„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Baltarusijos ir Rusijos fizikai: incidentas Astravo atominėje ateityje gali virsti katastrofa

Net ir nedidelis įplyšimas reaktoriaus korpuse gali būti lemtingas ateityje, kai elektrinė pradės veikti, įspėja atominės energetikos specialistai. Rusijos ekspertai, vertindami incidentus Baltarusijos statomoje Astravo atominėje elektrinėje, mato panašumų su incidentais „Rosatom“ statomoje Leningrado atominėje elektrinėje netoli Sankt Peterburgo.
Astravo atominė elektrinė
Astravo atominė elektrinė / Mariaus Jokūbaičio nuotr.

2011 metų liepos 17 dieną nuo statomos antrosios Leningrado atominės elektrinės reaktoriaus atsikabino milžiniška metalo konstrukcija. Armatūros karkasas tiesiog atplyšo nuo reaktoriaus gaubto ir pakibo ore. Praėjus penkeriems metams, 2016 metų liepos 10 dieną, jau Astravo atominėje elektrinėje reaktoriaus korpusas krito ir galimai buvo pažeistas. Kas sieja šiuos abu incidentus?

Incidentas Leningrado atominėje elektrinėje
Incidentas Leningrado atominėje elektrinėje

Eksploatacijos metu reaktoriuje gali įvykti neutronų nutekėjimas, kurį gali sukelti net ir nedidelės deformacijos arba korpuso mikroįplyšimai, tad tai yra labai pavojinga, – sakė G.Lepinas.

Pirmiausia, tas pats statytojas – „Rosatom“. Antra, abu pavojingus incidentus statytojas bandė nuslėpti. Leningrado atominės elektrinės statybos dėl to užsitęsė, o Astrave tai būtų geriausias scenarijus, sako Baltarusijos ir Rusijos fizikai. Trečia, tiek Rusijos, tiek Baltarusijos atominių elektrinių statybvietėse reguliariai kas nors krinta, vadinasi, statytojas nepajėgus atlikti tokių darbų kokybiškai.

Naudoti pažeistą korpusą – neleistina

Po dar vieno, šįkart neeilinio, incidento Astravo atominėje elektrinėje, sujudo ir Baltarusijos fizikai, ir nepriklausomi ekspertai. Ankstesni įvykiai, kuriuos taip pat bandyta nuslėpti, tebuvo tik nedideli įvykiai betonavimo aikštelėje, o dabar – dar neregėta avarija. Reaktoriaus korpuso pažeidimas – tai rimčiau nei rimta, sako fizikai.


Mariaus Jokūbaičio nuotr./Astravo atominė elektrinė Kaip naviny.by teigė branduolinės energijos profesorius Georgijus Lepinas, reaktoriaus gaubtas turėtų būti itin apsaugotas viso transportavimo metu, nes net ir menkiausi įtrūkimai ar kiti pažeidimai gali būti lemtingi, kai jame bus reaktorius.

G.Lepinas
G.Lepinas

„Eksploatacijos metu reaktoriuje gali įvykti neutronų nutekėjimas, kurį gali sukelti net ir nedidelės deformacijos arba korpuso mikroįplyšimai, tad tai yra labai pavojinga.

Praktinis tokio reaktoriaus korpuso panaudojimas yra kategoriškai neleistinas“, – sakė jis

Bandys menkinti incidento mastą

Fizikas ir atominės energetikos ekspertas Andrejus Ožerovskis, kuriam, beje, uždrausta 10 metų įvažiuoti į Baltarusiją dėl kritikos atominei elektrinei, sako neatmetantis, kad būtent rusai bandys menkinti incidento mastą.

„Problema yra tai, kad ir „Rosatom“, ir Baltarusijos atominės statytojai parodė, jog pasirengę slėpti incidentus. Galiu tik numanyti, kad jie ir šį kartą mėgins sumenkinti incidentą“, – sakė jis.

A.Ožerovskis
A.Ožerovskis

Beje, jis pastebėjo, kad netoli Sankt Peterburgo statytoje atominėje elektrinėje taip pat įvyko daug incidentų. Tiek ten, tiek Astrave darbuojasi „Rosatom“, todėl fizikas mano, kad tai liudija projekto vykdytojo nekokybišką darbą.

Jis netgi įžvelgia panašumą tarp incidentų Sankt Peterburgo ir Astravo atominėse elektrinėse. Rusijoje reaktoriaus statybų metu taip pat krito sunkios konstrukcijos.

„Yra tiesioginiai įrodymai, kad atominės statytojai Rusijoje nesugebėjo teisingai paskaičiuoti sunkių elementų kėlimo projekto“, – teigė A.Ožerovskis.

Incidentus visada slepia

Fizikas, visuomeninės organizacijos „Žaliasis pasaulis“ vadovas Olegas Bodrovas pažymėjo, kad panašūs incidentai atominėje elektrinėje šalia Sankt Peterburgo visada būdavo nutylimi, ir paaiškėdavo tik vėliau.

O.Bodrovas
O.Bodrovas

Astravo atominėje pavojingiausias incidentas irgi nutiko dar liepos 10 dieną, o tiesa aiškėja tik dabar. Beje, O.Bodrovas gyvena kaip tik Sosnovo Boro mieste, kur „Rosatom“ stato antrąją Leningrado atominę elektrinę.

Rusijos fizikas įsitikinęs: mažiausia, kas gali nutikti po pastarojo incidento – statybų pavėlinimas, terminų nukėlimas. O kaip su galimai pažeistu reaktoriaus gaubtu?

„Kai reaktoriaus gaubto dalis statybos metu nukrito, žiniasklaida apie tai nebuvo informuota. Nukritęs fragmentas buvo išmestas į šiukšlyną“, – sakė O.Bodrovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs