„Deja, tenka pripažinti, kad priemonės, kurių Lietuva iki šiol ėmėsi, neužtikrina tos elektros iš Baltarusijos nepatekimo į mūsų šalies rinką“, – spaudos konferencijoje Vyriausybėje sakė ministras.
„Ta elektra, kuri fiziškai atiteka į Lietuvą, iš Lietuvos niekur neišteka, ji sunaudojama būtent Lietuvoje“, – kalbėjo jis.
Lietuvos politikai jau kurį laiką įnirtingai diskutuoja apie tai, kaip įgyvendinti baltarusiškos elektros boikotą. Juo siekiama apsunkinti, Lietuvos teigimu, nesaugiai pastatytos Astravo AE eksploataciją.
Vyriausybė trečiadienį sudarė komisiją, be kitų klausimų nagrinėsiančią būtinąsias priemones, kaip „apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių“.
Pasak D.Kreivio, tai leis Valstybės gynimo tarybai pateikti „tam tikrus siūlymus“.
„Noriu iš karto pasakyti, kad didžioji dalis tų pasiūlymų nebus vieši“, – patikino ministras.
Jis pridūrė, kad baltarusiškos elektros boikoto planas bus baigtas rengti vasarį.
Konservatoriai dar prieš ateidami į valdžią teigė, kad šio boikoto dabar įgyvendinti nepavyksta dėl ydingo naujo Baltijos šalių susitarimo, apibrėžiančio prekybą elektra su trečiosiomis šalimis.
Anot D.Kreivio, šį susitarimą bus mėginama rengti iš naujo – jau šią savaitę ministras ketina išsiųsti laišką Latvijos kolegai energetikos ministrui su raginimu bendradarbiauti rengiant naują vadinamąją prekybos metodiką.
Lietuva formaliai nutraukė prekybą baltarusiška elektra iš karto, kai tik Baltarusijos AE pradėjo gaminti elektrą – pernai lapkričio 3-ąją. Vadinamasis fizikinis elektrinės paleidimas prasidėjo rugpjūtį.
Baltarusijos energetikos ministerija pranešė, kad Astravo jėgainės pirmasis reaktorius sausio 12 dienos vakare per bandymus pradėjo dirbti visu pajėgumu.
Baltarusija gruodžio 22-ąją paskelbė Astravo AE pirmojo reaktoriaus bandomojo pramoninio naudojimo etapo pradžią, per kurį pirmasis energijos blokas bandomas 75 proc. ir didesnio pajėgumo lygiuose.
Netoli Lietuvos valstybinės statoma pirmoji Baltarusijoje AE turės du vienodos galios rusiško VVER projekto reaktorius.
Pirmąjį reaktorių pramoniniu būdu planuojama pradėti naudoti šių metų pirmąjį ketvirtį, o antrąjį reaktorių tikimasi įjungti 2022 metų pirmąjį pusmetį.
Projektas finansuojamas Rusijos valstybine paskola. Elektrinę stato korporacija „Rosatom“.
Lietuvos vyriausybė teigia, kad reaktorius statomas nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų.