„Tuo metu, kai siekiame įgyvendinti ES energetikos ir klimato tikslus bei didinti savo atsparumą, tą patį turime daryti ir Ukrainai“, – parašė jis savo tinklaraštyje prieš išskrisdamas į Vašingtoną, kur pirmadienį ruošiasi pirmininkauti kartu su amerikiečių valstybės sekretoriumi Anthony Blinkenu ES ir JAV energetikos tarybos posėdžiui.
„Kalbant apie energetinį saugumą, Ukraina jau šiandien yra geriau pasirengusi bet kokiam konfliktui. Tačiau, kaip ir visoje Europoje, tikrą energetinį saugumą galima užtikrinti tik daugiau investuojant į vietinius atsinaujinančius energijos šaltinius ir užtikrinant geresnes jungtis su ES rinka“, – pridūrė vyriausiasis ES diplomatas.
Pasak J.Borrellio, į Vašingtoną išvykusio kartu su energetikos eurokomisare este Kadri Simson, šis susitikimas „bus proga pamėginti dar glaudžiau koordinuoti energijos rinkos reformas, kurių reikia Ukrainai, kad būtų sustiprintas įmonių valdymas ir skaidrumas artėjant 2023 metais numatytai Ukrainos sinchronizacijai su Europos elektros tinklais“.
ES ir JAV taip pat sieks suintensyvinti atbulinius dujų srautus Kijevui, pasitelkiant esamą Europos tiekimo infrastruktūrą. Tačiau ilgainiui patikima, įperkama ir saugi energija turėtų būti gaunama iš dekarbonizuotų energetikos sistemų, pabrėžė J.Borrellis.
„Todėl tokios technologijos kaip energijos taupymas, atsinaujinantys energijos šaltiniai ir vandenilis užima svarbią vietą mūsų ir JAV bendroje darbotvarkėje“, – parašė jis, atkreipdamas dėmesį į stiprėjantį abiejų žemynų bendradarbiavimą šioje srityje.
Artėjantys ES ir JAV posėdžiai turėtų suteikti postūmį „Transatlantinio žaliųjų technologijų aljanso“ kūrimui. Ši iniciatyva skirta skatinti inovacijas ir spartinti švarių technologijų diegimą pasaulyje.
Be kita ko, siekiama padidinti šilumos siurblių ir patobulintų skaitiklių gamybą, taip pat užtikrinti ilgalaikį energijos kaupimą standartizuojant procesą ir derinant teisės aktus.
„Energetinis perėjimas ir toliau keis geopolitinę pusiausvyrą: nuo tų, kurie kontroliuoja iškastinį kurą, tiems kas kuria švarios energijos technologijas“, – pažymėjo J.Borrellis.
Šios pastangos skatins diversifikuoti savo ekonomiką šalis, kurios šiuo metu yra labai priklausomos nuo iškastinio kuro eksporto. ES ir JAV žada joms padėti, nes švaria energetika grindžiamas pasaulis būtų stabilesnis, pabrėžė ES diplomatijos vadovas.
„Rytoj kartu dirbsime prie šios plačios darbotvarkės, siųsdami tvirtą signalą tiems, kas siekia mus suskaldyti“, – sekmadienį nurodė J.Borrellis.