Didžiausią branduolinės energetikos katastrofą patyrusioje elektrinėje, kuri uždengta sarkofagu, gegužės pabaigoje apsilankė ir IAE vadovas Audrius Kamienas.
Lietuva rengiasi reaktorių ardymui
Lietuva rengiasi ypatingam projektui – RBMK reaktorių Ignalinos atominėje ardymui. Pasaulyje to dar niekas nėra daręs, todėl specialistai iš Ignalinos atominės elektrinės bendradarbiauja su RBMK reaktoriais turinčiomis elektrinėmis.
Černobylio atominėje sprogo būtent RBMK tipo reaktorius.
Pasak IAE Komunikacijos vadovės Natalijos Survilos-Glebovos, Černobylio atominės valdymo patirtis yra ypatingai svarbi Ignalinos atominei elektrinei, kuri artimiausioje ateityje imsis reaktorių išmontavimo darbų. Atstovai iš Lietuvos taip pat susipažino su šiuo metu baigiamojoje stadijoje esančiu didžiausio sudėtingumo sarkofago projektu.
„Be to, Ignalinos AE ir Černobylio AE turi bendrų iššūkių eksploatavimo nutraukimo klausimuose, tokiuose kaip panaudoto branduolinio kuro tvarkymas, kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymas, kuriuose Ignalinos AE yra toliau pažengusi ir galėjo pasidalinti savo sėkminga patirtimi šioje srityje“, – teigė atstovė.
Taip pat, pasak jos, „įvertinti panašumai ir skirtumai“ tvarkant radioaktyvias atliekas. Ignalinos atominės elektrinės specialistai šio vizito metu analizavo galimybes pasiūlyti savo patirtį ir sukauptas žinias ateityje Černobylio AE vykdomuose uždarymo projektuose.
Pagrindinis vizito Černobylio AE tikslas – susipažinti su elektrinės eksploatavimo nutraukimo projektų eiga, pasidalinti patirtimi tvarkant radioaktyviąsias atliekas ir įgyvendinant projektus.
Ukrainiečiai atidėjo išmontavimą
„Reikia pažymėti, kad ČAE 4 bloko sarkofago statyba buvo išskirtinio sudėtingumo projektas, jis buvo vykdomas 10 metų, kainavo daugiau nei 1,5 milijardo eurų, kuriuos skyrė daugiau 50 valstybių donorių“, – pastebėjo Energetikos ministro patarėja Aurelija Vernickaitė.
Pasak jos, nors Lietuvos ir ČAE elektrinėse yra vienodi RBMK tipo reaktoriai, tačiau sprendžiami klausimai yra skirtingi – Lietuva pasirinkusi kelią išmontuoti reaktorius iki 2038 m., o Ukrainos atveju priimtas sprendimas – atidėto išmontavimo strategiją.
„Sarkofago statybos yra analogų neturintis projektas, todėl jis buvo įgyvendinamas etapais, o tai yra didelis iššūkis projektų valdymo prasme. Taigi, tokio projekto įgyvendinimo pamokos ir patirtis galėtų būti pritaikytos vykdant Ignalinos AE reaktorių išmontavimo darbus. Tokie reaktoriai anksčiau pasaulyje nebuvo demontuojami, tai yra technologiškai ypač sudėtingas projektas, į kurį Lietuva siekia pritraukti kuo daugiau solidžiausią patirtį branduolinėje energetikoje turinčių kompanijų“, – teigiama jos komentare.
Delegacija iš Lietuvos Černobylio elektrinėje lankėsi gegužės 29-31 dienomis, o vizitą surengė Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.