„Laikas yra labai nedėkingas. Kritusios kainos, Amerikoje vyksta mažesnių įmonių konsolidacija, „Chevron“ išėjo iš Lietuvos, nors jie turėjo ir savų motyvų. Bet aš tikiu sėkme – mes daug darome paruošiamųjų darbų: daug dirbame su bendruomenėmis, daug praktiškai analizuojame, daug teisės aktų peržiūrėjome, patobulinome nemažai, pagerinome sąlygas bendruomenėms, peržiūrėjome visą mokestinę aplinką“, – 15min.lt sakė Daiva Matonienė.
Ji neseniai grįžo į mokymų Kolorado valstijoje. Ten, pasak jos, teisinis reglamentavimas skalūnų žvalgybai ir gavybai yra ne toks griežtas, kaip Lietuvoje. Pavyzdžiui, skalūnų gavėjams nustatomas 12,5 proc. mokesčio tarifas, Lietuvoje jis siekia 15 proc. Griežtesni Lietuvoje ir aplinkosauginiai reikalavimai.
Rudenį Aplinkos ministerija skelbs konkursą tradicinių ir netradicinių angliavandenilių (taigi ir skalūnų) žvalgybai Tauragės–Šilutės plote. Jį laimėjusi įmonė 15 proc. mokestį turės mokėti tik nuo 2020 metų – tokia lengvata siekiama pritraukti įmones.
D.Matonienė tikisi, kad konkurso laimėtoją pavyks patvirtinti iki kitų metų pabaigos. Ji sakė, kad šiuo metu yra glaudžiai dirbama su bendruomenėmis, taip pat ir su potencialiomis įmonėmis, kurios galėtų žvalgyti skalūnų plotus Lietuvoje. Tai veikiausiai bus ne JAV ir Kanados – hidraulinio ardymo eksperčių – įmonės.
„Jų susidomėjimo tikiuosi mažiausiai. Nelabai tikiu, kad jie ateitų, kad jiems čia būtų įdomu. Reikia daugiau žvalgytis į kaimynus“, – sakė D.Matonienė. Ji spėlioja, kad tai galėtų būti Lenkijos, Didžiosios Britanijos ar net Lietuvos įmonė su partneriais.
Pasak jos, apie gavybą kalbėti kol kas dar anksti.
„Reikia įsitikinti, ką mes turime“, – sakė ji.