A.Kubilius remiasi energetikos ministru Roku Masiuliu, kuris, antradienį kalbėdamas konservatorių organizuotoje tarptautinėje konferencijoje apie Astravo AE grėsmes, tarp kitų išsakytų teiginių, pasak ekspremjero, „pirmą kartą viešai paskelbė jau seniai ekspertų žinomą tiesą – vėjo ir saulės energetikos plėtra Lietuvoje dabartinėmis sąlygomis vis labiau Lietuvos elektros energetikos sistemą pririša prie Rusijos“.
„Mums labai svarbu kuo daugiau stiprinti dialogą su Lenkija šio klausimo sprendimui. Dar pridėčiau, kad tikrai nepakenktų dar vienas kabelis į Švediją (...). Sustiprinus jungtis su Vakarais, mes galėtume jaustis žymiai ramiau. Pavyzdžiu galėčiau pasakyti žaliosios energetikos plėtrą ir vėjo energetikos statybą.
Europos Sąjunga padengia dalį kaštų, vėjo energetika su kaštų padengimu yra konkurencinga rinka. Bet šiuo metu didžiąją dalį rezervų sisteminių paslaugų mes gauname iš Baltarusijos, per Baltarusiją iš Rusijos. Jei norime sistemines paslaugas perkelti ant kitų linijų, turime energetines jungtis stiprinti pirmiausia su Lenkija. Jei manęs paklaustų, koks didžiausias darbas dabar yra energetikoje, tai – antra jungtis su Lenkija ir sinchronizacija su žemynine Europa. Tokiu būdu išsprūsime iš Rusijos glėbio ir jau patys galėtume savo energetikoje tvarkytis 100 procentų ir vystyti žaliąją energetiką, kuri kuo toliau, tuo labiau bus konkurencinga. Bet dabar kiekvienas mūsų pastatytas vėjo malūnas teoriškai didina mūsų priklausomybę nuo Rusijos“, – konferencijoje sakė R.Masiulis.
Pasak A.Kubiliaus, ministro žodžiai reiškia, kad vėjo energetikos plėtra Lietuvoje reikalauja vis didesnių sisteminių balansavimo pajėgumų, kuriuos įprastai gauname iš rusiškos BRELL sistemos.
„Taigi šiuo metu vėjo energetikos plėtra Lietuvą vis labiau klampina į priklausomybę nuo Rusijos ir mažina galimybes atsijungti nuo BRELL sistemos, o tuo pačiu ir užkirsti kelią Astravo AE elektros patekimui į Lietuvos energetinę sistemą ir rinką. Norint prisijungti prie europinės sinchronizacijos sistemos, pirmiausia reikia įrodyti, kad besijungiantieji yra pajėgūs tam tikrą laiką veikti savarankiškai. Kuo daugiau Lietuva plėtos vėjo energetiką, tuo sunkiau jai bus išpildyti šią sąlygą, ir galimybės atsijungti nuo BRELL bei persijungti prie vakarietiškos sistemos bus vis sunkiau realizuojamos“, – teigia A.Kubilius.
Seimo opozicijos lyderis tikina, kad dabartinė valdančioji dauguma elgiasi taip, kaip naudinga Kremliui – leidžia plėtoti vėjo energetiką ir tuo pat metu uždarinėja termofikacines elektrines, kurios galėtų energetikos sistemai teikti rezervavimo paslaugas.
„Tai ilgam pririštų Lietuvą prie BRELL sistemos, per kurią į Lietuvą bus pumpuojama ir Astravo nešvari elektra“, – įspėja A.Kubilius.
Per pirmuosius šešerius šių metų mėnesius elektros energijos iš vėjo gamyba Lietuvoje, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išaugo 53,5 proc., o palyginti su 2014 m. pirmu pusmečiu – net 70 proc., rodo „Litgrid“ duomenys. Ekspertų teigimu, šiais metais daugiausia įtakos augimui turėjo pradėję veikti nauji vėjo elektrinių parkai.
Iki šių metų liepos 1 d. Lietuvos vėjo elektrinėse pagaminta elektros energija sudarė beveik pusę (49,5 proc.) visos šalyje pagamintos elektros. Praėjusiais metais vėjo elektrinių sugeneruotos elektros dalis sudarė beveik penktadalį (19 proc.) bendros gamybos.
Šiais arba kitais metais bus pasiekta maksimali įstatymų leidžiama vėjo jėgainių galia – 500 MW.