"Mūsų abejones išsklaidytų tik nepriklausomų ekspertų atlikti stres testai", - 15min antradienį sakė Rokas Masiulis.
Spaudimą Baltarusijai atlikti strestestus darė tiek Lietuva, tiek Europos Komisija. Tokie testai nuo 2011 metų (po įvykių Fukušimos atominėje elektrinėje) atliekami visuose – tiek veikiančiuose, tiek statomuose – branduoliniuose objektuose. Tačiau Lietuva reikalavo, kad tokius testus Astrave padarytų nepriklausomi ekspertai, kurie galėtų objektyviai įvertinti, kaip elektrinė galėtų atlaikyti įvairius išbandymus, nepalankias sąlygas, pavyzdžiui, ekstremaliais atvejais.
Astravo atominės elektrinės vyriausiojo inžinieriaus pavaduotojas Vladimiras Gorinas, šių metų balandį atsakydamas į 15min klausimą, kas ketina atlikti tokius testus, sakė, kad tai bus ne baltarusiška kompanija. „Ne, tai ne baltarusių organizacija, tai užsienio organizacija“, – sakė V.Gorinas. Ir jis visai nemelavo – testus atliks Rusijos kompanija.
Baltarusijos nepriklausomų žiniasklaidos priemonių atstovai tąkart 15min žurnalistui teigė, kad jau seniai buvo aišku, kas juos atliks, tačiau tam, kad viskas atrodytų rimčiau, buvo skelbiamas konkursas. O šį ir laimėjo Rusijos kompanija.
Tai aiškėja pagal dokumentus, pateikiamus korporacijos „Rosatom“ tinklalapyje. Užsakymą atlikti stres testus gavo bendrovė „Atomproekt“. Ji priklauso ASE grupei, kurią suformavo korporacija „Rosatom“. Pastaroji ir stato Astravo atominę elektrinę. ASE grupę sudaro generalinis atominės statybos rangovas bendrovė „NIAEP“, taip pat „Atomenergoproekt“ ir testus atliksianti „Atomproekt“.
„Rosatom“ pateikiamuose dokumentuose rašoma, kad darbų tikslas yra dar kartą įvertinti Baltarusijos atominės elektrinės saugą nepalankiausiomis sąlygomis – esant ekstremaliam išorės poveikiui, viršijančiam AE projekte numatytas ribines reikšmes, ir didinti jos patvarumą projekte nenumatytoms avarijoms, įvykusioms dėl ekstremalaus išorės poveikio.
Tačiau Energetikos ministras R.Masiulis abejoja būsimų testų rezultatais.
"Nepamirškime, kad neseniai įvykusį incidentą Astravo statybų aikštelėje, kaip ir ankstesnius, Baltarusija ir „Rosatom“ iš pradžių bandė nuslėpti. Todėl, jei strestestus atliks „Rosatom“, jų rezultatų Lietuva nepripažins", - 15min sakė ministras.
Tiesa, neseniai baltarusiai teigė, kad į strestestų organizavimą įtrauks ir Vakarų kompaniją.
Vasarį Lietuvoje lankęsis už energetikos sąjungą atsakingas EK pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius teigė, kad Astravo AE turės būti atlikti streso testai, kurie parodys, ar jėgainė yra saugi.