Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dainius Kreivys: vien kalbos apie dujų kainų „lubas“ prisideda prie šių kainų kritimo

Už energetiką atsakingi ES ministrai šiandien Briuselyje nepritarė anksčiau šią savaitę Europos Komisijos (EK) pasiūlytam vadinamųjų dujų kainos „lubų“ mechanizmui. Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys tikisi, kad EK per ateinančias pora savaičių „labiau pasistengs ir pateiks labiau priimtiną sprendimą“. Ministras taip pat sakė, kad dujų kainos „lubos“ neturėtų būti aukštesnės nei 200 eurų/MWh.
Dainiaus Kreivio komentarai žiniasklaidai
Dainiaus Kreivio komentarai žiniasklaidai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Briuselyje vykusioje neeilinėje Transporto, telekomunikacijų ir energetikos (TTE) taryboje posėdžiavę ES šalių energetikos ministrai nepritarė anksčiau šią savaitę Europos Komisijos (EK) pasiūlytam vadinamųjų dujų kainos „lubų“ mechanizmui.

Kaip skelbta antradienį, EK siūlomas gamtinių dujų viršutinės kainų ribos mechanizmas įsigaliotų esant dviems sąlygoms – Nyderlandų TTF biržoje dujų kaina dvi savaites iš eilės viršytų 275 eurus/MWh, o TTF kainos 10 dienų iš eilės yra 58 eurais/MWh aukštesnės nei referencinės suskystintų gamtinių dujų kainos.

D.Kreivys komentavo, kad dujų kainų lubų pritaikymas sandoriams Nyderlandų TTF biržoje, kaip ir siūlo EK, lemtų ir mažesnes dujų, skirtų elektros gamybai, kainas.

„Jeigu pritaikysime TTF, automatiškai prisitaikys ir dujoms, naudojamoms elektros generacijai. Be abejo, yra tam tikrų sandėrių, kuriais neprekiaujama biržoje. Bet iš esmės, jeigu mes apribosime TTF dydį, tai bendra kaina, kuri yra rinkoje, reaguos ir tikrai bus žemesnė. Vien kalbos apie lubas spaudžia kainą žemyn“, – žurnalistams ketvirtadienį kalbėjo ministras.

Tačiau jis pabrėžė, kad Lietuva, kaip ir nemažai kitų ES šalių, nėra patenkintos EK pasiūlytomis aukštomis, 275 eurus/MWh siekiančiomis dujų kainos „lubomis“. Be to, kad mechanizmas įsigaliotų, turi būti tenkinama ir antra sąlyga: skirtumas tarp TTF kainos bei pasaulinės suskystintų gamtinių dujų kainos būtų lygus arba didesnis nei 58 eurai/MWh per 10 prekybos dienų.

„Konkretaus skaičiaus aš neįvardinau. Dalis šalių narių kalba, kad kaina turi būti žemesnė nei 200 eurų/MWh, tarp 150-180 eurų/MWh. Mano pasakymas buvo labai aiškus – tokios kainos, kokios buvo rugpjūtį [neturėtų] pasikartoti. Kaina greičiausiai turėtų būti žemesnė nei 200 eurų“, – sakė D.Kreivys.

TTF platformoje didmeninių dujų kaina Europoje ketvirtadienį siekė apie 124 eurus. Vienintelis kartas, kai ji viršijo 275 eurų ribą, buvo vieną rugpjūčio savaitę, kai karo poveikis rinkai ir ES poreikis užpildyti dujų saugyklas buvo didžiausi.

Minėtas EK pasiūlymas posėdyje susilaukė daugelio ES valstybių narių, įskaitant Lietuvos, griežtos kritikos.

Komentuodamas naująjį teisėkūros pasiūlymą, Lietuvos energetikos ministras įvardino kelias sąlygas, kurioms esant Europos Komisijos pasiūlytas mechanizmas galėtų turėti realų poveikį.

„Nustatant dujų kainų lubas taip pat būtina atsižvelgti į dujų kainas kitose tarptautinėse rinkose. Antra, mechanizmas turėtų pradėti veikti automatiškai pasiekus nustatytą ribą ir nelaukiant papildomų Europos Komisijos ar kitų ES institucijų veiksmų ir sprendimų. Trečia, jos turėtų būti taikomos bent iki 2023-2024 m. šildymo sezono pabaigos“, – ministrų posėdyje kalbėjo D.Kreivys.

Jis taip pat akcentavo, jog galutinį sutarimą būtina pasiekti dar šiemet. „Energijos išteklių kainos rinkose šiek tiek sumažėjo, tačiau tai – ne priežastis atsipalaiduoti. Turime turėti instrumentus, kurie mus apsaugotų nuo panašaus energijos kainų šoko ateityje, kokį patyrėme šių metų rugpjūčio mėnesį“, – išplatintame pranešime spaudai cituojamas ministras.

Siekiant mažinti išaugusias energijos kainas bei finansinę naštą visuomenei ir pramonei, TTE posėdyje ministrai iš principo pasiekė bendrą supratimą dėl solidarumo priemonių stiprinimo, užtikrinant dujų tiekimą pažeidžiamiems klientams, pavyzdžiui, namų ūkiams, centralizuotam šildymui ir pagrindinėms socialinėms paslaugoms, taip pat dujomis kūrenamoms elektrinėms, kai susidaro jų trūkumas kaimyninėse šalyse, taip pat geriau koordinuojant bendrus dujų pirkimus ir agreguojant dujų paklausą, taip siekiant padidinti ES valstybių narių perkamąją galią ir apsirūpinimą gamtinių dujų atsargomis.

Taryboje taip pat iš principo buvo pasiektas bendras supratimas dėl priemonių, kuriomis siekiama pagreitinti ir supaprastinti AEI plėtrai reikalingų leidimų išdavimą. Tarptautinės energetikos agentūros vertinimu, tai galėtų pakeisti apie 14 mlrd. kubinių metrų rusiškų dujų ES suvartojimo jau kitais metais.

Siūlomas dujų kainų viršutinės ribos planas vertinamas kaip „neutralizuotas“ dėl kai kurių narių, įskaitant Vokietiją ir Nyderlandus, spaudimo, kurios nerimauja, jog dujų gamintojos gali nukreipti dujų tiekimą į pelningesnes rinkas, ypač Aziją, rašo naujienų agentūra BNS.

Vis dėlto bent 15 ES šalių siekia, kad blokas įvestų dujų kainos lubas.

Kitas neeilinis TTE susitikimas numatomas gruodžio 13 d. Jo metu bus siekiama ministrų sutarimo dėl kainų korekcinio mechanizmo, kuris bus tvirtinamas kartu su priemonėmis dėl solidarumo stiprinimo, bendrų dujų pirkimo koordinavimo, keitimosi dujomis tarpvalstybiniu mastu ir AEI plėtros spartinimo.

Per ateinančias dvi savaites derybos dėl kainų korekcinio mechanizmo bus tęsiamos ES Tarybos formatuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais