Atliekama Lietuvą ir Lenkiją jungiančio GIPL dujotiekio vidinė diagnostika

Praėjus metams po Lietuvos ir Lenkijos dujų perdavimo tinklus sujungusio GIPL dujotiekio veiklos pradžios, pagal numatytą planą atliekama vamzdyno vidinė diagnostika. Jos metu tikrinama dujotiekio būklė, vertinama, ar nėra vamzdyno pažeidimų bei defektų po vienerių metų dujotiekio eksploatacijos, rašoma „Amber grid“ pranešime spaudai.
Dujotiekio jungties tarp Lenkijos ir Lietuvos GIPL veikimo pradžia
Dujotiekio jungties tarp Lenkijos ir Lietuvos GIPL veikimo pradžia / Lukas Balandis / BNS nuotr.

„Nors GIPL dujotiekis yra naujas, tinkamai išbandytas ir saugiai eksploatuojamas, privalome vidinės diagnostikos būdu fiksuoti pradinę dujotiekio būklę ir užtikrinti jo priežiūrą. Pirmoji jungties su Lenkija vidinė diagnostika buvo suplanuota dar projektuojant dujotiekį. Šiemet diagnostikos darbus savo dujotiekio dalyje vykdys ir Lenkijos dujų perdavimo sistemos operatorius. GIPL dujotiekiu dujos perduodamos tiek Lietuvos, tiek ir Lenkijos vartotojams, todėl svarbu užtikrinti nepertraukiamą šios dujų jungties veiklą“, – sako „Amber Grid“ technikos direktorius Andrius Dagys.

GIPL dujotiekio patikrinimas, kurį „Amber Grid“ specialistai atlieka kartu su Didžiosios Britanijos rangovais, truks iki liepos 4 dienos. Pirmiausia, dujotiekio ertmė valoma specialiu prietaisu, keliaujančiu dujotiekio vidumi, stumiant dujų srautui. Vėliau dujotiekio vamzdyno sienelės bus skenuojamos išmaniuoju įtaisu. Duomenų apie dujotiekio būklę analizę rangovai turėtų pateikti po mėnesio.

2022 metų pirmoje pusėje, prieš pradedant eksploatuoti GIPL, buvo atlikti visi būtini bandymai, dujotiekio suvirinimo siūlės buvo peršviestos rentgenu, svarbiausios iš jų patikrintos ultragarsu, taip pat atlikti dujotiekio aukšto slėgio hidrauliniai bandymai. Pasitelkus aukštos raiškos diagnostikos įrangą, buvo atlikta vidinė vamzdžio geometrijos patikra – specialiu robotu buvo matuojama vidinė dujotiekio ertmė, ieškant galimų mechaninių pažeidimų. Gavus teigiamas vidinės diagnostikos išvadas, dujotiekis buvo jungiamas prie jau veikiančios dujų perdavimo sistemos atkarpos.

Kiek vėliau, 2022 metų rudenį GIPL buvo išbandytas veikiant maksimaliu pajėgumu. Du bandymai buvo atlikti siekiant įsitikinti, kad dujotiekiu be trikdžių gali būti perduodamas visas techninius GIPL statybos parametrus atitinkantis dujų srautas.

GIPL dujotiekiu aktyviai naudojamasi nuo jo veiklos pradžios 2022 m. gegužę. Dujų tiekėjai naująja perdavimo linija komerciškai jau transportavo 12,6 teravatvalandės (TWh) dujų. Jungtis aktuali ne tik Lietuvos ir Lenkijos sistemos naudotojams, bet ir visam aplinkiniam Baltijos šalių bei Suomijos regionui.

GIPL ilgis Lietuvos teritorijoje – 165 km. Iš viso Lietuvoje įrengta 2285 km magistralinių dujotiekių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų