikos instituto parengtos išvados, kuriose labai skeptiškai atsiliepiama apie branduolinės energetikos vystymo finansinį naudingumą, pranešė vz.lt.
Premjeras pirmadienį supažindino prezidentę Dalią Grybauskaitę su pirminėmis darbo grupės, ruošiančios atnaujintą Nacionalinę energetikos strategiją, išvadomis. Tačiau pokalbio turinys kol kas neatskleidžiamas.
Strategijos projektas ir darbo grupės išvados pirmadienį pristatomos Vyriausybės strateginiame komitete, o vakare – ir valdančiosios koalicijos partneriams. Seimo plenariniame posėdyje jis bus pristatytas ketvirtadienį.
Vyriausybės apsisprendimo dėl VAE aetities laukia strateginė partnerė – Japonijos bendrovė „Hitachi“ bei regioninės partnerės – Latvija ir Estija.