„Pirkimų sumos įspūdingos – buvo nupirkta teisinių, konsultacinių paslaugų bemaž už 80 mln. litų, ir visuose pirkimuose buvo rasta esminių pažeidimų – buvo nesilaikoma nešališkumo principo, buvo iš vieno subjekto pirkimai, be konkurso, supaprastinto konkurso tvarka. Tai yra buvusių vadovų turbūt darbo arba brokas, arba nusikalstama veika. Tai turės atsakyti turbūt prokuratūra“, – po komisijos posėdžio žurnalistams Seime sakė socialdemokratas Artūras Skardžius.
Pasak A.Skardžiaus, komisija jau kreipėsi į prokuratūrą bei Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT) dėl šių pažeidimų, taip pat žada kreiptis į Valstybės kontrolę.
„Matome, kad nebuvo atliktas auditas. Valstybės kontrolė aplamai energetikos sektoriuje kažkaip nematė reikalo kontroliuoti ir nematė rizikos“, – kalbėjo A.Skardžius. Anot jo, komisija aiškinsis, kodėl Valstybės kontrolė neįtraukė šių pirkimų į planuojamus auditus ir netyrė, kaip VAE naudoja lėšas.
Komisijos vadovo teigimu, 2008-2012 metais energetikos sektoriuje įgyvendinta beveik 250 mln. litų vertės viešųjų pirkimų.
„Tai teisinės paslaugos apie 100 mln. litų, kitos paslaugos – 120 mln. litų, mokymo paslaugos ir viešųjų ryšių paslaugos“, – detalizavo A.Skardžius.
Parlamentaras išskyrė, anot jo, naują pirkimo objektą – visų energetikos įmonių vadovų ir valdybos narių civilinės atsakomybės draudimą. A.Skardžiaus duomenimis, 2011-2012 metais VAE vadovo ir valdybos narių civilinės atsakomybės draudimui išleista maždaug 1 mln. litų.
„Tai reiškia – galiu priimti bet kokį sprendimą, nes draudimo kompanija atlygins. Vadinasi, atsakomybės iš jų nebus išreikalauta, nebent tik iš draudimo kompanijos nuostolius“, – BNS teigė A.Skardžius.
„Ministerijos (Energetikos ministerijos – BNS) deleguoti į valdybą žmonės irgi buvo apdrausti“, – pridūrė komisijos vadovas.
Komisijos posėdyje dalyvavęs „Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas jokių komentarų žiniasklaidai nepateikė.
Laikinosios energetikos komisija iki lapkričio 15 dienos tiria buvusios Vyriausybės darbus energetikoje.