Ministerijos teigimu, pirminiai Europos Komisijos (EK) pasiūlymai dėl papildomų priemonių praėjusią savaitę surašyti Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen laiške. Tarp jų – siūlymas dėl bendros ES dujų pirkimo platformos, laikinos viršutinės kainų ribos nustatymas elektros gamybai naudojamoms dujoms ir kiti.
Nors tarp EK pateiktų pasiūlymų ankstesnėje taryboje neliko siūlymo nustatyti dujų kainų lubas, ministrai įpareigojo Komisiją artimiausiu metu parengti tai numatantį dokumentą.
EK pirmininkė praėjusį trečiadienį Strasbūre posėdžiavusiems europarlamentarams pareiškė, jog ES yra „pasirengusi diskutuoti“ dėl elektros gamybai naudojamų importuojamų dujų kainų viršutinės ribos, siekiant sumažinti sparčiai augančias energijos sąnaudas.
Vis dėlto ji nepatikslino, ar lubos apimtų visą dujų importą – ne tik atkeliaujančias vamzdynais iš Rusijos, bet ir suskystintąsias gamtines dujas (SGD), gabenamas iš viso pasaulio.
Komisija anksčiau teigė, kad palaikytų dujotiekiais tiekiamų dujų kainų apribojimus, siekiant sumažinti Rusijos eksportą, tačiau priešinosi SGD kainų ribų nustatymui. EK baiminasi, kad taip pardavėjai gali tiesiog nukreipti tiekimą į kitas rinkas, o tai reikštų dar mažesnį importą į ES. Šią idėją taip pat atmetė Vokietija, kuri tradiciškai buvo didžiausia rusiškų dujų gavėja.
Už dujų kainų lubas kaip naudingesnį Lietuvai sprendimą ne kartą pasisakęs D.Kreivys jas ragino nustatyti dviem etapais: pradžioje – viršutinę kainos ribą nustatant dujoms, naudojamoms elektros gamybai, vėliau – viršutinę ribą dujoms didmeninėje rinkoje. Anot ministro, kaina virš nustatytos ribos turėtų būti finansuojama ES lėšomis.
Rugsėjo viduryje U.von der Leyen sakė, jog ES planuoja „nuodugnią ir visapusišką elektros energijos rinkos reformą“, kad įveiktų Rusijos karo prieš Ukrainą sukeltą energijos krizę. Pasak EK pirmininkės, elektros energijos rinkos reforma ES būtina siekiant sumažinti dujų įtaką elektros kainoms.