Už 10 metų trukmės obligacijas bus mokama 2 proc. metinių palūkanų, jos išplatintos su 2,193 proc. pajamingumu. Obligacijų emisija tapo didžiausia ir ilgiausios trukmės iš visų kada nors išplatintų emisijų Lietuvos bendrovių tarpe bei didžiausia ir ilgiausios trukmės žaliųjų korporatyvinių euroobligacijų emisija visose Vidurio ir Rytų Europos valstybėse, teigiama „Lietuvos energijos“ pranešime.
„Keturių pastarųjų metų veiklos rezultatai leido pademonstruoti investuotojams, kiek „Lietuvos energija“ yra patikima ir finansiškai stipri bendrovė. Sulaukę išskirtinio investuotojų susidomėjimo žaliosiomis obligacijomis, mes pasinaudojome galimybe palankiausiomis sąlygomis diversifikuoti grupės skolos portfelį. Toks sėkmingas debiutas kuria stiprią „Lietuvos energijos“ reputaciją tarptautinėse finansų rinkose“, – pranešime sakė „Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Dalius Misiūnas.
„Lietuvos energijos“ teigimu, obligacijomis susidomėjo 130 investuotojų iš 25 valstybių, jų paklausa siekė beveik 1,4 mlrd. eurų, todėl nominali emisijos vertė buvo padidinta nuo nuo 200 mln. iki 300 mln. eurų. Teigiama, kad nei viena bendrovė per pastarųjų trejų metų laikotarpį kapitalo rinkose nesiskolino 10-čiai metų pigiau nei „Lietuvos energija“.
Vokietijos ir Austrijos investuotojai įsigijo 35 proc. obligacijų emisijos, Šiaurės ir Baltijos šalių – po 16 proc., Jungtinės Karalystės – 12 proc., Prancūzijos – 9 proc., kitų šalių – 12 proc. emisijos. Tik Lietuvos investuotojai įsigijo 23,9 mln. eurų nominalios vertės obligacijų, arba beveik 8 proc. emisijos.
54 proc. „Lietuvos energijos“ obligacijų įsigijo investicijų fondų valdytojai, 39 proc. – draudimo bendrovės ir pensijų fondai, 7 proc. – bankai.
„Tiek „Lietuvos energijos“ žingsnis platinti žaliąsias obligacijas, tiek šios Finansų ministerijos valdomos įmonės gautas aukštas kredito reitingas neabejotinai paskatino užsienio investuotojus labiau domėtis Lietuva ir galimybėmis čia investuoti. Tai taip pat yra geras precedentas ir paskatinimas kitoms pelningai, skaidriai ir atsakingai veikiančioms valstybės valdomoms įmonėms pasinaudoti šiuo finansavimo instrumentu“, – pranešime tvirtino finansų ministras Vilius Šapoka.
Obligacijos bus apmokamos liepos 14 dieną ir išperkamos 2027 metų liepos 14 dieną. Išplatintas obligacijas ketinama listinguoti Liuksemburgo ir „Nasdaq“ Vilniaus vertybinių popierių biržose.
Pritrauktomis lėšomis „Lietuvos energija“ pirmiausiai planuoja finansuoti investicijas į vėjo energetiką, elektros skirstomojo tinklo efektyvumo didinimą bei energijos gamybos iš atliekų ir biomasės projektus. Žaliomis obligacijomis pritrauktas lėšas „Lietuvos energija“ įsipareigoja panaudoti tik tų investicijų finansavimui, kurios skirtos žaliosios energetikos projektams.
Žaliųjų obligacijų platintojais „Lietuvos energija“ buvo pasirinkusi bankininkystės grupę „BNP Paribas“ ir SEB banką.
„Šis sandoris kapitalo rinkoje jau vadinamas istoriniu. Dėl didelės investuotojų paklausos „Lietuvos energijos“ platinamų obligacijų emisija išaugo pusantro karto – iki 300 mln. eurų. Tai rodo didelį pasitikėjimą įmone ir sudaro tvirtą pagrindą panašiems sandoriams ateityje. (...) Tikime, kad šis sandoris paskatins rinkos plėtrą regione“, – komentare BNS sakė SEB banko valdybos narys, Verslo bankininkystės tarnybos vadovas Vilius Juzikis.
Birželio pabaigoje tarptautinė kredito reitingų agentūra „Standard & Poor's“ suteikė „Lietuvos energijai“ BBB+ kredito reitingą su stabilia perspektyva. Toks pats reitingas suteiktas ir bendrovės obligacijoms.