„Bendrovė turi grąžinti į valstybės biudžetą 4,2 mln. eurų dalinio tarifo kompensavimo, kuris buvo taikytas tam, kad vartotojai nepatirtų finansinio nuostolio dėl to, kad bendrovė baigė savo veiklą“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė VERT pirmininkas Renatas Pocius.
Pasak jo, pernai pradėto „Perlas Energijos“ patikrinimo metu taip pat nustatyta, jog įmonė netinkamai informavo vartotojus apie veiklos nutraukimą, o bendrovei „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pateikė neteisingus duomenis apie vartotojų 2022-ųjų metų rugpjūčio mėnesį suvartotą elektrą, dėl ko turėjo finansinės naudos.
R.Pociaus teigimu, taip pat nustatyta, jog pernai rudenį sustabdžiusi veiklą „Perlas Energija“ kitus nepriklausomus tiekėjus pasirinkusiems vartotojams padarė beveik 1,3 mln. eurų žalos – dėl to, pasak VERT pirmininko, vartotojai turi teisę kreiptis į teismą dėl jos atlyginimo.
„Perlas Energija“: sprendimą skųsime
„Perlas Energija“ vadovas Vilius Juraitis teigia, kad bendrovei bauda yra skiriama atgaline data priimto įstatymo pagrindu, todėl su VERT sprendimu nesutinka ir jį skųs.
„Įstatymas, kurio pagrindu reikalaujama kompensacijos, yra priimtas nustatant jo galiojimą atgal, o tai, vadovaujantis Konstitucija ir bendraisiais teisės principais, yra neteisėta“, – teigia jis.
Pasak V.Juraičio, tai, kad bauda skiriama remiantis tik šiuo vieninteliu atgaline data priimtu įstatymu, posėdžio metu pripažino ir VERT.
Energetikos Įstatymo pakeitimai, numatantys nepriklausomų elektros energijos tiekėjų, nusprendusių nutraukti veiklą, atsakomybę, priimti 2022 m. gruodžio 13 d. ir paskelbti 2022 m. gruodžio 21 d. , t. y. praėjus 4 mėnesiams po to, kai bendrovė nutraukė elektros energijos tiekimą, teigiama ketvirtadienį išplatintame pranešime.
„Kai bendrovė sustabdė veiklą veiklą 2022 m. rugsėjo 1 d., nebuvo jokio įstatyminio pagrindo reikalauti kompensacijos ir jis sukurtas atgaline data, tad savo veiksmais jokiems tuo metu galiojantiems įstatymams nenusižengėme. Tai įrodo ir vykęs procesas“, – dėsto V.Juraitis.
Pasak jo, bendrovei sustabdžius veiklą, vykusio tyrimo metu buvo keliama klausimų dėl bendrovės skirtingų žingsnių teisėtumo, tačiau po 9 mėnesius trukusio tyrimo vieninteliu pagrindu reikalauti kompensacijos tapo gruodžio 13 d. atbuline data priimtas įstatymas, nes išsiaiškinta, kad visi „Perlas Energija“ padaryti žingsniai stabdant veiklą buvo teisėti ir teisingi.
Kiek anksčiau ketvirtadienį energetikos rinkos reguliuotojui sprendžiant, ar įpareigoti įsipareigojimų klientams nesugebėjusią įvykdyti ir veiklą sustabdžiusią elektros tiekėją „Perlas Energija“ į šalies biudžetą grąžinti daugiau nei 4,2 mln. eurų (su PVM), energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad dėl bendrovė turi padengti valstybei ir gyventojams padarytą nuostolį.
„Noriu atkreipti dėmesį, kad išlaidas ir nuostolius (dėl „Perlo Energijos“ veiklos – BNS) patiria ne tik valstybė, bet patyrė ir gyventojai. VERT patikroje yra rasta, kad ir gyventojai patyrė papildomus nuostolius“, – žurnalistams ketvirtadienį Seime sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.
„Įstatymas aiškiai sako, kad visi nuostoliai turi būti kompensuoti ir toliau yra institucijų darbas, kad tie nuostoliai būtų išieškoti“, – pridūrė ministras.
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad valstybei reikalauti kompensacijų iš „Perlas Energijos“ yra normalu.
„Be jokios abejonės, manau, kad „Perlo“ atsakomybė yra už tai, kad valstybei teko patirti tam tikras papildomas išlaidas ir reikalauti tas išlaidas kompensuoti yra normalu“, – Seime žurnalistams sakė I.Šimonytė.
„Perlo Energijos“ vadovui Viliui Juraičiui pareiškus, kad į valstybės biudžetą grąžintina suma įmonei buvo paskaičiuota teisės aktus taikant atgaline data, D.Kreivys teigė nenorintis veltis į „teisinę ekvilibristiką“.
„Aš nesivelsiu į tą teisinę ekvilibristiką. Įstatymas priimtas, o jo taikymo visas subtilybes turbūt išsiaiškins teisininkai. Mano galva, kad patikros aktas aiškiai sako, kad yra nuostolis, turime įstatymą, pagal įstatymą yra visi lygūs ir turi atsiskaityti už tą nuostolį, kuris yra padarytas“, – teigė D.Kreivys.
„Nuostolis yra ir žiūrint netgi iš moralinės pusės, mano manymu, tai turi būti padengta“, – pridūrė ministras.
Jis teigė žinantis, kad „Perlas Energijos“ veikla yra pelninga.
„Įmonė tikrai nežlunganti, ir ji, bent mano, žiniomis yra pelninga, turi likutinį pelną ir kitų dalykų“, – teigė D.Kreivys.
Jo žiniomis, VERT anksčiau prašė institucijų „Perlas Energijos“ atžvilgiu taikyti laikinąsias apsaugos priemones, tačiau tai, pasak ministro, nebuvo padaryta.
VERT nurodo, kad pernai rudenį „Perlas Energijai“ sustabdžius veiklą 96,1 tūkst. buvusių jos klientų, pasirinkusių kitus nepriklausomus tiekėjus, jiems už elektrą sumokėjo 1,6 mln. eurų (su PVM) daugiau, o atskaičius „Perlas Energijos“ jiems išmokėtas 366 tūkst. eurų kompensacijų – beveik 1,3 mln. eurų.
„Perlas Energija“ šiemet sausį teigė pernai per daugiau nei tris mėnesius sulaukusi 26,6 tūkst. buvusių klientų prašymų ir išmokėjusi jiems daugiau nei 358 tūkst. eurų kompensacijų.
Į garantinį tiekimą patekusiems buvusiems įmonės klientams, ESO duomenimis, iš valstybės biudžeto pernai rugsėjį–gruodį išmokėta beveik 5,9 mln. eurų.