Dabartinėje Rusijos elektros energetikos planavimo strategijoje laikotarpiui iki 2035 metų esminis importo augimas nenumatytas, o planuojamo importo iš Baltarusijos eilutėje apskritai įrašytas skaičius 0.
„Eurazijos Sąjungos (EAS) bendrai energetikos rinkai Europos Sąjungos ar kitų pasaulio regionų pavyzdžiu sukurti būtinas aktyvesnis derinamasis, siekiant efektyviau panaudoti gamybos ir perdavimo pajėgumus. Tačiau kol kas negalima teigti, kad šia kryptimi jau pasiekta apčiuopiamų rezultatų. EAS šalys turi skirtingų struktūrų elektros energetikos rinkas, kurių reguliavimo mechanizmai taip pat skiriasi“, – agentūrai sakė Maskvos „Skolkovo“ energetikos rinkos tyrimų centrų vyresnysis analitikas Jurijus Melnikovas.
Anot jo, bendrai elektros energijos rinkai kol kas nėra pasiruošusi nei pati Rusija, nei kitos EAS narės.
Eksperto teigimu, strateginius sprendimus Rusijos elektros energetikoje rinką reguliuojančios institucijos kol kas vykdo neatsižvelgdamos į kitų EAS narių interesus.
„Jei panaši padėtis dabar yra ir kitose šalyje, iki realios integracijos kol kas dar labai toli“, – pabrėžė J. Melnikovas.
Rusijos leidinys „Kommersant“ šią savaitę rašė, jog Energetikos ministerija ir didžiosios energetikos kompanijos laikosi nuomonės, kad bendros EAS elektros energetikos rinkos startas, kuris dabar numatytas 2019-aisiais, turi būti atidėtas. Baiminamasi, kad kitos EAS narės Rusijos rinką naudos tiesiog savo perteklinei produkcijai realizuoti, dėl to mažės Rusijos elektros gamintojų pajėgumai ir pajamos.
Baltarusija planuoja pirmąjį Astravo AE reaktorių įjungti 2019-ųjų viduryje, o antrąjį – po metų. Kiekvieno reaktoriaus galia – 1200 megavatų, todėl elektros gamyba šalyje taps smarkiai perteklinė.
Lietuva, kurios pašonėje ir statoma pirmoji branduolinė jėgainė Baltarusijoje, ne kartą perspėjo nepirksianti elektros iš Astravo AE, kurios saugumu smarkiai abejoja, ragino ją boikotuoti ir kitas kaimynines valstybes.
Branduolinė jėgainė Baltarusijoje statoma Gardino srityje, netoli Astravo miestelio, vos už 23 kilometrų nuo Lietuvos. Joje bus įrengti du rusiško VVER projekto reaktoriai, kurių kiekvieno galia – 1200 megavatų. Projektą finansuoja Rusijos vyriausybė, jį įgyvendina Rusijos valstybinė branduolinė energetikos korporacija „Rosatom“.