Seimas dar 2011 m. nusprendė uždrausti prekybą alkoholiu degalinėse, tačiau įstatymo pataisa įsigaliojo šių metų sausį.
Degalų prekeiviai pernai bandė įtikinėti, kad tai bus pražūtinga jų verslui, į gatves plūstelės bedarbiai, o degalinės rajonuose apskritai užsidarys.
Balsuojant Seime vyko protestas, kuriame degalinių darbuotojai ir jų artimieji prašė neatimti paskutinio duonos kąsnio.
Verslininkai prognozavo virtinę bankrotų, uždarytas degalines ir kaimus, paliktus be prekybos taškų. Degalinių tinklą valdanti „Saurida“ netgi įvardino konkretų skaičių – atleis 100 žmonių, o pačiose degalinėse iškabino tuometinių valdžios atstovų nuotraukas. Beje, „Saurida“ iš tiesų metų pradžioje atsisveikino su dalimi darbuotojų, tačiau po pusmečio jų įdarbino dar daugiau.
Degalinės praleido metus be alkoholio prekybos. Kiek buvo atleista žmonių? „Neskaičiavome, bet prekybos apimtys sumažėjo maždaug trečdaliu“, – 15min tikino Lietuviškų degalinių sąjungos, kuri vienija daugiausia rajonų degalines, vykdantysis direktorius Vidas Šukys.
Jis teigė nežinantis, ar apskritai žmonių buvo atleista, bet dalies jų sutrumpėjo darbo valandos.
„Kai kurios degalinės, ypač kaime, nustojo dirbti naktimis. Tad darbuotojų darbo laikas sutrumpėjo, taigi gauna mažiau atlyginimo“, – samprotavo V.Šukys.
Tačiau prieš metus degalinių atstovai prognozavo, kad kai kurios degalinės apskritai užsidarys šiais metais, nes išnykęs alkoholis iš lentynų nukirps ir pajamas. Ant kiek degalinių kabo spynos?
„Turiu duomenų, kad yra užsidariusių periferijoje, tačiau negaliu pasakyti kiek“, – teigė sąjungos vykdantysis direktorius.
O gal jos užsidarė dėl natūralių konkurencijos priežasčių? „Gal jas kas nors perpirko“, – ėmėsi spėlioti V.Šukys.
Tačiau Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenys rodo, kad šie metai degalinėms buvo derlingi, nes šalies gyventojai pirko daugiau degalų – tai lėmė ir mažesnės kainos, didesnė perkamoji galia, sumenkusi kontrabanda.
Šiais metais vien tik dyzelino įvairiais mėnesiais parduodama 10-14 proc. daugiau nei pernai. Šiek tiek auga ir benzino prekyba.
Lietuviškų degalinių sąjungos vadovas sutinka, kad degalų pilamasi daugiau. „Taip, prekybos augimas lieka stabilus, tačiau jis nekompensavo praradimų dėl alkoholio prekybos uždraudimo. Mes praradome klientus, kurie anksčiau užsukdavo vakare įsigyti ne tik alaus butelį, bet ir sumuštinį ir dar užsipildavo degalų“, – aiškino V.Šukys.