Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Bulgarija planuoja pastatyti JAV gamybos branduolinį reaktorių

Bulgarija planuoja sovietmečiu statytoje Kozlodujaus atominėje elektrinėje prie Dunojaus apstatyti naują amerikietišką reaktorių, antradienį pranešė ministras pirmininkas Boiko Borisovas.
Kozlodujaus atominė elektrinė
Kozlodujaus atominė elektrinė / AFP/„Scanpix“ nuotr.

2007 metais į Europos Sąjungą (RS) įstojusi Balkanų šalis energetiškai yra beveik visiškai priklausoma nuo Rusijos, todėl ir ES, ir JAV ne kartą patarė ieškoti būdų, kaip įvairinti energijos šaltinius ir tiekimo kelius.

„Šioje elektrinėje mes norime pastatyti septintąjį bloką“, – pareiškė B.Borisovas vizito elektrinėje metu, kuris buvo transliuotas jo oficialioje „Facebook“ paskyroje.

Jis pridūrė, kad tai bus „JAV gamybos reaktorius su iš JAV atgabentu branduoliniu kuru“.

Pasak premjero, Energetikos ministerija svarstė galimybę pastatyti vieną didesnį reaktorių ir vėliau prie jo pastatyti keletą mažų modulinių reaktorių.

Vyriausybė turėtų priims projektą patvirtinantį dekretą savaitinėje sesijoje trečiadienį, pranešė B.Borisovas, tačiau pridūrė, kad planų įgyvendinimas užtruks ir kad naujasis reaktorius pradės veikti tik po 10–15 metų.

Šalies šiaurėje esančioje Kozlodujaus atominėje elektrinėje šiuo metu veikia tik du 1 000 megavatų blokai, o keturi mažesni blokai buvo uždaryti saugumo sumetimais, kad Bulgarija galėtų prisijungti prie ES.

Elektrinė gamina trečdalį šalies elektros energijos, o vyriausybė planuoja pratęsti dviejų reaktorių naudojimo terminą iki 2027 ir 2029 metų, kartu ieškodama galimybių sukurti naujų branduolinių pajėgumų.

2012 metais Sofija atsisakė susitarimo su Rusijos atomine bendrove „Atomstroyexport“, kuriuo buvo numatyta pastatyti naują 2000 megavatų jėgainę Belenėje, taip pat prie Dunojaus.

Energetikos ministerija atgaivino projektą ir šių metų derėjosi dėl privalomų pasiūlymų su keliomis bendrovėmis, įskaitant Rusijos „Rosatom“ ir Kinijos CNNC, kurios pareiškė susidomėjimą tapti strateginiais šio projekto investuotojais.

Vis dėlto neseniai viešėdamas Sofijoje JAV valstybės sekretoriaus padėjėjas energetikos reikalams Francis Fannonas sukritikavo Belenės elektrinės projektą kaip pasenusį ir naudingą Rusijos politiniams interesams.

„Tai sukuria priklausomybę. Jis pagrįstas technologijomis, kurias pati Rusija atsisako naudoti“, – pareiškė F.Fannonas, rekomenduodamas verčiau rinktis JAV technologijas.

JAV parodė savo aiškų susidomėjimą regionu, kai praėjusią savaitę užėmė Kinijos vietą tapdama dviejų naujų branduolinių reaktorių vienintelėje Rumunijos atominėje elektrinėje Černavodėje statybos finansuotoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais