Iki šiol biokurą gamina privačios bendrovės. Didžioji dalis šio kuro parduodama pagal sutartis šilumos ir elektros gamintojams.
Pernai spalį pradėjus veikti biokuro biržai prekyba beveik nevyko. Tik rugpjūtį pradėjus rengti aukcionus ilgalaikiams sandoriams prekyba pagyvėjo ir dabar jau sudaryta sandorių už 3,5 mln. litų. Tiesa, kol kas pasiūlymų parduoti yra daugiau negu norinčiųjų pirkti.
Manoma, kad kitąmet miško urėdijų pagamintos skiedros sudarytų kelis procentus visos šalies biokuro paklausos.
Aplinkos ministro pavedimu nuo Naujųjų metų urėdijos iš miško kirtimų atliekų gamins skiedras ir parduos jas biržoje. Iki šiol urėdijos tik prekiavo miško kirtimų atliekomis, kurias pirkdavo kuro gamintojai.
„Tikimės, kad mūsų tiekiama skiedra bus pigesnė. Tai reiškia, kad atpigs ir šildymas vartotojams. Iki šiol situacija tokia, kad kaip biokuro naudotojai norėjo, taip darė, bet dabar nauji rėmai atsiradę tą situaciją sureguliuos“, – sako aplinkos viceministras Linas Jonauskas.
Manoma, kad kitąmet miško urėdijų pagamintos skiedros sudarytų kelis procentus visos šalies biokuro paklausos.
„Rezervuota 50 tūkst. kubinių metrų, tai yra– 10–15 proc. nuo mūsų galimo patiekti miško kirtimų atliekų kiekio iš valstybės miškų. Miškų urėdijos, manau, sugebės užtikrinti konkurencingą kainą“, – sako Gintaras Visalga, generalinio miškų urėdo pavaduotojas.
„Jei urėdijos ženklų kiekį pagamins, turėtų kaina biokuro sumažėti. Kol kas nežinia, kiek jie parduos. Jei nedaug gamins, kainos išliks panašios“, – sako UAB „Timbex“ Biokuro padalinio vadovas Linas Mažintas.
Pagal Energijos išteklių įstatymą nuo kitų metų šilumos tiekimo įmonės dešimtadalį biokuro privalės įsigyti Biokuro biržoje. Dar kitais metais – trečdalį, o 2016 metais – pusę suvartojamo biokuro. Tikimasi, kad tai suaktyvins biokuro rinką.