Ursula von der Leyen kalbėjo ketvirtadienį po Briuselyje vykusios Rytų partnerystės lyderių vaizdo konferencijos.
„Astravo branduolinės jėgainės klausimas buvo iškeltas. Pirmiausia, mums branduolinio saugumo klausimas yra didelės svarbos ir turint omenyje, kad Baltarusija yra tiesioginė (ES – BNS) kaimynė, ji privalo užtikrinti aukščiausius galimus saugumo reikalavimus“, – sakė U. von der Leyen.
EK pirmininkė pažymėjo, kad diskusijose esama pažangos, tačiau dar nepasiektas norimas rezultatas.
„Palaikome ryšį su Baltarusijos valdžia. Kaip žinote, buvo išsakytas pageidavimas, kad turi būti įgyvendintos ekspertų rekomendacijos. Tad šiandien Baltarusija pareiškė, kad yra pasiruošusi surengti streso testų apžvalgą (peer review on the stress test), o rudenį šia tema būtų surengta aukšto lygio konferencija. Taigi, tai yra žingsnis į priekį, tikrai ne diskusijų pabaiga ir mes nesame ten, kur norėtume būti, bet šiandien nauja būtent tai“, – teigė U. von der Leyen.
Baltarusijos vyriausybės vadovas Romanas Golovčenka pranešė, kad Minskas sutinka peržiūrėti nacionalinį veiksmų planą, sudarytą pagal AE streso testų rezultatus, praneša Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.
„Mes esame pasirengę konstruktyviam bendradarbiavimui su ES šioje srityje. Baltarusija neturi ko slėpti. Šiame kontekste mes esame įsipareigoję laikytis visų dokumentų dėl branduolinės saugos. Mes informavome savo Europos partnerius, kad iš esmės sutinkame su nacionalinio veiksmų plano, pagrįsto AE streso testų rezultatais, peržiūra“, – po Rytų partnerystės šalių lyderių vaizdo konferencijos sakė R.Golovčenka.
R.Golovčenkos pareiškimą išplatino Baltarusijos vyriausybės spaudos tarnyba.
Astravo AE streso testus 2016 metais atliko pagrindinio jėgainės rangovo Rusijos „Rosatom“ antrinė įmonė „Atomprojekt“. Jų rezultatus vertinusi Europos Komisijos ir Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) sudaryta tarptautinių ekspertų darbo grupė 2018 metų liepą paskelbtoje ataskaitoje atskleidė nemažai projekto trūkumų.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas birželį išreiškė viltį, kad EK priims politinius sprendimus dėl Astravo AE elektrinės. Pasak ministro, Europos Sąjungos įsitraukimo techniniu lygiu nebeužtenka. Jis pažymėjo, kad streso testų reikalavimai iki šiol nėra įgyvendinti.
Lietuva yra didžiausia šio projekto kritikė ir yra pasiryžusi boikotuoti jos elektros patekimą į rinką. Minskas neigia Vilniaus kritiką dėl jėgainės nesaugumo.